Polonya'da Üniversite | A&F Yurtdışı Eğitim

Polonya’da Üniversite

Polonya’da hazırlık için kayıtlar devam ediyor!

Litvanya’da üniversite ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli. Sizi en kısa sürede, en güncel fiyatlar hakkında bilgilendirmek için arayalım.

Polonya tarihi M.Ö. iki bin yıllarına dayanan, M.S. bin yıllarında temelleri atılan ve 1569 yılında Polonya-Litvanya Birliği ile resmi bir statüye kavuşan oldukça köklü tarihi geçmişi olan bir ülkedir. Şu anki yönetim biçimi (1990 dan bu yana) Cumhuriyettir. Resmi dili Lehçe ve para birimi Polonya Zlotisi (PLN) dir. Yaklaşık kırk milyon nüfusu bulunmaktadır.

Polonya’da yaklaşık beş yüz kadar üniversite bulunmakta olup, bunun da yine yaklaşık üçyüzelli tanesi özel üniversitedir. Öte yandan The Higher Education ilk bin üniversite listesine giren (2018 yılı) 12 üniversite bulunmaktadır.  Başlıca üniversiteler (2018 ilk bin sıralaması ile) , Varşova Üniversitesi, AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi, Adam Mickievicz Üniversitesi olarak sayılabilir.

Polonya’da üniversite okumak, hem yaşam fiyatları, hem devlet hem de özel üniversitelerin kaliteleri ve öğrenim ücretlerinin diğer ülkelere nazaran düşük oluşu nedeniyle gittikçe yükselen bir değerdir. Üniversitelerde eğitim hem Lehçe, hem de İngilizce yapılmaktadır. Çokça tercih edilen bölümlerin İngilizce de okutuluyor olması uluslararası öğrencilerin ülkeyi tercih etmelerindeki başlıca etmenlerdendir. Ülkenin resmi para birimi olan Zloti, Türk Lirası ile yaklaşık aynı değerdedir ve yaşam neredeyse Türkiye’de yaşama denk gelecek şekilde ucuzdur.

Öğrencinin ingilizce eğitim almak istemesi ancak ingilizcesinin yetersiz olması durumunda üniversitelerde hazırlık okuluna gidebilirler. Varşova’da 3 üniversitede hazırlık okulu bulunmaktadır ( Aşağıda 2018 fiyatları verilmiştir).

Varşova Teknoloji Üniversitesinde (13.950 PLN),

SWPS üniversitesinde (3000 €) ve

Lazarski üniversitesinde (3350 €)

Hazırlık sınıflarının fiyatları genellikle aynıdır, yaklaşık 3000-3500 Eur aralığında değişir. Hazırlık sınıfına alınırken baştan bir seviye tespit sınavı yapılarak öğrencilerin seviyelerine göre yerleşim yapılır. Sınıf üniversite bünyesinde olsa da, bitiminde uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavına girerek sertifika alınması ve eğer isteniyorsa başka üniversiteye bu dil belgesi ile başvurulması gerekmektedir. Eğer istenen bölüm aynı üniversitedeyse İngilizce konusunda ilave başka sınava gerek kalmaksızın okula devam mümkündür.

Polonya’da üniversite okumak için istenen başvuru şartları oldukça basittir:

  • B2 sertifikası veya denk seviyede IELTS/TOEFL skoru
  • Not ortalaması
  • Lise Diploması / Üniversite sınavına girebileceğinize dair okuldan/milli eğitim müdürlüğünden alınan yazı
  • Okul başvuru belgesi

Ülkedeki üniversite sayısı düşünülünce üniversiteye girememek gibi bir risk pek bulunmaz, ancak bilinen iyi üniversitelerde yazılı/sözlü giriş sınavları bulunur. Bu sınavlar çoğu zaman Skype dan veya yüzyüze yapılabilir. Mühendislik ve tıp bölümlerinde okuldan okula değişmekle birlikte matematik, biyoloji, fizik, kimya vb derslerden sınavlar söz konusu olabilir.

Polonya’da üniversite eğitim süresi üç yıldır, gelen öğrenciler genellikle iki yıl da master programını tamamlayarak giderler, bunun için ayrıca bir sınav yoktur. Eğer hazırlık da okuyacaksanız, bir yıl daha eklemeniz gerekir.

Polonya’da yıllık okul ücretleri okuldan okula değişmekle birlikte 1,500 – 5,000 Euro arası değişmekle birlikte, bu fiyat diş hekimliği ve tıp fakültelerinde 12,000-13,000 Euro seviyelerine çıkabilmektedir.

Varşova’da bir öğrencinin harcayabileceği miktar ise, İstanbul’da okuyan bir öğrenciden daha fazla olmayacaktır.

Kozminski Üniversitesi

Kozminski Üniversitesi kaliteli eğitim veren ve oldukça eski üniversitelerden biridir. Türkiye’den de pek çok öğrenciyi ağırlamaktadır. Lisans ve yüksek lisans alanında eğitim hizmeti vermektedir. Lisans için öğrencilerin başvurabileceği bölümler arasında Finans ve Muhasebe bölümü ile işletme bölümü yer almaktadır. Okulda İngilizce ya da Lehçe olmak üzere iki türlü eğitim seçeneği sunulmaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler bu iki seçenekten birini değerlendirebilmektedir. Lisans bölümleri için bu üniversitede 3 yıl eğitim sunulmaktadır. Öğrencilerin okula başvurabilmeleri için lise ve dengi okullardan mezun olmaları ve IELTS ya da TOEFL’dan gerekli puanları sağlamış olmaları da yeterli olmaktadır.

Bu üniversitenin araştırmaları ve evrak işlemleri Af Eğitim tarafından özenli bir şekilde sağlanmakta ve öğrenciler en kaliteli okullar için yönlendirilmektedir.

Gdynia Denizcilik Üniversitesi

Üniversitede denizcilik alanında eğitim hizmeti sunulmaktadır. İngilizce ve Lehçe alanında eğitim imkanı verilmekte ve öğrenciler diledikleri alanı değerlendirebilmektedir. Lisans ve yüksek lisans olmak üzere iki kategoride de eğitim imkanı sunulmaktadır. Lisans öğrencilerinin tercih edebileceği bölümler arasında Denizcilik, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Telekomünikasyon, Mekanik Mühendisliği, Taşımacılık ve Yenilikçi Ekonomi gibi bölümler yer almaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler bu alanlarda istedikleri bölümleri seçebilmektedir. Üniversiteye kayıt için lise ya da dengi okullardan mezun olmak gerekmekte ve IELTS ile TOEFL’dan yeterli puanları almış olmak gerekmektedir.

Poznan Ekonomi Üniversitesi

Poznan Ekonomi Üniversitesi, Polonya’nın en önemli okullarından biridir. Yabancı öğretim görevlileri sayesinde bu okul, öğrencilerin yabancı dil yönünden kendilerini geliştirmelerine de olanak sağlamaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği üniversitelerden biridir. Öğrenciler İngilizce eğitim görerek E ticaret, Finans ve Uluslararası Ticaret bölümlerinden birini tercih edebilmektedir. Üniversitede eğitimler İngilizce ya da Lehçe olarak verilmektedir. İngilizce alanında başarılı olan öğrenciler Lehçeyi seçerek bu alanda kendilerini geliştirebilmektedir. Tüm bunların yanında öğrencilere yarı zamanlı iş imkanları da yine üniversite tarafından sunulmaktadır. AISECEG ve AEGEE gibi pek çok kuruluş ile çalışabilme imkanı da yine öğrencilere sunulan imkanlar arasında yer almaktadır. Lisans bölümlerinde ise eğitim süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir.

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere gereken tüm desteği A&F Yurtdışı Eğitim firması olarak sağlamaktayız. Hem burada, hen de Polonya’daki çözüm ortağımız ile öğrencimizin 7/24 yanındayız.

Türkiye’de bölüm seçimi, okul başvurusu, vize süreçlerinde ve konaklama süreçlerinde destek, Polonya’da okul kaydı, konaklamaya yerlerştirme, şehir turu ve ev-okul arasındaki ulaşımın nasıl sağlanacağı, toplu taşıma yönetiminin anlatımı, sağlık sisteminin tanıtımı ve sigorta işlemleri, 3 gün 7/24 açık telefon ve sürekli danışmanlık, diğer günler mesai saatleri içinde bir yıl boyunca destek, öğrencilere part-time iş olanakları konusunda bilgilendirme, gerekirse bölüm değişikliği vb konular hizmetlerimiz arasındadır.

Daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi