Ukrayna'da Üniversite | A&F Yurtdışı Eğitim

Üniversite kayıtları başladı. Elinizi çabuk tutun! 

Ukrayna’da üniversite ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli. Sizi en kısa sürede, en güncel fiyatlar hakkında bilgilendirmek için arayalım.

Ukrayna'da üniversite eğitimi

Ukrayna’da eğitim, son zamanlarda oldukça gelişmiş ve diğer ülkelerce de popülerliğini artırmıştır. Ülkemizdeki pek çok öğrenci de Ukrayna’da sunulan kaliteli eğitim fırsatlarından yararlanmak için Ukrayna Üniversiteleri hakkında araştırma yapmaktadır. Özellikle, bu üniversitelerin YÖK tarafından tanınması ve Avrupa Birliği üniversitelerine denk sayılması zamanla hem eğitimin kalitesini hem de tercih edilme oranlarını artırmıştır.

 

Ukrayna’da Eğitim ve Eğitime Kabul Şartları

Ukrayna’da üniversite eğitim süreleri genel olarak ülkemizdeki üniversitelerin süreleri ile benzerlik göstermektedir. Bu açıdan, tıp eğitimleri 6 yıl kadar sürerken, lisans programları genellikle 4 yıl sürmektedir. Bunun yanı sıra, Eczacılık ve Diş Hekimliği programları için 5 yıl üniversiteye devam zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca, yüksek lisans programlarına dahil olan kişiler 1 ya da 1.5 yıl kadar eğitimlerine devam etmeleri gerekmektedir.

Ukrayna’da eğitim dili üniversiteler ya da programlar arası farklılık gösterebilir. Özellikle Tıp ve Eczacılık programlarına dahil olan kişiler, İngilizce olarak eğitim alırken, diğer lisans programları genellikle Rusça verilmektedir. Ukrayna eğitimine bakıldığında eğitim dili pek çok eğitim kuruluşunda Rusça olarak belirlenmiştir. Ayrıca, eğitim programlarına başlamada önce, öğrenciler genel olarak ilgili programların hazırlık sınıfına gitmek zorundadır. Özellikle, 9 ay kadar süren bu hazırlık programları, öğrencilerin üniversiteye başlamadan önce almaları gereken dil derslerinden oluşmaktadır.

Ukrayna’da eğitime kabul şartları ise neredeyse yok denilebilecek durumdadır. Ukrayna’da bir üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Ukrayna şartlarına göre sadece lise diplomasına sahip olmanız yeterli görülmektedir. Ayrıca, lise diplomasının hangi lise ve bölüm olduğunun da bir önemi bulunmamaktadır. Ukrayna’da ülkemiz gibi üniversiteye geçiş sınav şartı olmadığı için lise diplomasına sahip olduktan sonra dilediğiniz üniversiteye dahil olabilirsiniz.

 

Ukrayna’da Yerleştirme Yaptığımız Okullar ve Fiyatları

A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak genellikle Ukrayna’da Odessa bölgesi ağırlıklı üniversitelere yerleştirme yapmaktayız. Odessa’nın en önemli ve kaliteli eğitimlerinin verildiği okullarda farklı lisan programlarına A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık hizmetleri kapsamında dahil olabilirsiniz. Ayrıca, Kharkov ve Kiev bölgesinde de tercihe göre farklı programlara ve üniversitelere yerleştirme yapmaktayız. Odessa Bölgesinde yerleştirme yaptığımız en önemli ve kaliteli üniversiteler arasında ise;

 

-Odessa Milli Hukuk Akademisi

-Odessa Çevre Üniversitesi

-Odessa Devlet Tarım Üniversitesi

-Odessa Gıda Teknolojileri Akademisi

-Odessa Beşeri Bilimler Akademisi

-Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi

-Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi

-Odessa Milli Politeknik Üniversitesi

-Odessa Milli Denizcilik Üniversitesi

-Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi

-Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi

-Odessa Müh. ve Mimarlık Akademisi bulunmaktadır. Tüm bu üniversitelerde YÖK denkliğinin bulunması eğitimi biten öğrencilerin Türkiye’ye döndüğünde denklik almalarına da yardımcı olmaktadır.

Ukrayna’da bulunan üniversitelerin lisans programları fiyat olarak farklılık gösterebilmektedir. Özellikle, lisans programlarına, konuma, kaliteye ve diğer masraflara göre fiyatlar genel olarak 1800 $ ile 4500 $ arasında değişmektedir.

 

Ukrayna’da Yaşam ve Konaklama Ücretleri

Ukrayna’da yaşam standartları genel olarak diğer ülkelere göre yüksektir. Ayrıca, yaşam giderleri ve konaklama ücretleri de özellikle üniversite öğrencileri açısından hem uygun fiyatlı hem de oldukça çeşitlidir.

Üniversite öğrencileri genel olarak devlet yurtlarında konaklayabilir. Yurt kapasiteleri geniş olmakla beraber odalar 3 ya da 4 kişilik olarak tasarlanmıştır. Devlet yurtlarının yanında özel yurtlarda bulmak mümkündür. Fakat devlet yurtları özel yurtlara göre daha uygun fiyatlı ve konum olarak okullara yakın olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Devlet yurtlarında aylık konaklama ücretleri 50$ ile 150$ arasında değişiklik göstermektedir. Devlet yurtlarında ortak bazı alanlar da bulunmaktadır. Özellikle, mutfak, banyo, aktivite odaları gibi alanlar yurtların ortak alanlarına girmektedir. Fakat Ukrayna’da devlet yurtları çok fazla imkana sahip olmadığı için A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak öğrencilerimize ev kiralama ya da özel yurt tarzında otel konaklamalarında da yardımcı olmaktayız.

Ukrayna’da ev konaklamaları da öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle, şehir merkezinde konumlanan ve okullara yakın ola evler daha çok öğrenciler tarafından kiralanmaktadır. Kiralar evin konumuna ve yapısal durumuna göre 300$ ile 500$ arasında değişmektedir. Bu tür kiralık evler arkadaş grupları ile de kiralanabildiği için daha uygun fiyatlara gelmektedir. Ayrıca, evlerin tümü eşyalı olup, gerekli tüm eşya ev içlerinde mevcuttur. Ev kirasından hariç öğrencilere su ve elektrik masrafları da gelmektedir. Fakat bu tür masraflar Ukrayna’da oldukça ucuzdur.

Ev kiralama pahalı gelen öğrencilere Makler yani emlakçılar tarafından oda kiralama hizmeti de sunulmaktadır. Bu hizmet genel olarak aile yanı konaklama şeklinde bilinmektedir. Sadece kaldığınız odanın ücretini ödeyerek, aile yanında konaklama yapabilirsiniz. 100$’dan başlayan oda kiralamalarında mutfak ve banyo gibi alanlar ortak alanlar olarak kullanılmaktadır.

Konaklamanın haricinde öğrencilere yemek giderleri de yansıtılır. Genel olarak Ukrayna’da yemek gideri aylık 100 ya da 200 $ arasında olacaktır. Konaklama ve diğer giderlere bakıldığında Ukrayna, Türkiye’ye göre oldukça uygun fiyatlarda eğitim fırsatları sunmaktadır.

 

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimleri

Türk öğrenciler Ukrayna’da bir lisans eğitimine başladığında yaklaşık olarak 9 ay süren hazırlık eğitimi verilir. Genel olarak bu eğitim tüm üniversitelerde zorunlu eğitim kapsamına girmektedir. Genel olarak Ukrayna’da bulunan okulların tümünde Rusça eğitim verildiği için hazırlık sınıflarında da Rusça dil eğitimleri verilmektedir.

Hazırlık eğitimleri diğer ülkelere göre farklı şekilde yapılmaktadır. Hazırlık eğitimine dahil olan kişiler istedikleri üniversitede bu eğitimi alabilirler. Çünkü hazırlık eğitiminden sonra kişilere eğitimi tamamlamaları ile ilgili bir sertifika verilmektedir. Bu sertifika Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verildiği için öğrenciler diledikleri okulda bu eğitime dahil olabilirler. Hazırlık eğitiminde ise öğrencilere Akademik Hazırlık ve Temel Hazırlık dersleri verilmektedir. Hazırlık eğitiminden sonra öğrenciler istedikleri üniversitelere kayıt yaptırabildikleri için hazırlık eğitimi başlamadan önce mutlaka hangi lisans programına dahil olacaklarına karar vermelidirler.

Öğrencilerin hazırlık eğitimde yaşadıkları sorunların başında dil sorunu gelmektedir. Hazırlık eğitimleri genellikle Rusça verilmektedir. Fakat Rusça dünya genelinde geçerli bir dil olmadığından öğrenciler, İngilizce hazırlık eğitimine dahil olmak istemektedir. Ama İngilizce hazırlık eğitimi de sadece tıp ve eczacılık alanlarında verilmektedir. Bu açıdan, öğrenciler hazırlık ve lisans seçiminde dil konusunda sıkıntılara düşebilmektedir.

 

Odessa’da Hazırlık Eğitimi

A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak öğrencilerimize Odessa bölgesinde hazırlık eğitimi almalarını önermekteyiz. Bunun nedeni, hazırlık ve lisans eğitimlerinde dil olarak Rusça ‘nın ağırlıklı olması ve halkın çoğunluğunun Rusça konuşuyor olması, öğrencilerin Rusça dil eğitimi alması konusunda bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, Odessa, eğitim konusunda Ukrayna’nın en gelişmiş şehirleri arasında yer almaktadır.

 

Eğitim İçin Neden Odessa Şehri?

Odessa şehri, konum olarak Türkiye’ye oldukça yakındır. Ayrıca, halkın çoğunluğu Rusça konuştuğu için öğrencilerin bu bölgede eğitim alması daha akıllıca olacaktır. Türkiye ile ulaşım konusunda işbirliği içerisinde olan Odessa’ya ulaşım kolay olduğu gibi, uçak biletleri de oldukça ucuzdur. Ayrıca, Ukrayna’da Türkiye’ye en çok benzer olan şehir Odessa’dır. Bu nedenle, öğrencilerin bu bölgede alışma süreci daha kolay olacaktır. Okul ücretleri makul, yaşam standartları diğer bölgelere göre yüksektir. Turistik açıdan da elverişli konumda olan şehir, Türkler arasında da oldukça popülerdir.

 

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi İçin Gerekli Belgeler

A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak Ukrayna’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere gerekli başvurular konusunda yardımcı olmaktayız. Başvuru aşamasında en önemli konulardan birisi gerekli olan evraklardır. Bu evraklar;

-Diploma (Apostil Onaylı lise ya da üniversite diploması olabilir.)

-Mezun olduğu lisenin veya üniversitenin transkripti (Apostil Onaylı)

-Sağlık raporu (Apostil Onayli)

-Eliza Testi (Apostil Onayli)

-Nüfus Cüzdanı Örneği (Apostil Onaylı)

-Pasaport

-2 adet fotoğraf olarak sıralanabilir.

 

A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Hizmetleri

Lokal olarak öğrencilere ve ailelere danışmanlık hizmeti sunan A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık, kapsam olarak 7 gün 24 saat hizmet ve destek vermektedir. Öğrencilerin bağlı olduğu şehirde oturma izni, ikametgah ve sigorta konularında yardımcı olmaktadır. Ayrıca, havaalanında karşılama, eşlik etme ve şehir turları, hazırlıkla ilgili diğer destekler konusunda da A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık firması öğrencilerin her zaman yanındadır.

 

Eğitimde Neden A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık?

A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık, hem öğrencileri hem de ailelerini eğitim konusunda doğru seçim yapmaya yönlendirmektedir. Eğitim, üniversite ve üniversitenin bulunduğu konum açısından doğru seçimler, öğrencinin farklı ülkede severek eğitimine devam etmesini sağlayacaktır.

A&F Yurtdışı Eğitim Danışmanlık, ayrıca öğrencilerin ülkeye yerleştirilmesinde, üniversite eğitimine dahil olmasında ve tüm vize işlemlerinde profesyonel şekilde uzman kadrosu ile birlikte öğrencilere yardımcı olarak büyük başarı sağlamaktadır. Öğrencilerin tercih ettiği eğitim ve şehir konusunda tüm aşamaları takip ederek, oryantasyon ve workshop gibi imkanları öğrencilere sağlamaktadır.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi