Yurtdışı Yaz Okulları | A&F Yurtdışı Eğitim

Yurtdışı Yaz Okulları

Yurt dışında yaz okulu (Yaz Kampı) programları

Yabancı dilin küçük yaşta daha kolay öğrenildiği ve daha kalıcı olduğu bir gerçek. Yurt dışındaki yaz okulları programlarına giden çocukların, öğrendikleri dile olan hakimiyetleri çocuklara ilerdeki yaşamlarında büyük avantaj sağlıyor. Bu da ebeveynlerin yaz okullarını tercih etmelerinin en temel nedenidir. Bu nedenle, yabancı ülkelerde, özellikle o ülke dilinde hazırlanan yaz okulu programlarında, okulda dilin eğitimi verilip, okul dışında da çocuklara pratik sağlama şansı sağlanmaktadır.


HEMEN BAŞVUR


Yaz okulu programı nedir? Yaz okulu programlarının özellikleri nelerdir?

Yaz okulu programlarında belli yaş aralığındaki çocuklar bir araya getirilerek öğrenilmek istenen yabancı dil eğitimi verilir. Bu genellikle, o dilin konuşulduğu ülkede olur. Böylece öğrenciler öğrenilmekte olan dilin, en canlı yaşayan halini de deneyimlemiş olurlar. Aynı yaş grubundan öğrenciler bir araya getirilerek yaş farklılıkları nedeniyle oluşabilecek anlayış/kavrayış uçurumu olması engellenir. Gidilen ülkenin kültürel özellikleri, gelenekleri, oyunları da ders sonrası aktivitelere eklenerek, kültürel gelişim sağlanmaya çalışılır.

Çocuklar için en iyi yaz okulu hangisidir?

En iyi yaz okulu, hakkında en çok bilgi alınan, danışmanların bizzat gidip gördüğü, en iyi iletişimin sağlandığı okuldur. Çünkü okulların eğitim kalitesi ülkelerin kendi iç düzenlemeleri çerçevesinde incelenmekte ve derecelendirilmektedir. Bu dereceler zaten danışmanlar tarafından sizlerle paylaşılmaktadır. Ancak öğrenci yurtdışına çıktığı andan itibaren, her türlü iletişimi rahatlıkla kurabildiğiniz, güvenilir okullar en iyi okullardır.

Hangi ülkelerde yaz okulu programları bulunur?

Dünyada ağırlıklı olarak yaz okulu programları İngilizce eğitim vermek üzere kurulmuştur. Resmi dili İngilizce olan ülke sayısının 147, dünyada en yaygın konuşulan dil sıralamasında 1. Sırada olduğu düşünüldüğünde bu durum son derece normaldir. Öte yandan İngilizce eğitimi dışında da, Almanca yaz okulları, İspanyolca yaz okulları, Fransızca yaz okulları, İtalyanca yaz okullarında, diğer ülkeler de, kendi dillerini öğretmek üzere dil okulu programları hazırlamaktadırlar. Ayrıca kodlama, dans, müzik, bilim ve spor alanlarında da çocukları geliştirmek amaçlı İsviçre gibi ülkelerde yaz okulu programları bulunmaktadır.

Yaz okulunda neler yapılır?

Yaz okullarında öğrenciler, kendi yaş grubundan öğrencilerle hem sosyalleşerek hem de o ülkenin kültürünü öğrenerek dil eğitimi alırlar. Haftalık ders programları içerisinde tanımlanan etkinlikler ve geziler çerçevesinde öğrencilerin hem hafta içi hem de hafta sonu günleri okul tarafından saat saat programlanmıştır.

Yaz okullarında en çok tercih edilen konaklama türü hangisidir?

Bu durum aileden aileye, öğrenciden öğrenciye farklılık göstermektedir. Ancak biz de küçük yaş grubundaki öğrencilerin yurt konaklamasını tercih etmesini, öğretmenlerin kontrolü altında olmaları nedeniyle önermekteyiz.

Yaz okuluna giden çocukların ders program içeriği nasıldır?

Bu programlardaki etkinlik ve ders içerikleri okuldan okula farklılık göstermekle birlikte temel mantık olarak benzerdir. Derslerin başlama ve bitiş saatleri, yemek ve serbest zamanlar programlıdır. Küçük yaş öğrencilerinin kendi başlarına serbest zaman geçirmelerine izin verilmez. 13 ve üstü yaş gruplarında ise okul kampüsünün lokasyonuna bağlı olarak sınırlı ve süreli şehir içi serbest süreler verilebilir. 18 yaş üstü öğrencilerin şehirler arası gezileri de izne tabidir.

Yaz okullarında güvenlik

Yaz okullarındaki öğrenciler, küçük yaş gruplarını içerdiğinden güvenlik gerek aileler gerekse okullar tarafından en özen gösterilen konulardan biridir. Hele de öğrencinin ailelerinden kilometrelerce uzakta olduğu düşünüldüğünde, konu ayrıca hassasiyet kazanmaktadır.

Öğrenciler uçakla havaalanına geldikleri andan itibaren okulun gözetimi altına girerler. Havaalanında beklemekte olan okul görevlileri çocukları, ellerinde isim kartları ile kapıda karşılar ve konaklayacağı yurtlara / eve ulaşımını sağlarlar. Konaklama yöneticileri tarafından zaten düzenlemesi yapılmış olan odalara yerleşimi yapılan öğrenciler, ilk gün kısa bir okul ve şehir turuna çıkarılırlar. Böylece konaklayacakları yurtta, odalarını banyo ve tuvalet kullanımlarını, yemek ve kafe bölümlerini, ertesi gün gidecekleri dersliklerin binalarını da öğrenmiş olurlar. Yemek, serbest zaman ve yatma saatleri belli bir programla uygulanmaktadır.

Yaz okullarına giden öğrenciler hangi ülkelerden geliyor

Yaz okullarına dünyanın her yerinden öğrenci gelmekle birlikte, program sürelerin kısa olması nedeniyle ağırlıklı coğrafi olarak daha yakın ülkelerden öğrenciler gelmektedir. Ancak okullar, yaz okullarına giden öğrencilerin ağırlıklı olarak aynı ülkeden olmaması için özen göstermektedirler.

Yaz okullarında çok Türk öğrenci var mı?

Okullardaki Türk öğrenci adedi, okulların o ülkeden gelebilecek maksimum öğrenci sayısı ile sınırlıdır. Okulların bu öğrenciler için sınırı, okuldan okula değişse de, okullar %20’in üzerine çıkmamaya çalışmaktadır.

Yaz okulu aktiviteleri

Yaz okullarında öğrencilerin yaş aralıklarına uygun, etkinlikler, şehir içi şehir dışı geziler, spor aktiviteleri, İngiliz kültürünü yansıtan geleneksel oyunlar, sanat etkinlikleri vb. etkinlikler düzenlenir. Aktivite içerikli dersler genellikle öğleden sonraki ders saatlerinde ve hafta sonları olur.

Aktiviteler için ayrıca ücret ödenir mi?

Hayır, yaz kampları fiyatlarına her şey dahildir.

Yaz okulunda gidilen ülkenin kültürü öğrenilir mi?

Yaz okullarında gidilen ülkenin kültüründen örnekler verilmeye, kültürlerin kaynaşmasının sağlanmasına çalışılır. Ancak uygulamaların tamamı o ülkeye özgü değildir. Yemekler her ülkeye uygun hazırlanmaya, her ülkenin gelenek ve yaşam şartlarına saygılı ortam ve koşullar sağlanmaya çalışılır.

Yaz okulunda dini yaşam

Her okulda, her dinden öğrenciler olduğu için, isteyen öğrenciler için dua ve ibadet için uygun ortamlar sağlanmaktadır.

Yaz okulları kaç yaşa kadar

Yaz okullarındaki yaş aralıkları okuldan okula değişse de, yaş aralığının en küçük 7 en büyük ise 19 olduğu düşünülebilir. Okullar, özellikle yaz okul programlarında aynı yaş grubundaki öğrencileri bir araya getirmeye çalışırlar, bu da öğrencilerin hem sosyalleşmesini hem de öğrenim kalitesinin yükselmesine olanak sağlar. Bu nedenle, yaz kampı sınıflarında yaş aralığının dar olması, o okulun yaz okulu sınıf sayısının yüksekliğine, dolayısıyla da okulun  bu konuya verdiği öneme işaret eder.

Çocuğumu yaz okuluna en erken kaç yaşında göndermeliyim

Bu öğrencinin öz bakım ve davranış, gelişim becerileri ile ilgili bir konudur. Çocuğunuz zaten bulunduğu ülkedede kendi başına seyahat edebiliyor, kendi ihtiyaçlarını giderebiliyorsa, yurtdışında da aynı özgüveni sergileyecektir. Dolayısı ile onu tek başına göndermeniz özgüvenini destekleyici bir durum olacaktır. Ancak bu becerileri henüz sergileyemiyorsa veya küçük yaş gurubundaysa o zaman öğretmen / rehber eşliğindeki gruplar daha doğru bir seçim olacaktır.

Yaz okullarının fiyatları neye göre belirleniyor

Yaz okullarının fiyatları, okulun büyülüğüne, şube sayısına, eğitim kalitesine, öğrencilere sağladığı olanaklara ve çeşitliliğine, bulunduğu ülke ve şehre göre farklılık gösterir. Bu okullar Devlet kurumlarının denetimi ve derecelendirmelerine tabi özel kuruluşlardır ve fiyat aralıklarını kendi politikalarına göre belirlerler.

En iyi yaz okulları

Bu yaz okulundan beklentinize göre değişecek bir konuşur. En iyi yaz okulları tercihleri, fiyata göre, konaklamaya göre, eğitim kalitesine veya bulunduğu şehre göre bile sıralanabilir. Bu göreceli bir kavramdır, bu nedenle eğitim danışmanınızla bu konuyu konuşmak en iyi seçenektir.

Yaz okulunun kalitesi nasıl anlaşılır

Yaz okulundaki eğitimden edinilmek istenen faydaya göre kalite kavramı değişir olsa da, yaz okullarının kalitesi, verdiği eğitime, sağladığı güvenliğe, yaş aralıklarının darlığına, eğitim ve etkinlik çeşitliliği ile değerlendirilebilir.

  • Eğer sınıf mevcutları düşükse,
  • Öğrenci ile birebir ilgilenilebiliyorsa,
  • Öğrenci ile ebeveyn 24 saat görüşebiliyorsa,
  • Öğrencinin her ihtiyaç duyduğunda okul görevlisine ulaşabiliyorsa,
  • Kendi yaş grubundan öğrencilerle bir araya gelebiliyor ve sosyalleşebiliyorsa,
  • Okul öğrencinin ilgisini eğitimde yoğunlaştırabilecek etkinlikler sağlayabiliyorsa,
  • Her şeyden önemlisi öğrenci okulundan mutluysa,

bu okul kaliteli bir okuldur.

Yaz okulu için danışmanlık alınmalı mı

Evet, yaz okulu için danışmanlık mutlaka alınmalıdır. Çok seçenek, çok detay olması nedeniyle, kimi zaman ebeveynler okul seçenekleri arasında kaybolup gitmektedir. Oysa danışmanlar okulları çok daha iyi tanımakta, özelliklerini daha iyi bilmektedirler. Danışmanlık almak, ihtiyacınıza en uygun okulu bulmak konusunda büyük zaman tasarrufu sağlar. Üstelik yaz okullarında danışmanlık hizmetimiz ücretsizdir.

Bizi arayın: 0549 367 00 42

Bilgi istek ve başvuru formu

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi