Türk Öğrenciler Amerikayı Seçti | A&F Yurtdışı Eğitim

2011-2012 dönemi için Amerika’da eğitim alan öğrencilerin sayısı açıklandı. Listede en fazla öğrenci gönderen ülke Çin olarak gösteriliyor. Türkiye ise 10. sırada olan yerini kaybetmedi.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü IIE, 2011-2012 akademik yılında eğitim için Amerika’ya giden yabancı kökenli uluslararası öğrenci sayısını açıkladı. Türkiye geçen yıl bulunduğu sırayı kaybetmedi ve en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında 10.sırada yer aldı. Eğitim alan öğrencilerin sayısı ve hangi eğitim şeklini seçtiği de açıklamada yer aldı. Amerika’yı tercih eden öğrencilerin öncelikli seçiminin Lisans Eğitimi olduğunu ortaya çıkaran araştırmada ikinci en yüksek dilim yüzdesini lisansüstü eğitim alan öğrenciler oluşturdu. Yurtdışı dil eğitimi ve sertifika- diploma öğrencileri ise genel açıklamada % 8,3 dilimini oluşturdu.

Açıklama Amerika’da eğitim almanın küresel popülerliğini bir kez daha ortaya çıkarmış oldu. Deniz aşırı eğitim alma fikrinin sadece ülkemizde değil tüm dünya genelindeki önemini arz eden liste, her yıl olduğu gibi bu yılda dikkat çekici özelliklere sahip. Çinli öğrenciler için Amerika’da eğitimin ne denli yüksek değerde olduğunu ifade eden durum, iki farklı konuyu da gözler önüne seriyor. Dikkati çeken en büyük ayrıntı, Amerika’da eğitim paralı olmasına rağmen lisans, yüksek lisans,yaz okulu ve dil eğitimi-sertifika programlarında en fazla öğrenci popülasyonunu sağlayan Çin’in Amerika’nın eğitim bütçesine ciddi bir katkıda bulunduğu gerçeği. İkinci önemli husus ise çok zor F1 vizesi veren ABD’nin Çin, Hindistan ve Güney Kore gibi uzak doğu orijinli öğrencilere vize alma problemi yaşatmadığı. Listenin 4. sırasında yer alan Suudi Arabistan’da dikkat çeken bir başka ayrıntı.

Açıklamada 11.973 Türk öğrencinin eğitim almak üzere Amerika’ya gittiği ortaya çıktı. Bu öğrencilerin tercih ettiği eğitim seviyelerine göre dağılımı şöyle:

% 29.2 lisans eğitimi tercih eden öğrenciler

% 51.8 lisansüstü tercih eden öğrenciler

% 10.8 OPT (Optional Practical Training) tercih eden öğrenciler

% 8.3 diğer eğitim seviyelerini (dil kursu veya sertifika diploma.) tercih eden öğrencilerden oluşmaktadır.

Amerika’ya en çok öğrenci gönderen ülke sıralaması aşağıdaki listede gösterilmiştir.

 

 

1.Çin 6.Tayvan 11.Nepal 16.Hong Kong 21.Malezya
2.Hindistan 7.Japonya 12.Almanya 17.Tayland 22.Kolombiya
3.Güney Kore 8.Vietnam 13.İngiltere 18.Endonezya 23.Venezüella
4.S. Arabistan 9.Meksika 14.Brezilya 19.Nijerya 24.İspanya
5.Kanada 10.Türkiye 15.Fransa 20.İran 25.Rusya

 

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi