Yurtdışında Master & Mba | A&F Yurtdışı Eğitim

Yutdışında Master & MBA

YURTDIŞINDA MASTER – MBA OLANAKLARI

Yurtdışı master ve MBA programları yurtiçinde iyi bir kariyer yapmaya açılan yolların hala başında yer almaya devam etmektedir. Bu yolda seçilecek ülke ve üniversiteye çok iyi araştırılarak karar verilmelidir. Ülkenin, yüksek lisans program seçenekleri, bu program öncesi istedikleri, okulların maliyetleri, öğrencilerden beklentileri, ülkede yaşama şartları ve maliyetleri hatta hava, sağlık koşulları titizlikle daha sonra herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına iyice araştırılmalıdır. Bu şartla ülkeden ülkeye, üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

Yurtdışında iyi bir üniversitede MBA veya Master programları okumak, öncelikle çok iyi derecede yabancı dil bilgisine, ikinci olarak iyi bir eğitim skoruna ve son olarak da vize süreçlerinde herhangi bir aksamanın olmaması için mali gelirin yeterliliğine bağlıdır.

Okuldan okula değişiklikler gösterse de master programlarına başvuruda özetle; aşağıda listelenmiş şartların sağlanması beklenir

  • Üniversitede eğitimi alınan bölüm not ortalaması (GPA),
  • Derslerin ve konuların, master/yüksek lisans program konu başlığına uyumu
  • Başarı örnekleri ve İş tecrübesi,
  • Okulun belirlediği minimum dil seviyesi ( belgeli)
  • GMAT ve GRE sınav sonuçları (Bölümlere göre değişkenlik gösterir),
  • Sponsor detayları ( Gelir seviyesini ispat eden belgeler)
  • Referans mektubu,
  • Niyet Mektubu,
  • Özgeçmiş.

Master-MBA için yabancı dil seviyesi

Yabancı dil seviyesi verilen eğitimi anlayacak ve yorumlayacak kadar iyi olmalıdır. Bu seviyenin de ispat yöntemleri İngilizce’de IELTS, TOEFL, PTE , Almanca’da , TestDaf, İspanyolca’da DELE gibi uluslararası geçerliliği olan sertifika belgelerinden ileri seviyede olduğunuzu gösterecek, üniversiteye göre değişecek skorlardır.  Ama her şartta B2 nin altında olmamalıdır.

Master-MBA için ders notları ortalaması

Üniversite’de eğitim görülen bölümün ortalamaları min 2,8 in altında olmamalıdır. Bu okullara yapılacak minimum başvuru notu olarak düşünülebilir. Ancak okulların uluslar arası öğrenciler için kontenjanlarının kısıtlı olduğunu düşünülürse, kotanın 2,8 in çok çok üstünde dolacağı gerçeğini de bilerek hareket etmek gerekir.

Master-MBA için gelir durumu

Yurtdışında master veya MBA yaparken gösterilmesi gereken bir diğer konu ise gelirin yeterli oluşudur. Öğrencinin en azından yurtdışında yaşayacağı ilk sene okul ve yaşam tüm giderlerini karşılayacak kadar gelirinin olduğunu gösterilmesi, öğrenci vizesi süreçlerini kolaylaştıracaktır.

Ülke şartlarının önemi

Yüksek lisans, master veya MBA programlarında asgari bir sene boyunca okulun olduğu ülkede yaşayacağınızı, günlük hayatınızı orada geçireceğinizi, hastalandığınızda doktora gideceğinizi, kuaför/berber hizmeti alacağınızı, bir yerde kalacağınızı, her türlü temizlik hizmetini alacağınızı, yemekleri okul süreci boyunca orada yiyeceğinizi hesap ederek ülkeyi seçmek gerekir. O ülkenin kültürünü bilmek, halkının nasıl yaşadığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek son derece önemlidir.

Üniversite şartları ve önemi

Üniversiteler yüksek lisans, master ve MBA programlarında hazırlanması gereken doküman, not ortalaması ve yabancı dil bilgisinin yanı sıra, kimi zaman okunan bölümle tutarlılık, kimi zaman iş tecrübesi isteyebilmektedirler. Bazı okullar, öğrenciden sınav, bazen portföy hazırlığı bazen de yüzyüze veya Skype dan görüşme talep edebilmekteler. Bu şartları sağlamadan bu okullara girmek de mümkün olamamaktadır.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi