İngiltere | A&F Yurtdışı Eğitim

İNGİLTERE

İngiltere, Avrupa’nın batısında ve Büyük Britanya adası üzerinde bulunan Birleşik Krallığı oluşturan dört ülkeden en büyüğüdür. Angluslar’dan gelen Angleland zamanla England olmuştur. İngiltere adı günümüzde Birleşik Krallık ve Büyük Britanya anlamında kullanılsa da İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda bölgelerinde İngiltere’nin siyasi bir oluşumu veya hükümeti bulunmamaktadır.

İngiltere Tarihi

İngiltere’nin ilk yerlileri Kelt’lerdir. Romalılar milattan sonra 1. Yüzyılda İngiltere’yi fetheden adını Britanya olarak değiştirdiler ve ülkedeki hükümranlıkları 400 yıl sürdü. 5. yüzyıldan sonra Anglus ve Sakson karışımı olan Anglosakson akınları sonrasında Keltler kuzeyde İskoçya ve batıda Galler’in dağlık yerlerine göç etmek zorunda kaldılar. Bu dönemde İngiltere Anglosakson kültürü etkisi altında kaldı.8. yüzyılda Roma İmparatorluğu ve İrlanda etkisi ile Hıristiyanlık din olarak kabul edildi. İskandinav ve Danimarka istilalarından sonra Anglosakson hanedanı Edward İngiltere’nin bağımsızlığını sağladı. Normandiya dükü 1.William Edward’dan sonra tahta geçen Harold’ın tanımadı ve 5 yıl boyunca süren savaş sonunda İngiltere kralı oldu. İngiltere’nin sınır yapısı değişerek Pirene dağlarından Somme vadisine kadar olan Fransa toprakları da İngiltere’ye katılmış oldu. Tarihe Norman işgali olarak geçen durumun en büyük etkisi Norman kültürünün İngiliz dili üzerinde yaptığı değişim ve etkileşimdir. İleriki yıllarda Fransa ve İngiltere krallıkları birbirleri ile uzun yıllar süren yüzyıl savaşları ile yıprandı. 14 ve 15. yüzyıllar boyunca ülke veba salgını tehdidi altında kaldı ve nüfusunun çoğunluğu öldü. 1458 Tudor hanedanlığı döneminde İngiltere krallığı güçlendi ve ilk parlamento kuruldu. 8. Henry Kilise kurallarında reform yapıp İngiliz donanmasını da temellerini atmıştır. Elizabeth döneminde ise Anglikanizm resmi din sayılmış ve Katolik direnişi kırılmıştır. İspanyol armadasını bozguna uğratarak Büyük Britanya İmparatorluğunu kurmuştur. 17.yüzyılda ise kuzey Amerika’da koloniler kurmaya başladı. 1649’da ise 1. Charles idam edilerek İngiltere Cumhuriyet rejimine geçti. Parlamento 16582 de tekrar krallık yönetimini başa getirerek II. Charles’ı kral ilan etti. 1800’lü yıllarda Birlik Kanunu ile Birleşik krallık kuruldu ve Britanya ve İrlanda krallığı tek merkezden yönetilmeye başlandı. Tarihçiler ise 1707 yılında kutulan Büyük Britanya’ yı Birleşik Krallığın başlangıcı sayar.

Coğrafi Konum

İngiltere coğrafi konum olarak Büyük Britanya adasının 3/2’sine yayılmıştır. Batı’da Galler Kuzeyde ise İskoçya ile komşudur. Avrupa komşusu olan Fransa’dan Manş denizi ile ayrılan ülkenin sınırı Manş denizinin ortasına kadardır. İngiltere’nin çoğunluğu tepelerle kaplı olmasına karşın kuzeyi daha dağlık bir yapıya sahiptir. İngiltere’nin en büyük limanı dünyanın da ikinci en büyük limanı olan Poole’dur.

İklim

İngiltere iklimi, Golf Stream etkisinde gayet değişken bir yapıya sahip olan ülkede kışlar yumuşak yazlar ise serin geçer.

İngiltere’de Spor

Futbolun anavatanı olarak gösterilen ülkede 25.520 spor kulübü vardır. Ayrıca İngilizlere özgü olan polo, rugby, hokey, kriket, golf, badminton bu ülkede doğmuştur.

İngiltere’de eğitim

İngiltere’de 5 -16 yaşlar arasında eğitim mecburidir. Öğrencilerin %95’i ücretsiz eğitim alır. İngilizler eğitime çok önem verir. Ünlü fizikçi Newton, Harvey, Boyle, Halley, Watson, Dalton, Faraday, Boule gibi bilim adamları bu ülkenin yetişmiş değerlerindendir. Son 20 yıldır ise yurtdışı dil eğitimi sektöründe kaliteli ve disiplinli dil okulları ile yabancı öğrencilere İngilizce eğitimi verilmektedir.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi