Londra 2012 Yaz Olimpiyatları | A&F Yurtdışı Eğitim

2012 London Olympic Games, 27 Temmuz-12 Ağustos 2012 tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek. Olimpiyat oyunları ile birlikte Londra, 1908 ve 1948 yıllarında düzenlediği olimpiyatlardan sonra üçüncü kez olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmış olacak. Londra’da yapılan yatırımların ve oyunlar sırasındaki ziyaretçilerin ülke ekonomisini kısa süreli de olsa hareketlendirmesi bekleniyor. Zira olimpiyat oyunları için 1.500 ihale yapıldı. Bu ihalelerin yüzde 98′ini İngiliz firmalar alırken toplam değeri de 6.8 milyar Euro’ya ulaşıldı. Olimpiyat oyunları sırasında izleyicilerin yapacağı harcamalarınsa 850 milyon Euro civarında olması bekleniyor.

Olimpiyatlar için güvenlik en üst seviyede;
Son yıllarda başta El-Kaide olmak üzere bazı terör örgütlerinin tehdidi altında olan İngiltere, olimpiyatlarda güvenlik zaafı yaşamak istemediği için İngiliz polisitarafından olimpiyat stadında tatbikatlar yapıldı ve Olimpiyat Güvenlik Koordinatörü Chris Allison, yapılanlarla ilgili bilgi verdi. İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May ise, ”Şu anda Ulusal güvenlik alarmı, normal tehdit seviyesinde ancak olimpiyatlar başladığında bu en üst seviyeye çıkacak. Sanki bir terör saldırısı olacakmış gibi hazırlıklı olacağız. Olimpiyatların huzur içinde geçmesi için her türlü tedbiri alacağız”dedi.

Olimpiyat kıyafetleri Stella McCartney’den;
Beatles grubunun üyesi Sir Paul McCartney’in kızı olan Stella McCartney, sporcuların kıyafetleri için Birleşik Krallığın bayrağının renklerinden esinlendi. Lacivert ve mavi ağırlıklı kıyafetlerin, oyunlardan önce ülkede çeşitli mağazalarda satışa çıkması bekleniyor. Kıyafetler, McCartney ve İngiltere’nin ünlü atletlerinin katılımıyla tanıtıldı.

Londra Olimpiyatlarını Kim Açacak;
Londra 2012 Olimpiyat Oyunları açılış töreni, kadınlar futbol grup karşılaşmalarından sonra, 27 Temmuz Cuma günü Olimpiyat Stadyumu’nda yapılacak. Pink Floyd’un 27 Temmuz-12 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek 2012 Londra Yaz Olimpiyatları’nın açılışında sahneye çıkacağı haberi müzik dünyasında heyecan yarattı.

2012 Londra Olimpiyatları Basketbol;
FIBA’nın, 2012 Londra Olimpiyatları öncesinde İngiltere’nin olimpiyatlara katılabilmesi için, İngiltere Basketbol Federasyonu’na yerine getirilmesi gereken kriterlerle ilgili bilgi vereceği açıklandı.Baumann, konuyla ilgili değerlendirmede bulunarak, ”Ev sahibi ülkenin şampiyonalarda olması her zaman bir değerdir. İngiliz taraftarların da yarışmaları destekleyeceğine dair hiçbir şüphemiz yok” derken, ”İngiltere’nin her zaman yarışmacı bir takım olması gerektiğini söylemiştik. Erkeklerde ve bayanlarda önümüzdeki yılki Avrupa Şampiyonası’na katılacak olmaları bizi çok etkiledi. Bizim hedefimiz, İngiltere’deki basketbolun gelişmesini ve olimpiyatların ardından da kalıcı olmasını sağlamak” şeklinde konuştu.

Olimpiyat Biletleri;
Organizatörler, yaklaşık 7.7 milyon, Paralimpik oyunlar içinse 1.5 milyon biletin satışa çıkarılabileceğini duyurdu. 2011′de satışa başlanan biletlerin %50′sinin fiyatı 20£’in altındadır. Trafiği azaltmak için yapılan çalışmada, bilet sahipleri toplu taşıma araçlarını, satın aldıkları biletlerin gününde ücretsiz kullanıabilecekler. Tahminler Olimpik Oyunların biletlerinin %82′nin, Paralimpik Oyunların biletlerinin %63′ünün satılacağını göstermektedir. Maraton, triatlon ve yol bisikleti gibi müsabakalar ücretisiz olacaktır.

Olimpiyat Uçak Biletleri ve Turizm;
Londra Olimpiyatlarına doğru zaman geriye doğru azalırken, Olimpiyatların İngiltere turizmi üzerinde çok etkili olacağı şüphe götürmez bir durum,. Skyscanner’da yapılan araştırmalara göre Olimpiyatlara gelecek olan turistlerin başında Avustralyalılar, Amerikalılar ve İtalyanlar var. Avustralya ve Amerikalılarla İngilizlerin tarihi ve kültürel bağlarını düşünecek olursak bu sonuç sürpriz değildi. İtalya’nın bu sıralamada üçüncü sırayı alması sürpriz oldu. İtalya’nın 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma çabaları olimpiyatlara olan ilgiyi artırmış olabilir. Japonya (Tokyo), İspanya (Madrid), Türkiye (İstanbul), Azerbaycan (Bakü) ve Katar (Doha) 2020 oyunlarına ev sahipliği yapmak için gönüllü olan diğer ülkeler.
Olimpiyatların İngiliz ekonomisine turistik katkısının 2-3 milyar İngiliz sterlini civarında olacağı bekleniyor. Hükümet, turizmi ekonomik kalkınma planlarının merkezine koydu, genel ziyaretçi sayısında %3 oranında artış hedefleniyor.
Beklenen bu yoğunluk temmuz ayında Londra uçak bilet fiyatlarını ciddi bir şekilde arttıracak gibi görünüyor. Pahalı biletlere razı olanlar ise uçak bileti bulamama sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Temmuz ayında İngiltere planı olanlara erken rezervasyon yaptırmalarını hatta uçak biletlerini satın almalarını tavsiye ederim.

2012 Londra Olimpiyatları Branşları;
2012 Yaz Olimpiyatları’nda müsabakalar, toplamda 39 disiplinde 26 spor dalında; Paralimpik Oyunlar’da ise 21 disiplinde 20 spor dalında yapılacaktır. Londra adaylığında var olan sporlarla birlikte 28 spor öngörülmesinde rağmen, IOC beyzbol ve softbol oyunlarını Londra’nın seçilmesinden iki gün sonra kaldırdı. Ancak bu sporların yerine seçilen karate ve squash son oylamada gerekli olan üçte iki çoğunluğu desteği alamadı. Bu şekilde de bu sporlar olimpik spor olarak kaldı.
Olimpiyat branşları: Okçuluk, jimnastik, atletizm, badminton, basketbol,voleybol, boks, kano, bisiklet, yüzme, binicilik, futbol, eskrim, judo, hentbol, hokey, modern pentatlon, kürek yarışları, yelken, atıcılık, masa tenisi, tekvando, tenis, triatlon, halter, güreş olarak açıklandı.

Olimpiyat Vizeleri
Tahmin edebileceğiniz üzere olimpiyat oyunları öncesi Londra’ya pek çok ülkeden turist akını olacaktır. Vizelerde yaşanması beklenen bu yoğunluk İngiltere yaz okulları ve İngiltere dil okullarını seçen öğrencileri etkileyecek gibi görünüyor. Etkilenmemek için İngiltere öğrenci vize başvurularını bir an önce yapmalarını tavsiye ederim. İngiltere Konsolosluğu’nda yaşanması beklenen olimpiyat yoğunluğu, öğrenci vize çeşitleri, okul ayrıntıları, konaklama ve uçak bileti gibi sorunlarla uğraşmak istemeyenler yurtdışı eğitim danışmanlığı acentelerine giderek tüm öğrenci vizesi işlemlerini ücretsiz olarak yaptırabilirler.
Ümmühan Peçe Sönmez
www.afegitim.com

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi