İngiltere'de Üniversite | A&F Yurtdışı Eğitim
İngiltere Dil Okulları

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İngiltere’de eğitim aşamasında en önemli kısım elbette üniversite eğitimidir. Öğrenciler uzun yıllar hayatlarının dönüm noktası olan üniversite için emeklerini sürdürmektedir. Üniversiteye hazırlık aşamasında öğrenciler A Level adı verilen aşamaya hazırlanmaktadır. Bunun ardından üniversite ve yüksek lisans aşaması gelmektedir. Öğrencilerin üniversite seçimleri sonucunda kayıtları gerçekleşmektedir. Genellikle yetenekler bazında üniversite seçimi sağlanmaktadır. Ülkemizdeki sınav sistemi ile İngiltere’deki sınav sistemi birbiriden çok farklı bir şekilde devam etmektedir.

Öğrenciler öncelikle A Level aşamasında iki yıl zorunlu eğitim almaktadır. Buradaki süreç tamamlandıktan sonra başarı notuna göre hangi üniversiteye kabul edilecekleri belirlenmektedir. Üniversite eğitim süresi de İngiltere’de farklılık göstermektedir. A Level aşamasını 2 yılda bitirenler üzerine 3 yıl da lisans eğitimi almaktadır. Kısacası üniversite eğitimi 5 yılda tamamlanmaktadır. Ancak; liseyi başarı ile bitirenler doğrudan 3 yıllık eğitime geçiş yaparak üniversiteyi kısa sürede bitirebilme imkanına da sahip olmaktadır. Özellikle fen ve sosyal bilimler mezunu olan öğrencilere bu hak tanınmaktadır.

İngiltere’deki Önemli Üniversiteler

İngiltere’de eğitim almak isteyen yurt dışı öğrenciler de bulunmaktadır. Bu öğrenciler özellikle değişim programları ile bu üniversitelerden birini tercih edebilmektedir. Elbette bu tercih için de öğrencilerin üniversite dönemlerinde sağlamış oldukları başarı da büyük önem teşkil etmektedir. Ülkemizden her yıl pek çok öğrenci, öğrenci değişim programı adı verilen Erasmus ile İngiltere’deki belli okullarda eğitim almaktadır. Genellikle 3. ya da 4. sınıfta bu hak öğrencilere tanınmaktadır.

İngiltere’de eğitim alınabilecek en iyi 3 üniversite ise aşağıda detayları ile birlikte yer almaktadır.

University Of Cambridge: İngiltere’nin en iyi ilk üniversitesidir. 1209 yılında kurulan ve bir araştırma üniversitesi niteliği taşıyan Cambridge, Cambridge kentinde yer almaktadır. Üniversitenin en önemli özelliği ise dev bir kütüphane barındırması ve bu alanda da okuyucunun çok olmasıdır. Okur yazarlık oranının yüksek olduğu İngiltere’de öğrenciler sürekli olarak araştırmaya ve okumaya teşvik edilmektedir. Dünya üzerinde en çok nobel ödülü almış olan üniversiteler arasında yer alması da pek çok öğrencinin dikkatini çekmektedir. Aynı zamanda pek çok ünlü de İngiltere’nin bu meşhur üniversitesinden mezun olmuştur. Bu nedenle de İngiltere’nin efsane okulları arasında yerini korumaktadır.

University of Oxford: Oxford Üniversitesi de hem İngiltere’nin hem de dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. İngiltere’de eğitim gören ya da görmek isteyen kişilerin gıpta ile baktığı bu üniversite, her yönünden başarı ile kendisini kanıtlamış okullar arasında yer almaktadır. Oxford, eğitime çok önem vermektedir ve gerçekten yüksek kalitede eğitim olanakları sunmaktadır. Çalışma grupları en fazla 3 kişiden oluşmaktadır. Bu nedenle de öğrenme tam anlamı ile sağlanabilmektedir. Eğitmenler de Oxford Üniversitesi’nde öğrencilere çok fazla zaman ayırmaktadır. 3 kişiden oluşan bu gruplar ile bir tartışma konusu belirlenmekte ve saatlerce bu konunun üzerinde tartışmalar sağlanmaktadır. Oxford’tan mezun olan öğrenciler için talep çok fazladır. Bu nedenle mezuniyet tamamlandıktan sonra en fazla 5 ay içinde öğrencilerin %90’ı çalışma hayatına başlamış olmaktadır. Üniversitenin en önemli özelliği ise öğrenciye verdiği önemdir. Özellikle bu okulda psikolojik danışmanlık hizmeti, spor faaliyetleri, sanat grupları gibi pek çok unsur da bulunmaktadır.

University of St Andrews: İngiltere’de eğitim dendiğinde akla gelen önemli isimlerden biri ise Andrews Üniversitesi’dir. DR. Louise Richardson, bu okulun yöneticiliğini yapmaktadır. Kendisi Harward Üniveristesi’nde büyük araştırmaları üstlenmiş olmakla birlikte üniversitenin de eski dekanıdır. Okulda eğitim en önemli kavramlardan biridir. Özellikle uzun yıllar pek çok alanda çalışmalar sağlanmış ve üniversite her alanda donanıma sahip olmuştur. Her yere yakınlığı, manzarası ve öğrencilere verdiği değer ile bu üniversite, öğrencilerin girmek için adeta yarış halinde olduğu üniversiteler arasında yer almaktadır.

İngiltere’de Üniversite Öğrencileri İçin Barınma

İngiltere’de eğitim konusunda öğrencilerin en çok merak ettikleri husus burada nasıl barınacaklarıdır. Öğrenci değişim programları aracılığı ile İngiltere’de üniversite seçimi yapan ya da liseden sonra direkt olarak İngiltere üniversitelerini seçen öğrenciler, kısa süre içinde yerleşimlerini de tamamlamaktadır. En önemli faktör ise nerede barınacakları konusudur. İngiltere’deki her üniversite, yurt dışından ya da şehir dışından gelen öğrenciler için yurt hizmeti sunmaktadır. Yurtlarda kız ve erkek öğrenciler ayrı ayrı barınmaktadır. Tüm güvenlik önlemlerinin alındığı ve öğrencilerin gıdasına kadar hesaplama yapıldığı yurtlar yine devlete ait olabildiği gibi, özel olarak da hizmet sunmaktadır.

İngiltere’de eğitim alan öğrenciler özel yurtları tercih ettikleri noktada belli ücretler ödemektedir. Özel yurt fiyatları ise hizmet veren yurtlara göre değişiklik göstermektedir.

Tüm bunların yanında tıpkı ülkemizde olduğu gibi öğrenciler ev arkadaşı bularak ev tutabilmektedir. Genellikle bunu 2. sınıfa başladıklarında sağlamaktadırlar. Öğrenci değişim programı ile üniversiteye kayıt olan öğrenciler de belli bir süre sonunda bu tarz bir tercih sağlayabilmektedir.

İngiltere’de Sosyal Yaşam

İngiltere’de eğitim alan öğrencilerin merak ettikleri bir diğer husus ise, elbette okullarının bulunduğu bölgedeki sosyal yaşamdır. Sosyal yaşam hayatın en önemli gereklerinden biridir ve bu özellikler üniversitelerin bulunduğu kentlere göre de değişiklik göstermektedir. Okulların da öğrenciler için sunmuş olduğu pek çok imkan bulunmaktadır. Bunların içinde öğrenci kulüpleri büyük yer tutmaktadır. Dans kulüpleri, spor kulüpleri, müzik kulüpleri hatta Edebiyat kulüpleri bile bulunan İngiltere’de sosyal faaliyetlere çok büyük önem verilmektedir. Öğrenciler okul içinde ya da dışında toplanarak belli faaliyetler düzenleyebilmektedir. Tüm bunlar dışında kentin diğer boyutu da bulunmaktadır.

İngiltere’de eğitim faaliyetine devam eden öğrenciler için kafe ve bar seçenekleri oldukça fazladır. Gece hayatını seven öğrenciler için pek çok kulüp bulunmaktadır. Gece hayatı canlı olan İngiltere, yurt dışından gelen öğrenciler ile büyük bir kültür birleşimi de yaşamaktadır. Restoranlar, kafeler, büyük sanatçıların ya da grupların konserleri ile öğrenciler çok güzel vakit geçirebilme imkanına da sahip olabilmektedir.

Neden İngiltere’de Eğitim Almalıyım?

  • İngiltere’de eğitim almak için en önemli sebeplerden biri, dünyanın en iyi üniversitelerinin bu ülkede yer alıyor olmasıdır.
  • Öğrenciler bu üniversitelerden mezun olduktan sonra çok donanımlı ve kültürel açıdan gelişmiş olarak mezun olmaktadır.
  • İngiltere üniversitelerin mezun olan kişiler çok kısa bir sürede istihdam edilmektedir. Yani u üniversitelerden mezun olanların iş bulamama olasılığı oldukça azdır.
  • Dünya dili olarak bilinen İngilizcenin geliştirilebilmesi için en büyük avantaj bu okullardır. İngilizce konusunda daha donanımlı olmak isteyenler mutlaka bu okullardan birini tercih etmelidir.
  • Eğitim için harcanan miktarlar diğer üniversitelere göre çok daha uygundur. Bu nedenle de kişiler hem eğitimin kısa sürmesinden hem de maliyetin az olmasından dolayı bu üniversiteleri tercih etmektedir.
  • İngiltere üniversitelerinde bölüm çokluğu oldukça fazladır. Öğrenciler istedikleri bölümü tercih ederek eğitime başlayabilmektedir. Herhangi bir bölümü bulamama gibi bir ihtimal bulunmamaktadır.
  • Yurt dışından gelen öğrenciler için çalışma imkanı sunulmaktadır. Öğrenciler istedikleri alanda çalışma ve para kazanabilme hakkına da sahip olabilmektedir.

İngiltere’de Eğitim Ücretleri

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin ödemesi gereken belli tutarlar bulunmaktadır. Bunlar da bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Lisans alanı için sözel bölümlerde yıllık tutarlar 10.000 ile 17.000 Sterlin, Fen ve Mühendislik için 18.000 ile 38.000 Sterlin arasıdır. Lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler için ise, sınıf tipi bölümlerde 11.000 ile 15.000, laboratuar tipi bölümlerde 15.000 ile 19.000, klinik tipi bölümlerde ise 22.000 ile 42.000 Sterlin arasında değişmektedir.

Görüldüğü gibi İngiltere’de eğitim için pek çok hizmet sunulmaktadır. Türkiye’den ya da yurt dışından pek çok öğrenci iyi bir üniversite eğitimi almak ve yabancı dilini geliştirebilmek için bu üniversiteleri tercih edebilmektedir. Özellikle farklı kültürlerle tanışmak için bu üniversitelerde eğitim almak büyük avantaj sağlamaktadır.

İngiltere’de dil okulu, yaz okulu, lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler A&F Eğitim Danışmanlık aracılığı ile daha detaylı, özenli bilgiler alacaklardır. Başvuru için gerekli evraklar ve vize işlemleri ile ilgili danışmanlığımız ÜCRETSİZDİR.

Şirket olarak öğrencilerimize İngiltere’de üniversite okumak için danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Daha detaylı bilgi için lütfen arayınız. https://www.afegitim.com/bize-ulasin/

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi