Almanya'da Üniversite Eğitimi | A&F Yurtdışı Eğitim

Almanya’da Üniversite Eğitimi

Dünyanın en gelişmiş 5 ülkesinden biri olan Almanya’da üniversite eğitimi, devlet üniversitelerinin ücretsiz (cüz’i bir eğitim bedeli ile ) ve ortalama dünya standartlarının üstünde eğitim vermeleri nedeniyle üniversite öğrencileri ve adayları arasında cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Almanya, eğitimde kalitenin, yeniliğin, hızla değişen günümüz iş dünyası ve akademik taleplerinin cevap bulduğu, öğrencilere bu yönde bilgi ve beceri aktaran, geleceğini iyi planlamak isteyen öğrencilerin en ekonomik okuyabileceği, doğru adrestir.

ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE OKUMANIN AVANTAJLARI

Dünya standartları üzerinde eğitim ile mezuniyet sonrasında rakiplere göre fark yaratma,

İş ve sanayi dünyası ile iç içe bir eğitim sayesinde tecrübe ve referans sahibi olma,

Düşük harçlar (100-400 Euro)

Öğrencilere sağlanan ekonomik ve sosyal imkanlar,

İngilizce eğitim imkânı,

Almancayı ülkesinde kısa sürede öğrenme imkânı

Üniversite okurken çalışma imkanı,

Mezuniyet sonrasında çalışma imkânlarının çokluğu,

Yüksek Lisans Eğitimine devam etme garantisi,

Dünyanın en önemli siyasi ve kültürel cazibe merkezlerinden birinde üniversite eğitimi alma

ALMANYADA ÖĞRETİM SİSTEMİNİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

 • Lisans eğitimi 3 yıl (6/7 sömestr) sürer,
 • 4 sömestrlik Temel Eğitimden sonra 2 sömestr Ana Eğitim alınır,
 • Mezun olmak için bitirme tezi yazılması gerekir,
 • Derslerini tamamlayan ve bitirme tezini yazan öğrenci mezun olur ve dilerse yüksek lisans eğitimine başlar,
 • Öğretmenlik, hukuk gibi bazı bölümlerde ayrıca bitirme sınavı bulunur.

KABUL ŞARTLARI

Türkiye’deki gibi merkezi bir sınav yoktur. Her Üniversite kabul şartlarını kendisi belirlemekle birlikte temel hususlar hepsinde aynıdır,

Yaz ve Kış olmak üzere yılda 2 kez öğrenci kaydı alınır,

Başvuruların değerlendirildiği son tarihler:

Yaz Sömesteri 15 Ocak

Kış Sömesteri  15 Temmuz

Başvurular 4-7 hafta içerisinde değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır. Vize başvuruları ise genellikle 4-6 hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Anlaşmalı olduğumuz Üniversite sayesinde 12 ay şartlı ön kabul alınabilme olanağı. (Bu sayede öğrencilerimiz vakit kaybetmeden Almanya’ya gidip dil kursuna başlayabilmektedirler)

Başvuru yapmak için en önemli husus YGS ve LYS sınavına girip sınav sonucunda Türkiye veya KKTC’de herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmaktır.

Yerleşmeye hak kazanılan üniversiteye kayıt yaptırmış olma zorunluluğu aranmamaktadır.

LYS sınav sonucu 1 yıl süreyle geçerli olduğundan bu süre içerisinde başvurunun yapılmış olması gerekmektedir (Konu ile ilgili bazı istisnalar bulunmaktadır)

Yerleşmeye hak kazanılan bölüm veya aynı puan türüyle alım yapan herhangi bir bölüm için üniversite kayıt başvurusu yapılabilir.

Vize almak için yerleşilen bölüm ile aynı bölümlere başvurmak şarttır. Şartlı ön kabul alıp vize süreci tamamlandıktan sonra aynı puan türünden başka bölümlere de başvuru yapılabilmektedir.

 • Almanca TestDaFsınavından en az 4 veya DSH sınavından en az 2 almış olmak gerekir. (Tıp ve hukuk gibi bazı bölümlere kayıt yaptırmak için TestDaF’dan 5, DHS’den 3 almak gerekir.)
 • Yeterli dil bilgisi olmayan adaylar “şartlı ön kabul” koşuluyla kabul edilirler ve Almanca’yı öğrenmek için kendilerine 1 yıl süre tanınır.
 • Vize alınabilmesi için öğrenci Almanya’ya gelmeden dil kursuna kayıt ettirilir,

Bu şartlara ilave olarak, önde gelen bazı üniversiteler lise mezuniyet ortalaması, alınan dersler, yerleştirme puanı, sınav sonuç sıralaması gibi hususlara da dikkat etmektedirler.

AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ

Açıköğretim Fakültesi’ne yerleşen adayların başvuruları kabul edilmemektedir. Ancak,

 • Açıköğretim fakültesinde en az 2 dönem okuyan öğrenci Almanya’daki üniversitelere başvurabilir. Şartlı kabul alması halinde 1 yıllık Studienkolleg adı verilen lise tamamlama eğitimine tabi tutulur. Bunu başarıyla tamamlayan öğrenci kayıt hakkı kazanır.
 • Açık öğretim Fakültesi’nde 4 sömester tamamlamış olan öğrenciler başvuru yapabilmektedirler. Almanya’daki üniversiteye kabul edildikleri takdirde daha önce almış oldukları derslerden uygun olanlar sayılmaktadır. Not ortalamasının %75’den fazla olması gerekir.

MYO ( Meslek Yüksek Okulu) ÖĞRENCİLERİ

2 yıllık üniversite kazananlar Almanya’daki üniversitelere başvuramazlar. Ancak,

 • En az 2 dönem okuyan öğrenci Almanya’daki üniversitelere başvurabilir. Şartlı kabul alması halinde 1 yıllık Studienkolleg adı verilen lise tamamlama eğitimine tabi tutulur. Bunu başarıyla tamamlayan öğrenci kayıt hakkı kazanır.
 • Eğer mezun olmuş veya mezun olma durumunda ise, başvuru yapabilir. Almanya’daki üniversiteye kabul edildikleri takdirde daha önce almış oldukları derslerden uygun olanlar sayılır.

EĞİTİM VE YAŞAM MASRAFLARI

Öğrencinin taleplerine, yaşanılan şehre, kayıt yaptırılan dil kursu ve üniversiteye bağlı olarak eğitim ve yaşam masrafları değişiklik gösterir. Aşağıdaki fiyatlar, ortalama maliyetler hakkında fikir verebilir:

Eğitim Ücreti: Dönemlik 100-400 €

Konaklama: Aylık 250 € ile 400 €

Gıda Harcaması: Aylık 150-250 €

Sağlık Sigortası: Sigorta ücreti aylık 50 € ile 100 €

Kültürel Faaliyetler: Aylık 50 € (Fazlasıyla yeterli olur)

Özetle, Almanya’da bir üniversite öğrencisinin aylık eğitim ve yaşam masrafı 550 € ile 850 € civarındadır.

Dil kursu ücretleri:

Dil kurslarının ücretleri, C1 kuru dahil olmak üzere, kursun bulunduğu şehir ve kursun kalitesine göre 3000 € ile 4200 € arasında değişiklik göstermektedir. Üniversitelerin bünyesinde düzenlenen dil kurslarının ücretleri ise genellikle 1000 € ile 2500 € arasında değişmektedir. Bazı üniversiteler ise öğrencilerinden dönemlik harç ücretinin dışında ücret talep etmezler.

Çalışma Olanakları :

Öğrencilere sağlanan çalışma izni sayesinde öğrenciler okurken bir öğrenciye göre iyi bir gelir etme olanağına sahip olurlar.

Yükseköğretim öğrencilerinin, yılda 90 tam gün veya 180 yarım gün çalışma izinleri bulunmaktadır. İhtiyaç olması halinde üniversiteler de istihdam sağlamaktadır. Aylık geliri 450 €‘ye kadar olan işlerden vergi alınmadığından Üniversite öğrencilerinin büyük bir kısmı part time işlerde çalışarak eğitim masraflarını karşılamaktadırlar.

Ne çalışandan ne de işverenden vergi alınmadığından özellikle yaz tatillerinde öğrenciler saat ücreti 12-20 € olan işler bulabilirler. Gece mesaisinde saat başı ücret daha da artmaktadır.

BURSLAR

Almanya’da üniversite eğitimi alan bir öğrenci geniş burs imkânlarından yararlanır. Bazı kurumlar, öğrencinin okuduğu bölüme, çalıştığı alana, cinsiyetine, geldiği ülkeye, yüksek lisans veya doktora tezine göre burslar verirler. Burs miktarları kurumdan kuruma veya bursun niteliğine göre değişmektedir. Bununla birlikte, lisans öğrencileri aylık 1300 Euro’ya, yüksek lisans doktora öğrencileri aylık 3.000 Euro’ya kadar burs bulabilirler. Birçok burs aylık zorunlu sağlık sigortasını da kapsar.

Alman Akademik Değişim Servisi (Deutscher Akademischer Austauschdienst/DAAD) de Almanya dışından gelen öğrencilere geniş burs imkânları sağlamaktadır.

Türkiye’den gelecek öğrenciler, KYK (Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu)‘nın sağladığı burs ve öğrenim kredisi imkânlarından yararlanabilirler.

 

HİZMETLERİMİZ

 • Başvuru yapılacak üniversite ve bölümün belirlenmesi hususunda akademik danışmanlık (İstediğiniz bölgede, öğrencinin not ortalamasına göre girebileceği okulların listesini çıkarıp, o liste üzerinden tercihleri birlikte oluşturuyoruz)
 • Motivasyon yazısınının hazırlanmasında yardımcı olma,
 • Üniversite başvurularının yapılması ve şartlı ön kabul mektubunun alınması,
 • Vize danışmanlığı,
 • Dil kursuna kayıt yaptırma,
 • Almanya’ya gelince ikametgah kaydını yapma,
 • Almanya’ya gelişten itibaren 1 yıllık akademik danışmanlık,
 • Adayın, dil yeterliliğini sağlanmasından sonra, ön kabul aldığı üniversiteye kayıt yaptırmak istememesi halinde, başvuru ücretlerini ödemek koşuluyla farklı Üniversitelere başvuru mektuplarının gönderilmesi,
 • Banka hesabı açtırma,
 • Vize uzatma sürecinde vize danışmanlığı yapma,
 • Sigorta işlemlerinde yardımcı olma,
 • Konaklama bulunmasında destek olma
 • Sim kart alınması
BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi