İngiltere'de Yaz Okulu Programları | A&F Yurtdışı Eğitim

İngiltere’de Yaz Okulu Programları

İngiltere'de Yaz Okulları

İngiltere’de yaz okulu (Yaz Kampı) programları

Ülkemize olan mesafesi de dikkate alındığında, İngilizce’nin anavatanı olan İngiltere’de yaz okulu, çok yerinde bir tercihtir. Özellikle 16 yaşa kadar olan öğrenciler için, İngilizce dil eğitiminde en çok önerdiğimiz ülkelerin başında gelir. Gerek konuya gösterdikleri hassasiyet, gerekse ülkemizden kolaylıkla ulaşılabilecek uzaklıkta olan İngiltere’yi anadili İngilizce olan diğer ülkelere nazaran daha cazip kılar.

HEMEN BAŞVUR

Neden İngiltere’yi tercih etmeliyim?

İngiltere’yi diğer ülkelere nazaran daha cazip kılan en önemli konular;

 • Coğrafi yakınlık
 • İngilizcenin anavatanı oluşu
 • İngilizcenin dünyada en çok tercih edilen ikinci dil oluşu
 • İngilizce Eğitimi’nin İngiltere için önemli bir iş kolu oluşu
 • İngiliz kültürünün dünyada tanınan ve ilgi gören bir kültür oluşudur.

Çocuklar için İngiltere’deki en iyi yaz okulu hangisidir?

İngiltere’de çok sayıda dil ve yaz okulu programları bulunmaktadır. Neredeyse her dil okulunun yaz okulu programları olsa da, asıl önceliği yaz okulu, yaz kampı olan, bu dönemler için özel bunun için özel programlar hazırlayan okullarımız bulunmakta. Bunların arasında Studio Cambridge (Studio Cambridge sayfasına link) , Anglo ( Anglo sayfasına link), Kings okulları (kings sayfasına link) öncelikle önerdiğimiz ve tercih ettiğimiz okulların başında gelmektedir. Diğer okullarımızı yaz okulları sayfamızda (link) bulabilirsiniz.

Okullar, öğrencilerin ihtiyaçlarına karşılık verecek lokasyonlarda seçilmekte, ağırlıklı olarak, Londra, Oxford, Cambrigde, Porstmont, Southbourne, Brighton, Edinburg, Manchester bölgelerinde olmak üzere Britanya bölgesinde çok sayıda anlaşmalı okulumuz bulunmaktadır. Okullarımızla olan iyi ve sürekli diyaloglarımız sayesinde, öğrencilerimiz en üst seviyede memnuniyetle dönmektedirler. Okullar, konaklama tesisleri ve aileler gerek eğitim kurumlarınca gerekse okullarca sürekli denetlenmektedir.

İngiltere’de yaz okulunda neler yapılır, ders ve etkinlik program içeriği nasıldır?

İngiltere’deki yaz okullarında öğrenciler, kendi yaş grubundan öğrencilerle hem sosyalleşerek hem de o İngiliz kültürünü öğretecek/tanıtacak etkinliklerle dil eğitimi alırlar. Haftalık ders programları içerisinde tanımlanan etkinlikler ve geziler çerçevesinde öğrencilerin hem hafta içi hem de hafta sonu günleri okul tarafından saat saat programlanmıştır. Yaz okulu eğitimleri sabah kahvaltısından sonra başlar. Yaş ve dil seviyelerine uygun sınıflarda dil eğitimi öğle yemeği saatine kadar ve bazı kampüslerde daha yoğun olarak 15:30’a kadar verilir. Programlar genellikle haftalık 15-20 saat İngilizce dil eğitimi içerir. Eğitim ve dersler öğrencilerin yaş gruplarına ve seviyelerine göre farklılık gösterir.

Öğleden sonra daha çok aktiviteler, oyunlar ve kısa süreli geziler yapılır. Akşam yemeği sonrası ise sosyal ve sanat aktiviteleri, karaoke geceleri, sinema, tiyatro faaliyetleri yapılır.Haftanın bir veya iki günü tam günlük başka şehirlere yapılan gezilere ayrılır.

Bu programlardaki etkinlik ve ders içerikleri okuldan okula farklılık göstermekle birlikte temel mantık olarak benzerdir. Derslerin başlama ve bitiş saatleri, yemek ve serbest zamanlar programlıdır. Küçük yaş öğrencilerinin kendi başlarına serbest zaman geçirmelerine izin verilmez. Örneğin, küçük yaş grupları saat 21:30 da ışıkları kapatarak uyumak zorundayken, daha büyük yaş guruplarında bu saat 23:00 e kadar uzamaktadır.13 ve üstü yaş gruplarında ise okul kampüsünün lokasyonuna bağlı olarak sınırlı ve süreli şehir içi serbest süreler verilebilir. 18 yaş üstü öğrencilerin şehirler arası gezileri de ailelerinin iznine tabidir. Aileden yazılı izin gelmeden okul öğrenciye izin verilmez.

İngiltere’de yaz okullarında en çok tercih edilen konaklama türü hangisidir?

Bu durum aileden aileye, öğrenciden öğrenciye farklılık göstermektedir. Ancak biz de, İngiliz öğretmenler ve konaklama görevlilerinin daha yakın ilgisi ve kontrolü altında olacak olmaları nedeniyle küçük yaş grubundaki öğrencilere yurt konaklamasını önermekteyiz.

İngiltere yaz okullarında güvenlik

İngiltere yaz okullarındaki öğrenciler, küçük yaş gruplarını içerdiğinden güvenlik gerek aileler gerekse okullar tarafından en özen gösterilen konulardan biridir. Hele de öğrencinin ailelerinden kilometrelerce uzakta olduğu düşünüldüğünde, konu ayrıca hassasiyet kazanmaktadır.

Öğrenciler uçakla havaalanına geldikleri andan itibaren okulun gözetimi altına girerler. Havaalanında beklemekte olan okul görevlileri çocukları, ellerinde isim kartları ile kapıda karşılar ve konaklayacağı yurtlara / eve ulaşımını sağlarlar. Konaklama yöneticileri tarafından zaten düzenlemesi yapılmış olan odalara yerleşimi yapılan öğrenciler, ilk gün kısa bir okul ve şehir turuna çıkarılırlar. Böylece konaklayacakları yurtta, odalarını banyo ve tuvalet kullanımlarını, yemek ve kafe bölümlerini, ertesi gün gidecekleri dersliklerin binalarını da öğrenmiş olurlar. Yemek, serbest zaman ve yatma saatleri belli bir programla uygulanmaktadır.

Okullarda o ülkenin ve okulun kendi disiplin kuralları geçerlidir. Öğrencilerin gerek kendilerine gerekse birbirlerine zarar vermesine göz yumulmaz, yasak ve tehlikeli madde kullanımı kesinlikle yasaktır, aksi durumlarda öğrencinin okul programı, iadesiz olarak iptal edilerek öğrenci ülkesine gönderilir.

Küçük yaş öğrencilerinin haftasonu dahil her saatleri rpogramlanmıştır, kendi başlarına serbest zaman geçirmelerine izin verilmez. Küçük yaş gruplarında yurtlarda odalara geçilir ve saat 21:30 da ışıkları kapatılır. Bu sınır daha büyük yaş guruplarında bu saat 23:00 e kadar uzamaktadır.13 ve üstü yaş gruplarında ise okul kampüsünün lokasyonuna bağlı olarak, sınırlı ve süreli şehir içinde geçirilebilecek serbest süreler verilebilir. 18 yaş üstü öğrencilerin ise şehirler arası gezileri de ailelerinin iznine tabidir. Aileden yazılı izin gelmeden okul öğrenciye izin verilmez.

İngiltere yaz okullarına giden öğrenciler hangi ülkelerden geliyor

İngiltere yaz okullarına dünyanın her yerinden öğrenci gelmekle birlikte, program sürelerin kısa olması nedeniyle ağırlıklı coğrafi olarak daha yakın ülkelerden öğrenciler gelmektedir. Ancak okullar, yaz okullarına giden öğrencilerin ağırlıklı olarak aynı ülkeden olmamasına ( ülkesel orana) özen göstermektedirler.

İngiltere yaz okullarında çok Türk öğrenci var mı?

İngiltere’deki okullardaki Türk öğrenci adedi, okulların bir ülkeden gelebilecek maksimum öğrenci sayısı ile sınırlıdır. Okulların bu öğrenciler için sınırı, okuldan okula değişse de, genellikle okullar özel durumlar dışında %20’in üzerine çıkmamaya çalışmaktadır.

İngiltere yaz okulu aktiviteleri

İngiltere’deki yaz okullarında öğrencilerin yaş aralıklarına uygun, etkinlikler, şehir içi şehir dışı geziler, spor aktiviteleri, İngiliz kültürünü yansıtan geleneksel oyunlar, sanat etkinlikleri vb. etkinlikler düzenlenir. Bazı dil okullarında kodlama ve web sitesi yazılımları, bazılarında dans ve sanat, bazılarında resim ve müzik bazılarında daspor aktiviteleri ön planda olabileceği gibi, bazıları da öğrencilere iyi vakit geçirtecek, çok çeşitli içeriği bir arada barındıran programlar yapmaktadır. Aktivite içerikli dersler bazen bütün gün olabildiği gibi ( geziler) genellikle öğleden sonraki ders saatlerinde ve hafta sonları olur.

İngiltere’deki yaz okulu programlarında aktiviteler için ayrıca ücret ödenir mi?

Hayır, İngiltere’de yaz kampları fiyatlarına her şey dahildir.

İngiltere yaz okulunda İngiliz kültürü öğrenilir mi?

İngilte’deki yaz okullarında İngiltere kültüründen örnekler verilmeye, kültürlerin kaynaşmasının sağlanmasına çalışılır. Ancak uygulamaların tamamı İngiltereye özgü değildir. Yemekler her ülkeye uygun hazırlanmaya, her ülkenin gelenek ve yaşam şartlarına saygılı ortam ve koşullar sağlanmaya çalışılır.

İngiltere yaz okulunda dini yaşam

Her okulda, her dinden öğrenciler olduğu için, isteyen öğrenciler için dua ve ibadet için uygun ortamlar sağlanmaktadır.

İngiltere yaz okulları kaç yaşa kadar

İngiltere yaz okullarındaki yaş aralıkları okuldan okula değişse de, yaş aralığının en küçük 7 en büyük ise 19 olduğu düşünülebilir. Okullar, özellikle yaz okul programlarında aynı yaş grubundaki öğrencileri bir araya getirmeye çalışırlar, bu da öğrencilerin hem sosyalleşmesini hem de öğrenim kalitesinin yükselmesine olanak sağlar. Bu nedenle, yaz kampı sınıflarında yaş aralığının dar olması, o okulun yaz okulu sınıf sayısının yüksekliğine, dolayısıyla da okulun  bu konuya verdiği öneme işaret eder.

Çocuğumu İngiltere’deki yaz okuluna en erken kaç yaşında göndermeliyim

Bu öğrencinin öz bakım ve davranış, gelişim becerileri ile ilgili bir konudur. Çocuğunuz zaten bulunduğu ülkedede kendi başına seyahat edebiliyor, kendi ihtiyaçlarını giderebiliyorsa, yurtdışında da aynı özgüveni sergileyecektir. Dolayısı ile onu tek başına göndermeniz özgüvenini destekleyici bir durum olacaktır. Ancak bu becerileri henüz sergileyemiyorsa veya küçük yaş gurubundaysa o zaman öğretmen / rehber eşliğindeki gruplar daha doğru bir seçim olacaktır.

İngiltere yaz okullarının fiyatları neye göre belirleniyor

İngiltere’deki yaz okullarının fiyatları, okulun büyüklüğüne, şube sayısına, eğitim kalitesine, öğrencilere sağladığı olanaklara ve çeşitliliğine, bulunduğu ülke ve şehre göre farklılık gösterir. Bu okullar Devlet kurumlarının denetimi ve derecelendirmelerine tabi, özel kuruluşlardır ve fiyat aralıklarını kendi politikalarına göre belirlerler. Büyük ve çok şubeli okulların, oturmuş ders içeriği, standart kalitesi, marka oluşları gibi kendine göre avantajları olabileceği gibi, küçük ve butik okulların da, kişiye özel ilgi gösterebilecek olması, adedin azlığı nedeniyle öğrencilerin birebir tanınıyor oluşu gibi avantajları bulunmaktadır.

İngiltere’deki en iyi yaz okulları

Bu yaz okulundan beklentinize göre değişecek bir konuşur. En iyi yaz okulları tercihleri, fiyata göre, konaklamaya göre, eğitim kalitesine veya bulunduğu şehre göre bile sıralanabilir. Bu göreceli bir kavramdır, bu nedenle eğitim danışmanınızla bu konuyu konuşmak en iyi seçenektir.

İngiltere’de yaz okullarının kalitesi nasıl anlaşılır

İngiltere’de tüm okulları denetime tabidir. Dolayısıyla olması gereken minimum temizlik, sağlık, sınıf büyüklüğü, öğrenci sayısı gibi standartları hepsinin sağlaması beklenir. Yaz okulundaki eğitimden edinilmek istenen faydaya göre kalite kavramı değişir olsa da, yaz okullarının kalitesi, verdiği eğitime, sağladığı güvenliğe, yaş aralıklarının darlığına, eğitim ve etkinlik çeşitliliği ile değerlendirilebilir.

 • Eğer sınıf mevcutları düşükse,
 • Öğrenci ile birebir ilgilenilebiliyorsa,
 • Öğrenci ile ebeveyn 24 saat görüşebiliyorsa,
 • Öğrenci her ihtiyaç duyduğunda okul görevlisine ulaşabiliyorsa,
 • Kendi yaş grubundan öğrencilerle bir araya gelebiliyor ve sosyalleşebiliyorsa,
 • Okul öğrencinin ilgisini eğitimde yoğunlaştırabilecek etkinlikler sağlayabiliyorsa,
 • Her şeyden önemlisi öğrenci okulundan mutluysa,

bu okul kaliteli bir okuldur.

İngiltere yaz okulları için danışmanlık alınmalı mı

Evet, yaz okulu için danışmanlık mutlaka alınmalıdır. Çok seçenek, çok detay olması nedeniyle, kimi zaman ebeveynler okul seçenekleri arasında kaybolup gitmektedir. Oysa danışmanlar okulları çok daha iyi tanımakta, özelliklerini daha iyi bilmektedirler. Danışmanlık almak, ihtiyacınıza en uygun okulu bulmak konusunda büyük zaman tasarrufu sağlar.

A&F Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak, İngiltere’de neredeyse her bölgeden 300’ü aşkın okula öğrenci göndermekteyiz. Üstelik yaz okullarında danışmanlık hizmetimiz ücretsizdir.

Yaz Okuluna Gitmek İstiyorum Formunu doldurarak yurtdışı yaz okulları hakkında güncel bilgileri, yaz kampı fiyatları ve okul şartlarını  talep edebilirsiniz.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi