Suzhou | A&F Yurtdışı Eğitim

Suzhou, Jiangsu Eyaletinin güneyinde ve Yangtze deltasının ortasında bulunur. Doğusunda Şanghay, güneyinde Zhejiang eyaleti, batısında Taihu doğu ve kuzeyinde de Yangtze nehri bulunur. Suzhou milattan önce 514’de kurulmuş. ‘Gusu şehri’ olarak da bilinen Suzhou ‘Doğu Taciri’ olarak ünlenmiş. Şehrin 2500 yılı aşan bir geçmişi var ve Suzhou ismini milattan sonra 581’de Sui Hanedanlığı döneminde aldı. Suzhou astropikal muson etkilerinin baskın olduğu genelde yumuşak ve nemli bir iklime sahiptir. Suzhou’da sanatın her dalına ayrı bir önem verilir. Kunqu Opera, Suzhou Opera ve Ballad şarkıları; ipek Suzhou nakışları, ulusal müzik enstrümanları, taş oymacılığı, ipek işlemeleri en önde gelen sanat dallarıdır.

Suzhou ayrıca bahçeleri ilede ünlüdür. Suzhou sakinlerinin küçük bahçe tasarımları size bir illüzyonun içindeymişsiniz hissi verir. Ming Koridor Bahçesi en belirgin örneklerindendir. Mimari başarıların bahçelerle uyumu sizi cezbeder. Bu zarif bahçeler ilk olarak Song Hanedanlığı (960-1279) döneminde tasarlanmıştır. Bahçeler 3 bölüme ayrılır; sakin bölge, merkez ana bahçe ve iç bahçe. Ana bahçe çok geniş bir yere sahip ve patikalar ve çok çeşitli binalarla çevrilidir. Çok sayıda binanın gürültüye yol açacağını düşünmeyin çünkü bahçede genellikle ferahlık ve huzur hâkimdir. Genellikle Szhou bahçelerinin içinde küçük bir otağ-çadır da bulunur. Bahçede yürüdüğünüzde kendinizi çok sayıda güzel pencere, çiçekler, bitkilerle kaplı huzurlu bir güzelliğin içinde bulursunuz.

Suzhou’nun 30 km güney batısında olan Zhouzhuang beldesi Çin’deki en meşhur kıyı kasabalarından biridir ve Kunshan Şehri içinde yer alır. Kasaba kültürel geçmişi, iyi korunmuş eski zamandan kalma evleri ve temiz suyuyla güçlü yerel geleneklere sahiptir. Milattan önce 770- 476’da şehir Zhengfengli olarak anılıyordu. Zhou Digong tarafından büyük bir servetle kurulan Quanfu Tapınağının ardından Kuzey Song Hanedanlığı döneminde(960-1127) Zhouzhuang şimdiki ismini aldı. Zhouzhuang’daki yapıların yüzde altmışı Ming ve Qing hanedanlıkları(1368-1911) döneminde yapılmıştır. Zhouzhuang’da ulaşım gondollarla yapılır.Zhouzhuang göller ve nehirlerle çevrelenmiştir ve 14 tane köprü şehirde bağlantıyı sağlar, İkiz köprüler Shide Köprüsü ve Yongan Köprüsü Zhouzhuang’ın sembolü haline gelmiş durumdalar, İkiz köprüler şehrin kuzeydoğusunda yer alır. Shide köprüsü doğu ile batı arasında, Yongan köprüsü ise güney ile kuzey arasında bağlantı görevi yapar, İkiz köprüler eski tarz Çin mimarisinin anahtarı gibi algılanır. Fuan Köprüsü: Doğuda Zhongshi Jie’de bulunur. Fuan Köprüsü 1355’de Yuan hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir. Kemerli köprü cezbedici tasarımıyla eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Köprünün kulelerinde çay odaları restoranlar, mağazalar ve manzarayı izleyebileceğiniz yerler bulunur. Bunların dışında Milou Kulesi, Shen Evi, Chengxu Taoist Tapınağı, şehirde gezilip görülecek yerler arasında yer alıyor.

Suzhou Çin’de dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin ve iş adamlarının favori şehirlerinden biridir. Konumu, ticari hayatı ve tarihsel güzellikleri ile özellikle iş adamlarının hem iş bağlantılarını rahat takip edebilme rahatlığına sahip olmaları, hem de dil eğitimlerini alabilecekleri bir çok Çince dil okulu çeşitliliğine sahip şehirlerden biridir.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi