Yurtdışı Eğitim Bursları | A&F Yurtdışı Eğitim

Yurtdışı eğitim bursu alabilmek için en önemli kriter eğitim başarınızdır. Diğer en önemli kıstas ise sporda elde ettiğiniz derecelerdir ve son olarak üzerine imza attığınız projelerinizdir. Bu özelliklerden herhangi biri Türkiye’ den burs alabilmeniz için yeterlidir. Fakat bunun yanında eğitim almayı hedeflediğiniz ülkenin eğitim diline hâkim olmanız da gerekmektedir. Türkiye’de yurtdışı için burs veren kurum sayısı parmakla sayılacak kadar az olmasına karşın burs talep eden öğrenci sayısı oldukça yüksektir.

YÖK-MBE BURSLARI: Üniversitelerde hâlihazırda öğretim görevlisi olarak çalışan akademik personel için Devlet ve Dünya Bankası kredilerinin YÖK-MBE aracılığıyla verildiği burslardır.

TÜRK EĞİTİM VAKFI BURSLARI: 1969 yılından beri TEV (Türk Eğitim Vakfı) başarılı öğrenciler için yurt dışı eğitim burslarını vermektedir.

FULLBRIGHT BURSLARI: Amerika’da yüksek lisans veya doktora eğitimİ görmek isteyen Türk öğrencilerin alabileceği Fulbright Bursları tıp hariç bütün bilim dalları için açıktır. Yüksek lisans bursuna başvuruda aranan koşullar çok iyi düzeyde İngilizce, üniversite mezunu veya dört yıllık bir bölümün son sınıfında olmak, 30 yaşını aşmamış olmak ve 100 üzerinden en az 75 (4.00 üzerinden 3.00) ortalamaya sahip olmaktır. Doktora bursları için aranan şartlar ise, Türkiye’deki bir doktora programına kayıtlı olmak, çok iyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmak ve 30 yaşından büyük olmamaktır. Ayrıca gerek yüksek lisans gerekse doktora burslarına başvuranların TOEFL ve GRE (işletmeciler için GRE yerine GMAT) sınavlarına da girmeleri gerekmektedir. www.fulbright.org.tr/

DAAD ALMANYA ÜNİVERSİTE BURSLARI: Almanya üniversite bursları Türk Üniversitelerine mensup kişilere (öğrenciler, lisansüstü öğrenciler, araştırma görevlileri, öğretim üyeleri) veya Türkiye’deki bir bilimsel araştırma kurumunda görevli olan kişilere verilmektedir. www.daad.de/miniwebs/icistanbul/tr/

AMERİKAN ÜNİVERSİTE BURSLARI: Amerikan üniversitelerinden tam burslu okuyabilmek için eğitim notlarınızın çok yüksek olmasının yanı sıra eğitim gördüğünüz okuldaki hocalarınızdan ve okulunuzdan alacağınız referanslarda çok önemlidir. Spor konusunda yakaladığınız başarılarda size Amerika’da burs olanağı sağlar. Özellikle basketbol burs kazandıran en önemli spor dalıdır. Bilimsel ödül ve başarılarda Amerika üniversite burslarını kazandıran değerlerdendir.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi