İngiltere Eğitim Sistemi | A&F Yurtdışı Eğitim

Birleşik Krallık; İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler olmak üzere 4 ülkenin birleşimi ile oluşur. İngiltere eğitim sistemi şeması, 3 ana aşamadan meydana gelir öncelikle ilköğretim(School Education),Meslek eğitimi (Further Education) Yüksek Öğretim(Higher Education) eğitim sistemi üzerine kurulmuştur ve tamamen İngiltere Eğitim Bakanlığı‘nın kontrol sistemi altındadır.

School Education

Türkiye’de ilk-orta ve lise eğitimi diye bilinen dönem İngiltere’deki eğitim sistemi‘nde 6-16 yaşları arası zorunlu eğitimi kapsar. Öğrenciler 6-11 yaşları arasında ilköğretim11-16 yaş aralığında ise ortaöğretime devam ederek 16 yaşında zorunlu eğitimi tamamlarlar. İleri eğitim almak isteyen öğrenciler General Certificate of Secondary Education (GCSE) adlı sınavı geçmek zorundadır.

Further Education

İngiltere’deki Eğitim Sisteminin ikinci okulu Further Education olarak adlandırılan ileri eğitimdir. Zorunlu eğitimi tamamlayan öğrenciler üniversite okumak istemez fakat bir meslek grubuna dâhil olmak isterlerse sertifika ve diploma programlarına devam edebilirler. Farklı meslek gruplarını barındıran further education bünyesindeki sertifika ve diploma programları 3 aydan başlayıp 2 yıla kadar sürer. İngiltere Sertifika ve Diploma Programları sunan okullarda yalnız İngiliz gençliğine değil aynı oranda uluslar arası öğrencilere de eğitim verilir. Türkiye’de lise eğitimini tamamlamış ancak üniversiteyi kazanamamış öğrenciler için alternatifler olduğu gibi Üniversite eğitimini tamamlamış ancak master için yeteri kadar parası ya da İngilizcesi olmayan öğrenciler içinde İngiliz eğitim sistemi içinde farklı seçenekler vardır. Bu tip programlar İngiltere’de üniversite ya da master programlarına göre daha ucuzdur, üstelik intermediate İngilizce düzeyi yeterlidir. Bu sebeple uluslar arası öğrenciler tarafından da İngiltere dil okulları ve İngiltere yaz okulları yüksek oranlarda tercih edilir.

Higher Education,

İngiltere’de yüksek öğrenim 3 bölümden oluşur. A Level, Lisans ve Yüksek Lisans

Zorunlu eğitimini tamamlayan ve yüksek eğitim almak isteyen öğrenciler ilk etapta iki yıl süren A Level okullarına gider. A Level eğitiminin ardından aldıkları puanlar neticesinde hangi üniversitede eğitim alacakları belirlenir. A Level eğitiminin ardından 3 yıl süren üniversite eğitimi gelir. Toplam 5 yıllık bir eğitimin ardından gelen Yüksek Lisans(Master) programı ise 1 yıl sürer. Master Programlarının 9 aylık kısmı temel eğitim, 3 aylık kısmı ise tez bölümüdür. Türk eğitim sistemi ile İngiliz eğitim sistemi farklı olduğundan Türkiye’den alınan lise diploması İngiltere’de ki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli görülmez. Bu sebeple Türk öğrencilerin (foundation course) hazırlık programlarına katılmaları gerekir. Bu programlar 1 yıl sürer ve ağırlıklı akademik eğitim olup dil eğitimini de içerir. İngiltere Türkiye´den sadece 3,5 saat uzaklıktadır. İngiltere yıllardır dünyanın dört bir yanından gelen binlerce farklı kültürden insana ev sahipliği yapar. Tüm Avrupa ülkeleri içerisinden belki de insan haklarının en iyi uygulandığı ülkelerden biridir. İngiltere’de eğitim almak üzere Türkiye’den giden pek çok öğrencinin ilk endişesi İngiltere vizesi’dir. Türkiye genelinde hizmet veren yurtdışı eğitim danışmanlığı acenteleri öğrencilere İngiltere öğrenci vizesi hususunda ücretsiz hizmet verir. Öğrenciler aynı zamanda İngiltere’de eğitim hakkında kişisel deneyim ve yorumları, İngiltere eğitim sistemi forum sitelerinden sağlıklı bir şekilde elde edebilir.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi