Polonya'da MBA ve Yüksek Lisans Programları | A&F Yurtdışı Eğitim

Polonya’da MBA ve Yüksek Lisans Programları

Yüksek lisans, lisans programlarının ardından konularında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri, akademik kariyer yolundaki ilk basamaktır. Ülkemizde çok sayıda üniversite yüksek lisans eğitimi sunmaktadır ancak; yurt dışında yapılan yüksek lisans eğitimleri iş piyasasında, çalışma hayatında daha popülerdir. Bunun nedeni yurt dışında eğitime daha çok önem verilmesi ve kaliteli eğitim sistemlerinin, çoğu zaman işbaşı eğitimleriyle birlikte uygulanmasıdır. Türkiye’den pek çok lisans mezunu yüksek lisans yapmak için yurt dışına gitmektedir. Yurt dışında da en çok tercih edilen ülkeler arasında Polonya ön sıralarda yer almaktadır. Polonya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği en iyi üniversiteler ve detayları ise aşağıda yer almaktadır.

Varşova Üniversitesi (UW)

1816 yılında kurulmuş olan üniversite, Polonya’nın en iyi üniversitesi ve dünyanın en iyi 1000 üniversitesi sıralamasında 400-600 bandında yer almaktadır (2018) Bilimsel araştırmaların en yüksek seviyede yapıldığı üniversitede, eğitim ve öğretimin çeşitliliği, öğrencilerin eğitimi ile ilintisi Üniversitenin gerek ülke içi gerekse uluslararası sıralamasının belirlenmesinde etkindir. Araştırma görevlileri ve akademisyenler araştırmaları ile ödüllere layık görülmekte ve yarışmalarda üst sıralarda yer almaktadırlar.  Üniversitenin düzenlemeleri ve altyapısı düzenli olarak yenilenmekte ve öğrencilere uygun çalışma ortamları hazırlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Polonya Lodz Üniversitesi

Üniversite 1945 yılında kurulmuştur. Ondan önce kurulmuş olan üniversitelerin miraslarında yararlanarak gülü bir altyapı ile eğitim hayatında başlamıştır. Lodz Polonya’nın en iyi ve saygın üniversitelerinden biridir. 38 araştırma alanı, 12 fakülte ve 160 uzmanlık programında öğrencilerine hizmet vermektedir. EFS tarafından finanse edilen programları bulunmaktadır. Mezun sayısı 140 bini aşman üniversite, Erasmus programlarındaki popülerliği ile dikkat çekmektedir. 70 değişik ülkeden gelen öğrenciler ülkenin ve şehrin kültürel karışımıyla üniversite kampüsünde de karşılaşmaktadırlar.

İngilizce eğitim veren bu üniversite, öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği üniversiteler arasında yer almaktadır. Yüksek lisans, lisans ve doktora üzerine eğitim veren bu üniversite kaliteli eğitim sistemi ile bilinmektedir. Yüksek lisans, bu üniversitede 2 yıl süre ile verilmektedir ve lehçe eğitim seçeneği de öğrencilere sunulmaktadır. Öğrencilerin bu üniversitede eğitim alabilmeleri için lisans diplomalarındaki not ortalamasının en az 3.00 olması gerekmektedir.

Polonya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler bu üniversiteye başvuru yapacakları zaman öncelikle pasaport ve  vize işlemlerini halletmeli ve sonrasında gerekli şartları yerine getirdikten sonra başvurularını sağlamalıdır. Okul için uygun kriterleri yerine getiren öğrencilerin başvuruları kabul edilmekte ve öğrenciler eğitimlerine kısa süre içinde başlamaktadır. Üniversitede İngilizce üzerine yüksek lisans yapılabilecek bölümler ise; Amerikan Araştırmaları ve Kitle İletişimi, Alman Filolojisi, Bilgisayar Bilimi, Bilişim ve Ekonometri, Eko-Hidroloji, Ekonomi, Executive MBA, İngiliz Araştırmaları, İşletme, İşletme Yönetimi, Romans Filolojisi, Rus Filolojisi, Uluslararası Pazarlama ve Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Araştırmalarıdır.

AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Polonya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği üniversiteler arasında yer almaktadır. Lisans bölümünü başarılı bir şekilde bitirdikten sonra öğrenciler okula başvuruda bulunabilmektedir. Krakow’da yer alan bu üniversite, Polonya’nın en iyi üniversitelerinden biri olmayı da kısa sürede başarmıştır. Yüksek lisans ve lisans üzerine eğitim veren bu üniversite, tam anlamıyla bir teknoloji üniversitesidir. Üniversitede İngilizcenin yanı sıra Lehçe eğitim imkanı da sunulmaktadır. Aynı zamanda öğrenciler için pek çok sosyal aktivite imkanı da sunulmaktadır. Öğrenciler TOEFL ve IELTS’ten yeterli puanı aldıkları takdirde okula başvuru yapabilmektedir. Ayrıca diploma notlarının da en az 3.00 olması gerekmektedir. Okulun öğrencilere sunmuş olduğu yüksek lisans programları arasında ise Biyomedikal Mühendislik (1,5 yıl), Elektrik Mühendisliği (1,5 yıl), Elektronik ve Telekomünikasyon (1,5 yıl), Enerji Teknolojisi (1,5 yıl), Jeofizik (1,5 yıl), Kimyasal Teknoloji (1,5 yıl), Madencilik ve Jeoloji (1,5 yıl), Malzeme Mühendisliği (1,5 yıl), Mekatronik (1,5 yıl), Sanalteknoloji (1,5 yıl) ve Uygulamalı Bilgisayar Bilimi (1,5 yıl) yer almaktadır.

Polonya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler bu üniversitelerden istediklerini seçerek eğitim hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedir. Polonya’da barınma ve yaşam giderleri de oldukça uygundur. Öğrencilerin bu ülkeyi tercih etmesindeki en önemli faktör de bunlardır. Uzun vadeli kalıp yeterli eğitim görmek isteyen öğrenciler de yine bu okulları rahatlıkla tercih edebilmektedir.

Polonya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere gerekli tüm danışmanlık hizmeti Af Eğitim tarafından çok kaliteli bir şekilde verilmektedir. Af Eğitim öğrencilerin başvuru süreçlerini, evrak takiplerini ve yerleştirilme durumlarını yakından takip etmekte ve prestijli bir hizmet sunmaktadır.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi