İrlanda | A&F Yurtdışı Eğitim

İRLANDA

İrlanda, Büyük Britanya’da bulunan İrlanda Yarımadasının büyük bir kısmını kaplayan, Avrupanın kuzeybatısında yer alan denizel bir ülkedir. Birleşik Krallığa bağlı olan Kuzey İrlanda’ya komşu olup 3 tarafı denizler ve okyanus ile kaplıdır. Avrupa Birliği ülkesi olan İrlanda (Cumhuriyeti), sık sık Kuzey İrlanda ile karıştırılmaktadır. Ancak İrlanda’nın vize işlemleri ve para birimi Avrupa Birliği standartlarındadır.

İrlanda coğrafyası, doğusunda Dublin, batısında ise Galwey’e doğru uzanan orta bölümü düzlüktür. Düzlük ovalar, geniş orman ve otlak alanlar ile doludur. Meşhur Büyük Allen Bataklığı da bu ovada yer alır. Ovaların çevresini çok yüksek olmayan sağlar sarar.

Başkenti Dublin olan İrlanda’nın en meşhur yerleri arasında yine Dublin’de bulunan Temple Bar, Spire of Dublin, Dublin Castle sayılabilir.

İrlanda iklimi, ılıman deniz iklimi olup yıl boyunca görülen sıcaklık değerleri yazın 14-16* ve kışın 4-6* arasında değişir.

İrlanda tarihi, İlk olarak 6 Ağustos 1921 yılında, İngiliz-İrlanda Antlaşması gereğince, Serbest İrlanda Devleti adı ile İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı bir dominyon (Britanya İmparatorluğu’na bağlı ülke) olarak kurulmuştur. Antlaşma yapıldıktan 1 yıl sonra 6 Aralık 1922 yılında tam bağımsızlığına kavuşmuştur. İrlanda, 1 Ocak 1973 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir.

İrlanda eğitim, gelişmiş bir eğitim sistemine sahiptir. İngilizce öğrenmek isteyen yabancı öğrenciler için oldukça ideal bir ülke olan İrlanda’da dil okullarının bulunduğu şehir genellikle Dublin’dir. İrlanda’nın en büyük avantajlarından birisi de, dil eğitimi alırken çalışma izninizin olmasıdır. İrlanda’da İngilizce öğrenirken giderlerinizi karşılayabileceğiniz hatta kar bile elde edebileceğiniz işlerde çalışabilirsiniz.  İrlanda Dil Okullarında farklı bir çalışma sistemi uygulanır. Öğrenciler İngilizce seviyelerine göre normalde olduğundan daha fazla sınıflara yerleştirilirler. Böylece dil seviyeleri arasındaki fark daraltılarak dil seviyeleri yakın öğrencilerin bir sorun yaşamadan İngilizceyi daha sağlıklı bir şekilde öğrenmeleri sağlanır.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi