Kanada Dil Okulları | A&F Yurtdışı Eğitim

Kanada’da Sertifika Programları

Kanada’da Sertifika ve Kolej Programları

Pek çok kişi üniversite öncesinde ya da sonrasında mezun olduğu alana göre kendisini geliştirmeyi hedeflemektedir. Türkiye genelinde bulunan sertifika programları ise bu yönde yeterli olamayabilmektedir. Bu nedenle de kişiler daha çok yurt dışı programlara yönelmektedir. Kanada bu yönden oldukça kuvvetli bir yapıya sahiptir. Genellikle dilini geliştirmek isteyen kişiler bu bölgeye rağbet göstermekte ve bu bölgenin kolejlerini ve sertifika programlarını da tercih etmektedir. Kanada’da sertifika programları oldukça etkilidir. Sertifikaların geçerliliği ise hemen hemen her ülkede sağlanabilmektedir. Herhangi bir alandan mezun olan ve kendisine bir şeyler katmak isteyen kişiler de bu alanları tercih edebilmektedir. Kanada bölgesinde sertifika programı sunan merkezler ve bu merkezlere ait detaylar ise aşağıda yer almaktadır.

Georgian College

Greystone College

Humber Collage

Kanada’da sertifika ve kolej programı imkanı sunan önemli birimlerden biridir. Humber College, Kanada’da en iyi donanımı sağlayan progralardan biridir. Genellikle dilini geliştirmek isteyen kişiler bu programı tercih etmektedir. Lisans ve kolej eğitimi veren bu birim için fiyatlar biraz yüksek olsa da bu programı tercih eden kişi sayısı oldukça fazladır. Lisans eğitimi için talep edilen ücret 15.000 ile 16.000 CAD arası değişirken, ön lisans programlarında bu rakam 14.500 ile 15.000 CAD arasında değişkenlik göstermektedir.

Farklı kampüsleri ile hem yaşam bakımından kolaylık sağlayan hem de iyi bir eğitim imkanı sunan Humber, uzun zamandan beri de eğitim vermektedir. Bu koleje Türkiye’den de giden çok fazla öğrenci bulunmaktadır.

The Arts Intitutes

Kanada’da sertifika programları arasında yine çok büyük bir yere sahip olan bu birim, fotoğrafçılık, web tasarımı, garfik tasarım, moda tasarımı, aşçılık gibi pek çok alanda sertifika hizmeti sunmaktadır. Öğrencilerden sadece lise mezuniyeti talep edilmektedir. Eğitim vizesi alınarak bu birimlerde bulunan sertifika programlarına katılmak ise mümkün olabilmektedir. Sosyal yaşam konusunda da artıları çok fazla olan bu birim için Türkiye’den çok fazla talep gelmektedir. Hatta bu birime katılarak sertifika almış olan pek çok Türk öğrenci de bulunmaktadır.

Seneca College

Kanada’da sertifika programları alanında diğer önemli kolej ise Seneca Kolejidir. Üniversite mezuniyeti isteyen bu kurum, moda tasarımı, grafik dizaynı, web tasarımı, finans ve daha pek çok alanda sertifika hizmeti sunmaktadır. Özellikle bu alanda hizmet almak isteyen öğrenciler sertifikalarını aldıktan sonra pek çok alanda da iş bulma fırsatı yakalayabilmektedir. Türkiye’den de çok büyük ilgi gören bu kolej, pek çok Türk öğrenciyi de ağırlamaktadır.

George Brown College

Kanada’da sertifika programlarından faydalanmak isteyenler için bir diğer etmen de George Brown Kolejidir. Üniversite mezuniyeti tamamlandığı takdirde bu sertifika programlarından yararlanmak mümkün olabilmektedir. Networking, Finans, spor ve daha pek çok alanda eğitim veren bu kolej, sosyal yaşam bakımından da oldukça avantajlıdır. Öğrenciler pek çok alanda kendilerini geliştirebilirken rahat bir şekilde barınabilmekte ve diğer faaliyetlere de katılabilmektedir.

King George Business College

Kanada’da sertifika programları aşamasında yine etkili olan birimlerden biri de King George Business College’dir. Lise mezuniyeti ve TOEFL’dan belli başarılar talep eden bu birim, yine Kanada’nın en iyi kolejlerinden biri olarak bilinmektedir. Kampüs özellikleri ve yaşam koşulları ise oldukça avantajlıdır. Türkiye’den bu birime giderek eğitim almak isteyen kişiler ikilemde kalmadan tercih edebilmektedir.

Başvuru Aşaması

Her ülkede olduğu gibi Kanada’daki okullar için de belli başvuru şartları aranmaktadır. Elbette öncelik yabancı dil şartıdır. Öğrencilerin bu okullarda okuyabilmek için İngilizcelerinin yeterli olup olmadığına dair gerekli belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin başında ise TOEFL gelmektedir. Her kolejin kendine özgün TOEFL puanı bulunmaktadır. Öğrenciler başvuru yapmak için seçmiş oldukları okulların web sitelerine giriş yaparak gereken puanı buralarda bulabilmektedir. Akabinde ise TOEFL sınavına girerek gerekli puanın alınması gerekmektedir.

Kanada’da sertifika programları aşamasına gelindiğinde bir diğer faktör ise elbette vize işlemleridir. Pek çok kolej daha okul dönemi başlamadan kayıt başvurularını kapatabilmektedir. Bu nedenle de öğrencilerin mutlaka vize işlemlerini önceden halletmeleri gerekmektedir. Vize sürecinde ise yine yabancı dil yeterliliği gerekebilmektedir. Bu durum da elbette yine TOEFL aracılığı ile sağlanmaktadır. Kişiler vize işlemlerinden çok önce mutlaka bu belgeyi de temin etmelidir.

Başvuru süreci, kolejler ve öğrenciler için en önemli noktalardan biridir. Özellikle zorlu bir süreç olan bu durumda yazışmalar sağlandığı için süreç biraz daha uzayabilmektedir. Ancak artık tüm işlemler kolejlere ait web sieteleri üzerinden online olarak sağlanabilmektedir. Bu nedenle başvuru formları internet siteleri üzerinden gönderildikten sonra sadece bazı evrakların posta aracılığı ile gönderimi sağlanmaktadır. Bu da öğrenciler için büyük avantaj sağlamaktadır. Başvuru esnasında aşağıdaki unsurlara dikkat edilmeli ve ivedilikle bu işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

Başvuru İçin İstenen Evraklar ve Önemli Noktalar

Kanada’da sertifika programlarından yararlanmak isteyen öğrenciler öncelikle TOEFL veya IELTS belgesini hazırlamalıdır. Bunun ardından da Kanada için vize başvurusunun tamamlanması gerekmektedir. Aslında öğrenciler için de en zorlu süreç vize aşamasıdır. Çünkü vize, süreci biraz uzatabilmektedir. Ancak öğrenci vizesi alınacağından çok da sorun edilecek bir durum değildir.

Vize işlemleri halledildikten sonra tamamlanması gereken başka işlemler de bulunmaktadır. Daha uzun kalmak isteyen öğrenciler için ise 6 ay ve daha fazla süreli öğrenci vizesi talebi bulunmaktadır. Bu karar tamamen öğrenciye kalmıştır ve göreceği eğitime uygun olarak vize başvurusunu gerçekleştirmelidir.

Kanada’da sertifika programlarına kayıt olmak isteyen öğrencilerin vize işlemlerinden sonra farklı belgeleri de temin etmeleri gerekmektedir.  Bu belgelerin arasında lise ya da üniversite diplomaları yer almaktadır. Bazı programlar sadece lise mezunlarına bazıları ise üniversite mezunlarına yönelik sertifika programı uygulamaktadır. Bu nedenle de talep edilen diplomalar farklılık göstermektedir. Bazı kolejler sağlık raporu, not durum belgesi ve daha farklı belgeler için de talepte bulunabilmektedir. Bu belgelerin hangilerinin olduğuna dair detaylar ise kolejlerin web sitelerinde yer almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra, bazı kolejlerde kayıt öncesinde dil eğitimi zorunluluğu da bulunmaktadır. Öğrenciler koleje kayıt yaptırdıktan sonra 1 yıl kadar dil eğitimi alıp, sertifika programlarına sonradan dahil olmaktadır. Bu öğrenciler için ise TOEFL şartı aranmamaktadır. Öğrencilerin dil sınıfında sergilemiş oldukları durum, sertifika programına katılıp katılmayacağını da ortaya koymaktadır.

Neden Kanada’da Sertifika Programı?

Kanada’da sertifika programları dünya çapında bilinmektedir ve pek çok yabancı da yine bu alandaki sertifika programlarını tercih etmektedir. Bu nedenle de pek çok faktör göz önünde bulundurularak hareket edilmektedir. Kanada’da sertifika programına katılmanın avantajları ise aşağıda yer almaktadır.

 • Kanada, yüksek kaliteli eğitim konusunda en önemli kurumları barındırmaktadır. Bu nedenle de pek çok kişi tercihini öncelikli olarak Kanada’dan yana kullanmaktadır.
 • Kanada, oldukça ucuz bir ülkedir ve barınma konusunda olumsuzluklar yaşanmamaktadır. Öğrenciler için burs ve yurt imkanları da oldukça fazladır. Bu nedenle de Kanada daima sertifika programları konusunda ilk sırada yer almaktadır.
 • Öğrenciler için Kanada’da sosyal yaşam oldukça canlıdır. Pek çok öğrenci gece hayatına önem vermektedir. Sosyal yaşantının oldukça canlı olduğu Kanada’da öğrenciler rahat ve eğlenceli bir hayat sürebilmektedir.
 • Kanada’nın pek çok kültür ile iç içe olmasıdır. Farklı kültürler ile arkadaşlık kurmak ve kaynaşmak isteyen kişiler için burası oldukça önemli bir noktadır. Bu nedenle de Kanada, sertifika ya da kolej için tercih edilebilecek en önemli noktalardan biridir.
 • Kanada’da sertifika programlarına dahil olmak için önemli sebeplerden biri de maliyetlerin çok düşük olmasıdır. Kanada’da yaşam oldukça kolaydır ve öğrenciler çok ucuza hayatlarını sürdürebilmektedir.
 • Kanada’daki sertifika programlarının tamamlanmasının ardından bu birimlerin öğrencileri istihdam edebiliyor olmasıdır. Kariyer hedefi yüksek olan öğrenciler Kanada’da eğitim aldıktan sonra daha ileri noktalara yükselebilmektedir.

Kanada’ya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada’da sertifika programlarına dahil olmak isteyen öğrencilerin yapması gereken ilk şeyin vize almak olduğundan bahsetmiştik. Kanada için öğrenci vizesi başvurusu yapmadan önce hangi okulda eğitim görülecekse önce bu okula başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak öğrenci kabul yazısı geldiğinde öğrenci vizesi için başvuru yapılabilmektedir. Okul tarafından gönderilen bu yazıda öğrencinin ne kadar süre öğrenim göreceğine kadar tüm detaylar yer almaktadır. Öğrenciler de vize başvurularını bu yazıya uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Bu aşamada öğrenci kendisi de hem vize hem okul kayıt süreçlerini kendisi yürütebileceği gibi, hem de şirketimizden ÜCRETSİZ danışmanlık hizmeti alarak süreçleri daha güvenli yürütebilir.

Kanada’da sertifika programlarına başvuru yapacak olan öğrencilerin vize için başvuru esnasında uygulaması gereken adımlar ve götürmeleri gereken belgeler bulunmaktadır. Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu, öğrenci vizesi için gerekli işlemleri takip etmektedir. Bunun için de okuldan gelen kabul yazısı ile öğrencilerin bu bürolara giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Öğrenciler vize işlemleri sırasında bazı sorulara cevap vermelidir. Başlangıçta, Kanada’ya tek başına mı gidileceği, sabıkanın bulunup bulunmadığı ve ne kadar kalınacağı sorulmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerden dönüş için bilet de bazen talep edilebilmektedir. Tüm bu evrakları tamamlayan ve soruları cevaplayan öğrencilerin vize başvuruları hemen alınmakta ve incelemeye gönderilmektedir. Vizenin onaylanıp onaylanmadığı ise belli bir sürenin sonunda belli olmaktadır. Elbette vize başvurusu sadece bunlarla kalmamaktadır. Bir de kişilerden talep edilen diğer evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar ise aşağıda yer almaktadır.

Vize İçin Gereken Evraklar

Kanada’da sertifika programlarına kayıt olmak isteyen öğrencilerin, öğrenci vizesi alacakları zaman yanında götürmeleri gereken belgeler aşağıda yer almaktadır.

 • Başvuru formu,
 • Sertifika için gidilecek okul tarafından tüm detayları ile birlikte doldurulmuş olan kabul yazısı. Bu yazı çok önemlidir ve öğrenci vizesinin çıkıp çıkmayacağı tamamen bu yazıya göre değişiklik göstermektedir.
 • Kişilerin mutlaka ülkesine geri döneceğini kanıtlayan bir uçak bileti ya da seyahat belgesi edinmesi gerekmektedir.
 • Vizeye başvuru yaparken 1 yıl süre ile geçerli bir pasaportun olması gerekmektedir.
 • Kanada’da sertifika programlarına gidebilmek için vize başvurusu yapan öğrencilerden aynı zamanda sabıka kaydı ve sağlık raporu talep edilmektedir. Sağlık raporunun yanı sıra, ülkeye giriş yapıldıktan sonra belli aşıların yapılması da hükümet tarafından talep edilebilmektedir.
 • Her yıl için banka hesabında teminat amaçlı 10.000 Kanada Doları bulunması gerekmektedir. Ülkeye giriş için bu meblağ talep edilmektedir.
 • Vize için harcın ödendiğine dair makbuzun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Genellikle hesap ekstreleri büro tarafından sorulmaktadır. Bunun nedeni ise, öğrencilerin yanlarında götürdükleri aile bireylerinin ihtiyacının karşılanıp karşılanamayacağını kanıtlamak amacı ile yapılmaktadır.
 • Son olarak vize talebinde bulunacak olan kişilerin çektirmiş oldukları fotoğrafların mutlaka son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Kanada’da Sosyal Yaşam

Kanada’da sertifika programlarına katılım sağlayacak olan öğrenciler aynı zamanda Kanada’nın sosyal yaşamını da merak etmektedir. Kanada bilindiği üzere çok rahat bir ülkedir ve gece hayatı da buna oranla çok canlıdır. Öğrencilerin yemek yiyebileceği, eğlenebileceği, hoş vakit geçirebileceği pek çok mekan bulunmaktadır. Bu mekanlar herkese açıktır ve yine çok uygun fiyatlara da buralarda vakit geçirmek mümkün olabilmektedir.

Bu ülkenin yiyecekleri de oldukça meşhurdur. Hawai pizzası olarak bilinen pizza, itina ile yapılmakta ve pek çok turist tarafından da büyük ile karşılanmaktadır. Poutine adı verilen patates kızartmaları da oldukça meşhurdur. Genellikle bu bölgeye gelen turistler, patates kızartmalarının tadına bakmak için sıraya girmektedir.

Fiyatların çok uygun olması, gece hayatının canlılığı, pek çok aktivitenin bulunması ve gerçekten muhafazakar olmayan bir ülke olması nedeniyle Kanada çok tercih edilen ülkeler arasında yerini almaktadır. Sokak sanatçılarının varlığı da bu bölgede çok fazladır. Pek çok kültürün bir arada olması nedeniyle de çok değişik sokak müzikleri ortaya çıkmaktadır. Hatta pek çok öğrenci de geçimini sokak sanatçılığından sağlamaktadır.

Kanada’da sertifika programlarına katılım sağlamak isteyen öğrenciler için bir diğer avantaj ise iş olanaklarının çok fazla olmasıdır. Öğrenciler hem çalışıp hem de eğitimlerini sürdürebilmektedir. Part time iş imkanı bu ülkede oldukça fazladır.

Yatırımlar bu ülkeye çok fazla yapılmaktadır ve ülke her geçen gün daha da gelişmektedir. Teknolojik açıdan da zirvede olan Kanada, pek çok araştırmaya da ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkede pek çok din bir aradadır ve bu durum ülke için asla sorun niteliği taşımamaktadır. Müslüman, hristiyan ya da yahudi fark etmeksizin herkes bir arada çok düzenli bir şekilde yaşayabilmektedir. Bu nedenle de bu ülkede din savaşlarına yer yoktur. Aksine öğrenciler birbirlerinin dinlerini merak etmekte, araştırmakta ve saygı duymaktadır.

Ülkedeki insanların yardımsever ve güler yüzlü olmaları da dikkatten kaçmayan bir noktadır. Herkes yepyeni bir ülkeye gittiğinde iyi insanlar ile karşılamak istmektedir. Bu nedenle de Kanada tüm yardımsever insanların bir arada bulunduğu, oldukça kibar insanların bir arada toplandığı güzel bir ülkedir.

Kanada’da sertifika programlarına katılım sağlayan ve buradan mezun olan öğrenciler, fırsatları olduğunda tekrar gidip kalmak istediklerini belirtmiştir. Özellikle bu ülkede hem çalışıp hem de okumanın kolaylığından sıklıkla bahsedilmektedir. Suç oranının oldukça düşük olduğu bu ülkede, her yaştan ve her kesimden öğrenci çok kolay bir şekilde yaşayabilmektedir.

Öğrenciler başvuru süreçleri tamamlandıktan ve ülkeye giriş yaptıktan sonra çok kısa vadede okullarına alıştıklarını ve ülkeyi hiç yadırgamadıklarını belirtmektedir. Bu durum da öğrencilerin eğitim hayatına olumlu bir şekilde yansımaktadır. Öğrenciler eğitim hayatlarını bitirip ülkelerine döndüklerinde çok kalıcı arkadaşlıklar edindiklerinin de altını çizmektedir.

Şirket olarak öğrencilerimize Georgian College ve Greystone College için Kanada’da Sertifika programları için danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Daha detaylı bilgi için lütfen arayınız. https://www.afegitim.com/bize-ulasin/

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi