Avustralya | A&F Yurtdışı Eğitim

Avustralya eğitim sistemi, tarihi, coğrafyası ,eyaletleri, iklimi ve yaşam standartları hakkında ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı:

Avustralya, güney yarım kürede bulunan dünyanın en büyük 6. ülkesi olmasının yanı sıra, Tazmanya, Yeni Gine, Aru ve Raja İmpat Adaları ile birlikte dünyanın en küçük kıtasıdır. Avustralya bu adalarla aynı kıtanın bir parçası olup kıta sahanlığında bulunan denizlerle birbirinden ayrılmaktadırlar.

Avustralya coğrafyası olarak genellikle yüksek ve uzun olmayan yaylalar, güneydoğuda verimli ovalardan oluşmaktadır.. Erozyonla ortaya çıkan asıl ana kara 3 milyar yıldan daha yaşlıdır. Ülke olarak Avustralya, Hint ve Büyük okyanus arasında Okyanusya kıtasında bulunur ve bu kıtanın büyük bir kısmını kaplar. Ülkenin kara sınırı olarak bir komşusu yoktur deniz sınırlarından ise; Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonia ve Yeni Zelanda’dır. Başkenti Canberra olan ülkenin en büyük şehri ise Sydney’dir. Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde Melbourne ikinci, Perth dördüncü, Adelaide yedinci ve Sydney dokuzuncu sırayı almıştır

Avustralya’nın iklimi kuzey ve güneye hareket Subtropikal yüksek basınç kuşağı tarafından yönetilir. Sadece güney-doğu ve güney-batı köşelerinde ılıman iklim ve orta verimli topraklara sahiptir. Ülkenin kuzey kesiminde tropik yağmur ormanları, meralar, kısmen çöl-tropikal arasında değişkenlik gösteren bir iklimi vardır. Ülke genelinde 50 ° C (122 ° F) ile sıfırın altına düşen farklılıklar görülebilir. Minimum sıcaklık dağların olmaması ve çevresindeki okyanusların etkisi tarafından yönetilir. Ülkedeki tropikal siklonlar, sıcak hava dalgaları, orman yangınları ve donları da Güneyli Salınımı denilen Okyanusya iklim kuşağı ile ilişkilidir.

Avustralya tarihi, Australia kelimesi ilk olarak Roma döneminde güneydeki bilinmeyen yer olarak ortaçağ coğrafyasında anılır. Latincede Terra Australis Incognita terimi; Güneydeki (Australis) Bilinmeyen (Incognita) Toprak parçası (Terra) anlamına gelmektedir. 1606 yılından sonra birçok kaşif ve Explorer Avustralya kelimesini haritalarda ve yazdıkları belgelerde kullanmışlardır. Fakat Avustralya ismi kıtanın etrafını gemi ile dolaşan kaşif  Matthew Flinders’ in 1814 yılında yazdığı  A Voyage to Terra Australis ile Avustralya kelimesi geniş kitlelere ulaşmıştır. 1824 yılında ise Britanya Krallığı kıtanın bu isimle adlandırılmasını onaylamıştır. İlk Avusturyalılar günümüzde de ülkenin yerlisi sayılan aborjinlerin 42.000 yıl önce yaşamış olan dedeleridir. Kara bağlantılarını ve kısa mesafeli denizleri geçerek kıtaya güney Asya’dan gelmişlerdir. Ayrıca adada Malezya kökenli Torres Strait yerlileri de bulunmaktadır.1770 yılında James Cook adanın haritasını çıkarmış adını New South Wales olarak belirlemiş ve Britanya topraklarına kattığını resmen ilan etmiştir. Kıtanın sömürüsü için mahkûmlar ve tutuklular hızla ülkeyi kolonileştirmek için yerleştirilmiştir. Avrupalıların adaya yerleşmesinden sonra yerli halk sayısı giderek azalmıştır. Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki birçok yasal bağlantı, Avustralya’nın 1942 yılında, 1931 Westminister Yasası’nı kabul etmesi ile resmen son bulmuştur. 1970’lerde, sadece Avrupalıların göç etmesine izin veren yasanın iptali ile de, Asya ve dünyanın diğer yerlerinden gelen göçmenler desteklenmiştir. Bunun sonucunda, Avustralya’nın nüfus bilimi, kültürü ve görüntüsü radikal bir şekilde değişmiştir. Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki son yasal bağ, 1986 Avustralya Akti ile sona ermiştir. Avustralya eyaletleri üzerindeki Birleşik Krallık hâkimiyeti ve Birleşik Krallık Özel Meclisine yapılan adli başvuralar sonlanmıştır. Buna rağmen Avustralyalı seçmenler 1999’daki referandumda % 55 çoğunlukla cumhuriyet yönetimine geçmeyi reddetmişlerdir.1972 Whitlam Hükümeti’nden itibaren, Avustralya toplumunda giderek artan bir Pasifik-Asya aidiyeti kavramı oluşmaktadır. Bugün ülke hâlen sembolik olarak Kraliçe II. Elizabeth’e bağlı, anayasal monarşi altında parlamenter bir sistemle yönetilmektedir.

Dünyanın en önemli biyolojik çeşitliliğine sahip olan ülkeler arasında bulunan Avustralya’da 5136 milyon hektar kara ve deniz alanı ve bir o kadar hayvan çeşitliliği devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Avustralya eğitim sistemi; okul öncesi eğitim, ilköğretim, kıdemli orta öğretim ve yüksek öğrenim aşamalarından oluşur tüm eyaletlerin kendi içinde eğitim sistemleri mevcuttur. Yüksek öğrenim devlet ve özel üniversitelerden oluşur. Dünyanın en gelişmiş uzaktan eğitim sistemine sahiptir. Dil eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden olan Avustralya’da  şehir ve bölgelere göre listelenmiş Avustralya dil okulları fiyat listesi  ve ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı için a&f yurtdışı eğitim danışmanlığına ulaşabilirsiniz.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi