İngiltere Sağlık Sistemi | A&F Yurtdışı Eğitim

İngiltere’de eğitim almaya karar verdiyseniz, araştırmanız gereken en önemli konulardan biri de İngiltere’de uluslararası öğrencilere tanınan sağlık hizmetleri olmalıdır.

AF Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizleri bu konuda bilgilendirmek ve bazı tavsiyelerde bulunmak isteriz;

İngiltere’de 26 hafta (182 gün) ya da daha uzun süreli eğitim alacaksanız (NHS) National Health Service bünyesinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Şayet İngilizce dil eğitimi süreniz 26 haftanın altında ise bu durumda acil sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Başvuru yapacağınız İngiltere öğrenci vizesi tipi de dil eğitimi alacağınız süreye uygun olmalıdır. İngiltere öğrenci vizelerinde 26 hafta (182 gün) ve üzeri yurtdışı dil okulu kayıtlarında Extended Visitor Visa, 26 haftadan daha kısa yurtdışı dil okulu kayıtlarında ise Student Visitor Visa başvurusu yapılmalıdır. Bu konuda bir Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketinden yardım almak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Şayet bir Avrupa Birliği Ülkesi (EEA) vatandaşı iseniz( Bulgar vatandaşı) bu durumda dil eğitimi sürenizin bir önemi olmaksızın tüm hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

İngiltere’de dil eğitimi alacağınız süre 26 haftanın altında ise, yalnızca acil sağlık servisinden yararlanma hakkına sahip olursunuz bu durumda size tavsiyemiz; Türkiye’de çıkmadan önce Yurtdışı Eğitim Sigortası yaptırmanızdır. Türkiye’de bulunan çeşitli sigorta şirketlerinin sunduğu özel öğrenci sağlık paketleri bulunuyor.

Bizim edindiğimiz bilgiler doğrultusunda yaklaşık fiyatlar;

6 ay: 76 euro
9 ay: 111 euro
12 ay: 144 euro

İklim ve hava değişikliği sebebiyle yaşayabileceğiniz, soğuk algınlığı ya da baş ağrısı gibi hafif hastalıklar için kullanabileceğiniz C vitamini-ağrı kesici gibi ilaçları eczane ve market gibi yerlerden recetesiz olarak temin edebilirsiniz. Ancak yaşayacağınız bir ateşli hastalık ya da iltihaplı bir boğaz enfeksiyonu için antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa bunu temin etmeniz oldukça güç olacaktır. Antibiyotik grubu ilaçları ancak doktor reçetesiyle edinebilirsiniz. İngiltere’de ki doktorlar Türkiye’de olduğu gibi kolaylıkla reçeteye antibiyotik yazmaybiliyorlar ve bu durum zaman zaman sizi zor duruma sokabiliyor bu sebeple size tavsiyemiz mutlaka bavulunuzda bünyenize uygun 1 kutu antibiyotik bulundurmanızdır.

Düzenli kullandığınız ilaçlar var ise bu ilaçları İngiltere’ye götürebilmeniz için mutlaka reçetelerini de yanınıza almanız gerekiyor. Bu hem ilaçlarınız bittiğinde yenisini temin edebilmek hem de ülkeye giriş yaparken sorulacak olan sorulara daha kolay yanıt verebilmek açısından faydalı olacaktır. İngiltere’de uluslararası öğrenci konumunda eğitim alacaksanız; sağlık hizmetlerinden, doğru vize tipinin belirlenmesine, hedeflerinize uygun dil okulunun seçiminden ucuz uçak bileti teminine kadar tüm konularda size önderlik edecek bir Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile çalışmanızda fayda var. UED üyesi tüm Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Şirketleri tüm bu işlemleri sizin adınıza ücretsiz olarak gerçekleştirecektir.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi