Pekin | A&F Yurtdışı Eğitim

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzeyinde yer alan şehir 800 yıldan daha fazla bir süredir ülkenin başkentidir. Merkezi yönetim tarafından, doğrudan bir belediye olarak sınıflandırılan kent, kuzeyde, batıda, güneyde Hebei iline; güneybatıda Tianjin iline komşudur. Pekin ayrıca Çin’in dört büyük başkentinden biridir.

Pekin, 16 kentsel semte ve 2 kırsal ilçeye ayrılmıştır. Çin’in ulaşım merkezi olan kent, birçok demiryolu, karayolu ve otobana sahiptir. Kent ayrıca ülkeye dışarıdan gelen uçuşların birçoğunun gerçekleştiği şehirdir. Pekin, ülkenin siyaset, eğitim ve kültür merkezi olarak tanımlansa da, Şanghay ve Hong Kong, ekonomik alanda kentin önündedir. Pekin, 2008 Yaz Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmıştır.

Pekin, Dünya’da bir bölgenin merkezi olarak en uzun süredir var olan şehir olarak bilinir. Kent Çin’in yüzyıllardır süregelen tarihinin başlıca merkezlerindendir. Dolayısıyla Çin hanedanlığının her döneme ait birçok tarihi eser barındırdığının da altını çizmek gerekir. Pekin, sahip olduğu zengin saray, tapınak, sur ve kapılarıyla ünlüdür. Sayısız sanatsal hazinesi ve üniversiteleri ile kent birçok çevre tarafından Çin’in kültür merkezi olarak gösterilmektedir.

Pekin’de dört mevsim yaşanır, en güzel zamanlarıysa ilkbahar sonu ve sonbahardır. Ama güz mevsimi Pekin turizmi için en uygun dönem olarak değerlendirilmektedir. Güneş ve gökyüzünün tadı Mayıs, Eylül ve Ekim aylarında çıkarılır. Pekin kış için de size bir sürü seçenek sunar Beihai’da West Hill’in eşsiz manzarası eşliğinde kayak yapabilir sonra sıcak çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Pekin’de Yasak şehir, Tiananmen Meydanı, Çin Seddi, Yazlık Saray, Cennet Tapınağı(Temple of Heaven), Ming Mezarlığı, Kutsal Yol, Lama Tapınağı, Beihai Park, Jindshan Park, Çan Kulesi, Wangfujing Alışveriş bölgesi, Silk Market gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Ulusal Müze, Başkent Müzesi, Saray Müzesi, Ulusal Sanatlar Müzesi, Yan-Huang Sanat Galerisi, Etnik Kostümler Müzesi, Porselen Müzesi, Imperial City Sanat Müzesi, Dünya Sanatları Müzesi, Geleneksel Opera Müzesi, Bilim ve Teknoloji Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Bitkisel Tıp Müzesi, Sackler Sanat Müzesi, Planetarium, Geleneksel Çin Tıbbı Müzesi ve Havacılık Müzesi’ de ilgi duyanlar için tarihsel, sanatsal ve kültürel zenginlikler sunmaktadır.

Pekin’de yurtdışı dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için birçok dil kursu bulunmaktadır. Çince dil eğitimi günümüzde özellikle ticaret hayatında en önemli dillerden biri oldu. Pekin dil okulları Çince eğitimde en bilinen okullardır. Pekin ‘de başkent olması hareketliliği, canlılığı ve dünyanın en önemli tarih ve kültür şehirlerinden biri olması hasebiyle Çin’de eğitim almak isteyen öğrencilerin okul seçimlerini yaparken ilk sırada yer alıyor.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi