Xian | A&F Yurtdışı Eğitim

Yüzyıllar boyu Çin İmparatorluğu'na başkentlik yapmış olan Xian şehri başlı başına bir efsanedir. Çin medeniyetinin oluşumuna tanıklık etmiştir ve medeniyetin en eski merkezlerinden biridir. Günümüzde Shaanxi eyaletinin başkenti olan Xian şehri Guanzhong Bölgesinin güneyindedir. Güneyinde Qinling dağları, kuzeyinde Weihe nehriyle çok güzel bir coğrafyaya sahiptir. Dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı Xian'e yarı nemli bir muson iklimi hâkimdir. Kuzeybatı Çin'in en önemli ve en merkezi şehridir. Kentte aradığınız her şeye kolayca ulaşabilir, ulaşım, konaklama ve yemek konusunda dilediğiniz hizmeti bulabilirsiniz. Xian son yıllarda Çince dil eğitimi almak isteyenler için popüler bir şehir oldu. Çince dil okulları çeşitliliği, okul fiyatlarının uygunluğu konaklama ve yaşam giderlerinin ucuz olması da bu popülerliği destekleyen bir diğer faktör oldu.

Xian şehrinde ki sayısız tarihi ve kültürel eserlerden bahsetmek gerekirse Qin Terra Cotta askerleri ve atları müzesi bunlardan biridir. Terra Cotta askerleri ve atları 20.yüzyılda ortaya çıkarılan en önemli ve en görkemli arkeolojik kazıdır. Çalışmalara, Xian şehrinin Lintong bölgesindeki İmparator Qin Shi Huang'ın mezarının 1.5 km doğusunda hala devam edilmektedir.56 kilometrekareyi kapsayan mezarın temeli, dörtgen şeklindedir. Temeli güneyden kuzeye 350, doğudan batıya 345, yüksekliği ise 76 metreye ulaşır. Mezar, genel olarak bakıldığında piramit şeklinde görünür. Bu mezarlar arasında, Qin Shihuang'ın bakırdan yapılan at arabasına binmesini gösteren çukur, sarayda atların korunduğu ahırları anlatan çukur ve Qin hanedanı döneminde milyonlarca asker bulunduğunu simgeleyen heykel ordusu çukurları bulunur. Yeraltı Heykel Ordusu, dünyanın 8. harikası olarak kabul ediliyor. Qin Shihuang Mezarı'nın büyük tarihi değer taşımasından dolayı, Qin Shihuang Mezarı ve Yeraltı Heykel Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alındı.

Çan kulesi; Şehrin merkezinde bulunan ve doğu, batı, kuzey ve güney yollarını birbirine bağlayan tarihi Xian'i yansıtan kendine özgü mimari bir eserdir. 36 m yüksekliğindeki kule 1384 yılında İmparator Zhu Yuanzhang tarafından yaptırılmıştır.

Şehir Duvarı; Ming hanedanlığının ( 1368-1644 ) ilk imparatoru Zhu Yuanzhang, imparatorluğu güçlendirmek amacıyla eski Tang hanedanlığından kalma şehri savunma amacıyla inşa edilmiş duvarı güçlendirmiş ve yapımına devam etmiştir. Toplamda 13.7 km uzunluğa sahip olan duvarın her 120 metresinde bir siper bulunmaktadır; toplamda 98 siper bulunmaktadır. İlkin çamur ve pirinçten yapılan duvar, şimdiye kadar üç kez restore edilmiştir. En son 1983 yılında çevre düzenlemesi de yapılarak duvarları sağlamlaştırmıştır.

Ulu Cami içindeki tabletlere göre, Tang Hanedanlığı zamanında 742 yılında yapılmıştır. 7. yüzyılda Pers imparatorluğu ve Afganistan'dan gelen tüccar ve gezginlerden etkilenerek yapıldığı düşünülmektedir. Bu camiinin en çarpıcı yanı Kur'an- ı Kerim'in tamamının camii duvarlarına ahşap üzerine oyularak yazılmış olmasıdır.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi