Bosna-Hersek'te Üniversite | A&F Yurtdışı Eğitim

Bosna-Hersek Amerikan Üniversitesi

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi Amerika ve Bosna Hersek’te akredite edilmiş yüksek öğrenim bölümlerinin yer aldığı bir eğitim kurumudur. Üniversitede eğitim İngilizce  verilmekle ve lisans , lisansüstü ve doktora seçenekleri bulunmaktadır. Üniversite’de hukuk, mühendislik, savunma, endüstriyel teknolojiler gibi pek çok bölüm de bulunmaktadır.  Amerikan eğitimi esas alınmıştır ve çalışmalar da bu eğitim sistemi üzerinden sürdürülmektedir. YÖK ile denkliği bulunan bu üniversitenin mezun olan öğrencilerinin diplomasının Türkiye’de de geçerliliği bulunmaktadır. Öğrenciler 240 kredi tamamladığı takdire lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından mezun olabilmektedir. Aslında sistem Türkiye’deki öğrenim sistemi ile benzerlik göstermektedir.

HEMEN BAŞVUR

Bu çalışmalardan sonra öğrenciler 60 kredi daha kazandığında ise yüksek lisans ünvanı almaktadır. Elbette bunun için 240 kredilik aşamanın başarı ile tamamlanmış olması gerekmektedir.

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi kapsamında doktora unvanını alabilmek için 180 kredilik bir çalışma daha yapılması ve bu çalışmanın da başarılı bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir.

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi’nde pek çok fakülte bulunmaktadır. Bu fakülteler ve detayları ise aşağıda yer almaktadır.

Ekonomi Bilimi Fakültesi

Bu fakülte, uluslararası ekonomi, ticaret, finans ve yönetim alanında öğrencilere eğitim vermektedir. Öğrenciler başvuru sürecini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, istedikleri bölümde okuyabilme hakkı elde etmiş olmaktadır.

Mühendislik Fakültesi

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgi teknolojisi ve Mimarlık bölümleri bulunmaktadır. Bu fakültenin öğrencileri, konularında en yeni ve gerekli eğitimleri alarak bu alanda bulunan açıkları karşılayabilmek amacıyla yetiştirilmektedir. Tüm sınıflarda İngilizce eğitim verilmektedir ve öğrencilerin almış oldukları diplomalar Amerika, Türkiye, AB ve Bosna Hersek’te geçerlidir.

Uluslararası İlişkiler Fakültesi

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi Amerikan sistemi baz alınarak eğitim veren bir fakültedir. Programda öğrencilerin diplomatik ilişkiler konusunda geliştirilmesi ve bu alanda yeterli ve donanımlı bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Öğrenciler bu programdan lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyi için yararlanabilmektedir. Fakülte, kredili sistem ile eğitim imkanı sunmaktadır.

Modern Sanatlar Akademisi

Bu fakülte, öğrencilerin kendilerini gelişen teknolojiye uygun olarak yetiştirmesine olanak sağlamaktadır. Web tasarım, grafik tasarımı, ses ve video üretimi ve animasyon gibi pek çok bölüm üzerinden faaliyet gösteren bu fakülte, sadece lisans üzerinden eğitim vermektedir. Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi bu alanda son derece donanımlı ve aktif bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Üniversiteye Başvuru Süreci ve Gerekli Belgeler

Üniversiteye giriş için her alanda olduğu gibi bu alanda da belli şartlar bulunmaktadır. Bunun için ise aşağıdaki şartlar ve belgelerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Lisans Başvuru Süreci

Lisans bölümü için öğrenciler başvuruda bulunurken üniversitenin bir takım talepleri bulunmaktadır. Öncelikle başvuru yapacak olan öğrencilerin lise diploması, İngilizce bilgisini kanıtlayan belge ve geçiş sınavı sonucu belgesi bulunması gerekmektedir. Öğrencilerden bu belgeler başvuru esnasında talep edilmektedir. Uygulama sürecine geçildiğinde ise daha fazla belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler de aşağıda yer almaktadır:

 • Noter tarafından onaylanmış lise diploması
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Lise diplomasına ait tercüme
 • Bosna Hersek tarafından onaylanmış lise diploması
 • Öğrenci not belgesi (Transkript) Noter onaylı olması gerekmektedir
 • Toefl testi
 • Doğum belgesi
 • Herhangi bir tıp kliniğinden alınmış sağlık sertifikası

 

Yüksek Lisans Başvuru Süreci ve Gerekli Belgeler

 

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi’ne yüksek lisans için başvuruda bulunulurken yine bir takım evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu evraklar ise aşağıda yer almaktadır.

 • İngilizce eğitim kabiliyet belgesi
 • 240 kredi ile üniversitenin tamamlandığına dair diploma
 • Lisans diplomasının noter onaylı tercümesi
 • Bosna Hersek tarafından onaylanmış lisans diploması
 • Transkript
 • Özgeçmiş
 • Doğum belgesi
 • Kimlik ya da pasaport belgesi
 • Giriş sınavı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Herhangi bir tıp kliniğinden edinilmiş sağlık sertifikası

Doktora Başvuru Süreci ve Gerekli Belgeler

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi doktora başvurularını da kabul etmektedir. Bu süreçte ise yine gereken belgeler ve aşamalar bulunmaktadır. Gereken tüm belgeler ise aşağıda yer almaktadır.

 • Yüksek lisanstan tamamlanmış 300 kredi
 • İngilizce kabiliyet belgesi
 • Yüksek lisans diplomasının onaylı sureti
 • Yüksek lisans tezi
 • Daha önce yayımlanan bilimsel çalışma var ise listesi
 • Transkript
 • TOEFL belgesi
 • Özgeçmiş
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık sertifikası
 • Kimlik belgesi ya da pasaport

Üniversitede Sosyal Yaşam

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi, sosyal yaşantısı ile de bilinen bir üniversitedir. Özellikle kuruluşundan bu yana önemli başarılara imza atmış olmasının önemli nedenlerinden biri de öğrencilere verdiği önem ve sağladığı imkanlardır. Üniversite bünyesinde çok sayıda öğrenci kulübünün bulunuyor olması da öğrencilerin çok sayıda faaliyeti birlikte yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Modern dans toplulukları, müzik kulüpleri, edebiyat kulüpleri gibi pek çok kulüp üniversite bünyesinde yer almaktadır.

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi bünyesinde öğrenciler Bosna Hersek çevresinde de pek çok sosyal yaşam imkanına sahip olabilmektedir. Restoran ve kafeler öğrenciler tarafından çok rağbet edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Bosna Hersek, kültür çeşitliliğinin yoğun olduğu, pek çok kültürün bir arada yer aldığı ülkelerden biridir ve kış dönemindeki yoğun nüfusun bir kısmını da uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Sosyal etkinlikler ve spor etkinliklerinin de yoğun olduğu üniversitede oluşturulan öğrenci takımları ile turnuvalara da katılım sağlamaktadır.

Öğrencilerin Barınma İmkanları

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi kapsamında öğrencilere iki farklı otel konaklama seçeneği sunulmaktadır.

Emiran Hotel ( www.emiran.ba):  Saraybosna’daki otel öğrencilere yüksek standartlarda konaklama hizmeti sunan dört yıldızlı bir oteldir ve üniversiteye yürüme mesafesindedir. Öğrencilerin çoğu tarafından tercih edilmektedir. Sunduğu diğer çok sayıda servisin yanında, öğrencilere tek kişilik odalarda konaklama, fitnes merkezine ücretsiz giriş, sauna ve Türk hamamı hizmetlerini de sunmaktadır. Aylık ücret ödenen otelde, yemekler aylık ödemeye dahil değildir. Ancak otelin mutfağı akşam 22:00 ye kadar açıktır. Fiyatları çok pahalı değildir. Başlangıçta alınan depozit, herhangi bir sorun olmaması halinde ayrılırken öğrenciye iade edilir.

Hotel Grand ise üç yıldızlı bir otel olup, misafirlerine yüksek servis kalitesi sunmakta olan bir diğer oteldir. Otelde tek ve çift kişilik odalar bulunmakta olup, internet erişimi ücretsizidir. Otel şehir merkezine yakın bir lokasyonda olup, üniversiteye yaklaşık altı km mesafededir. Saraybosna’daki toplu taşıma hizmetleri ile otelden okula ulaşım tramvay ile tek yön için bir doların altında (1 $) bir ücrete sağlanabilmektedir.

Bosna Hersek’te pek çok öğrenci barınma için daha çok evleri tercih etmektedir. Öğrenim hayatına başlayan öğrenciler daha çok yakın arkadaşları ile ev tutarak ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilmektedir.

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra Kariyer

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi‘nden mezun olan kişilerin kariyer için pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu üniversiteden mezun olan kişiler oldukça donanımlı ve bilgi sahibi olarak yetiştirilmektedir. Bu nedenle de üniversiteden mezun olan kişiler pek çok alanda iş bulabilme imkanına sahiptir. Özellikle öğrenim dilinin ingilizce olması ve Bosna Hersek’te farklı dillere de hakim olunabilmesi kariyer hedefi açısından çok önemlidir. Bu nedenle de bu üniversitede okuyan kişiler kendileri için pek çok alanda donanım da sağlayabilmektedir.

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi kapsamında öğrenim gören öğrencilerin yapabilecekleri farklı faaliyetler de bulunmaktadır. Üniversite tarafından kampüs içinde ya da kampüs dışında düzenlenen geziler bunların başında yer almaktadır. Ücrete tabi olan bu geziler ile pek çok faaliyet gerçekleştirmek de mümkündür. Bunların başında ise Skiing yer almaktadır. Doğa sporlarından olan Skiing alanında üniversitenin belli kulüpleri de bulunmaktadır. Öğrenciler bu klüpler sayesinde hafta sonları ya da tatillerde doğa gezileri düzenleyerek faaliyetler de gerçekleştirebilmektedir.

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi kapsamında öğrenciler aynı zamanda doğa yürüyüşleri gerçekleştirmektedir. Bosna Hersek eşsiz doğası ve manzaraları ile bilinen bir bölgedir ve bölgede gezilebilecek pek çok da yer bulunmaktadır. Öğrenciler yürüyüşler yaparak ders baskılarından ve stresten bir nebze olsun kurtulabilmekte ve doğa ile iç içe vakit geçirebilmektedir.

Yine bir başka faaliyet ise raftingtir. Rafting Bosna Hersek’in nehirlerinde yapılabilmesi mümkün olan bir spordur. Öğrenciler kulüp eşliğinde ya da kendi aralarında kararlaştırarak bu faaliyetlere katılım sağlayabilmektedir. Bu tür aktiviteler aynı zamanda öğrencilerin kendi aralarındaki ilişkilerin gelişmesinde de çok büyük rol oynamaktadır.

Bosna Hersek’te Gezilecek Yerler

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi bünyesindeki öğrencilerin aynı zamanda gezebilecekleri pek çok yer bulunmaktadır. Osmanlı döneminden bu şehre göç çok fazla yaşanmıştır ve hala pek çok Türk de bu topraklarda yaşamını sürmektedir. Aslında Türk mahallelerinin varlığı nedeniyle de Türkiye’den bu topraklara giden öğrenciler çok da yabancılık çekmemektedir. En önemli faktör ise Türkçe konuşulabilecek birilerine her zaman rastlanabilmesidir.

Mostar köprüsü, Osmanlı Devleti döneminden miras kalmış önemli köprülerden biridir. Hatta tarihte de adı çok sık duyulmaktadır. Tarihi ve turistik geziler düzenlemek isteyen öğrenciler öncelikli olarak Mostar Köprüsü’nü ziyaret edebilmektedir.

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi öğrencilerinin yine çok rağbet gösterdiği alanlardan biri de Bahar Kuyusu’dur. Bu alana her yıl binlerce kişi ziyaret için gitmektedir. Dağın eteklerinde bulunan Bahar Kuyusu yer altı suyu kaynakları ile bilinen bir doğa harikasıdır.

Yayitse, yine gezilmesi gereken önemli yerlerden biridir. Osmanlı Dönemi’ne tanık olan bu yer, yine Osmanlı döneminden pek çok kalıntıya da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle bu üniversiteye Türkiye’den giden öğrenciler kökenlerini araştırabilmek için bu alanı sıklıkla ziyaret etmektedir.

Plitivice National Park ise dünya miraslarından biridir. Bu alanda 16 adet göl ve şelaleler bulunmaktadır. Doğa harikası olan bu yer dünya çapında bilinmektedir ve pek çok kişi her yıl bu alanı ziyaret etmek için akın etmektedir. Visocica tepesi de yine bu bölgede bilinen ve sürekli ziyarete açık olan noktalardan biridir.

Kayıt Süreci ve Öğrencilere Sunulan Destekler

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi bünyesinde öğrenimini sürdüren öğrenciler için kayıt dönemleri web sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Aslında bu yönden de üniversite Türkiye’deki kayıt sistemi ile aynı şekilde çalışmaktadır.

A&F Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık firması aracılığı ile Amerikan Üniversite’sine yaptıracağınız kayıtlarda ve ülkeye yerleştikten sonra da gereken tüm destek danışmanlarımız tarafından sağlanmaktadır. Okula başvuru süreci, evrakların hazırlanması, vizelerin alınması gibi pek çok faktörde firma öğrencilere destek verilmekte, öğrencinin derslere katılım takibi yapılmaya devam edilmektedir.

Öğrenciler sonraki senelerde kayıt zamanı geldiğinde web sitesi üzerinden gerekli takipleri sağlayarak ders seçimlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede kayıt dönemi zamanında öğrenciler istedikleri bölüm için gerekli hazırlıklarını tamamlamış olmaktadır.

Bosna Hersek Hakkında Genel Bilgi

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi Bosna Hersek şehrinde konumlandırılmış, yerleşke şeklinde inşa edilmiş bir üniversite binasıdır. Uzun yıllardan beri de varlığını korumaktadır. Bosna Hersek bir balkan ülkesi olması nedeniyle kışları oldukça sert geçmektedir. Bu nedenle mevsimsel değişiklikler yaşanabilmektedir. Özellikle ılıman iklimlerden gelen öğrenciler ilk etapta belli zorluklar ile karşılaşabilmektedir. Tüm bunların yanında okur yazar oranı diğer ülkelere göre biraz daha fazladır. Çok gelişmiş bir ülke değildir ancak; gelişmeye devam etmektedir.

Bosna Hersek’te üniversitelerin artması, ülkedeki eğitim seviyesinin yükselmesine de katkı sağlamaktadır. Özellikle yurt dışından bu ülkeye okumaya gelen yabancı öğrenciler ile birlikte ülkede çok büyük kültür birleşimi yaşanmaktadır.

Ülkenin en önemli avantajı ise Osmanlı Devri’nden buraya pek çok Türk’ün göç etmiş olmasıdır. Türk mahallelerinin çok olması nedeniyle Türk-Boşnak komşulukları da sıklıkla görülmektedir. Bu ülkede yaşayan pek çok ailenin kökeni Osmanlı Devleti’ne dayanmıştır. Komşu ülke olması ve 1. Dünya savaşında buraya göçler sağlanması Bosna Hersek nüfusunun büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturmasına da sebebiyet vermiştir. Bir diğer önemli nokta ise bu ülkede Osmanlı mezarlıklarının fazla olmasıdır.  Bu da Türklerin Bosna Hersek’te uzun yıllar hayat sürdüğünün göstergesidir.

Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi kapsamında öğrenci olmaya aday olan kişiler aynı zamanda bu ülkede hangi dillerin hüküm sürdüğünü ve hangi dinlere inanıldığını da merak etmektedir. Bosna Hersek’te dini eğilim dengelidir. Nüfus,  %50 ile Müslüman Boşnaklar,  %30 nüfus yoğunluğunu ile Ortadoks Sırplar ve %15 nüfus yoğunluğu ile Katolik Hırvatlar olarak şekillenmiştir. Ancak ülke son derece geniş yetkilerle donatılmış federasyon ile yönetilmekte olup, herhangi bir dini birliğe bağlı değildir.  Resmi dil ise, Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça’dır.

Bosna Hersek Ünlü Yemekleri

Her ülkenin kendine ait bir mutfağı ve bu mutfağa ait lezzetli yemekleri bulunmaktadır. Bosna Hersek’teki kadınların da yapmış olduğu yöresel yemekler bulunmaktadır. Boşnak mutfağında ise en önemli yemeklerden biri tartışmasız Boşnak böreğidir. Özellikle yurt dışından gelen öğrenciler öncelikle bu yemeklerin tadına bakmak istemektedir. Tüm bunların yanında Türkiye’den göç eden müslümanlar da Bosna Hersek mutfağına büyük katkılarda bulunmuştur. Sürekli iç içe yaşayan iki ayrı toplum birbirlerini yeme içme konusunda da etkilemiştir.

Cevapi adı verilen köfte de yine Bosna Hersek’in önemli yemeklerinden biridir. Bosna Hersek’in ünlü yemeklerinden olan bu yemek, pek çok yabancı turist tarafından da ilgi görmektedir. Begova çorbası da yine önemli yemeklerden biridir. Bezelye, havuç ve pirinç ile yapılan bu çorba çok da lezzetli yemeklerden biridir. Bosna Hersek mutfağı daha pek çok yemek bakımından zengindir. Bosna Hersek’teki Amerikan Üniversitesi öğrencileri bu eşsiz lezzetler sayesinde pek çok yemeğin tadına bakma fırsatı da bulabilmektedir. Bu sayede uzun yıllardır süre gelen Bosna Hersek mutfağı da pek çok kültüre tanıtılmış olmaktadır.

Başvuru için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi