İngiltere'de İngilizce | A&F Yurtdışı Eğitim

İngiltere’de dil okullarının en çok bulundukları şehirler sırasıyla Londra, Bournemouth, Brighton, Oxford, Cambridge, Portsmouth sıralanabilir. Dil eğitimi İngiltere için çok önemli bir gelir kaynağıdır. Yurtdışı dil okulları için İngiltere’ye yılın her dönemde dünyanın dört bir yanından İngilizce dil eğitimi, sertifika programları, üniversite ve master gibi eğitim programlarıyla pek çok öğrenci gelmektedir. Yurtdışı Dil eğitimi, yurtdışı eğitim sektörünün en önemli kollarından biridir. Yılın her döneminde öğrenciler bu programa kayıt yaptırabilirler. 11-17 yaş arası öğrenciler ise yaz dönemlerinde yurtdışı yaz okullarına kayıt yaptırabilirler. Türkiye genelinde bulunan özellikle UED üyesi Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Acenteleri öğrenciler adına tüm vize işlemlerini ücretsiz yapmaktadırlar.

Neden İngiltere’deki Dil Okulları?

Neden İngiltere’deki dil okulları sorusunu sorduğumuzda pek çok Yurtdışı eğitim acentesi İngiltere’nin İngilizcenin anavatanı olması, Türkiye’ye yakınlığı, okul ve program alternatiflerinin çok olması ve İngiltere’deki dil okullarında eğitim almak için gidilmek istenilen bölgeye, süreye, tarihe ve bütçeye uygun dil okulu bulabilmenin mümkün olması cevabını verir.

Bu klasikleşmiş cevap kimi ne kadar tatmin eder bilinmez ama İngilizceyi en kolay öğrenmenin ilk şartı bana göre ülkeye ve şehre adaptasyon ile başlar kendinizi yabancı hissettiğiniz bir ülkede dil okuluna ya da dil eğitimine ne kadar odaklanabilirsiniz?

İngiltere’de şehirler ve kasabalar küçük bir tur attığınızda çabucak öğrenebileceğiniz asla kaybolmayacağınız yerlerdir. Dışarı çıkmaktan korkmadığınız bir ülkede ve şehirde sokağa çıkıp insanların içine kolayca karışırsınız. İçine karıştığınız toplum size öteki (yabancı ) gözüyle bakmaz çünkü ülkede Nationality Mix çok yaygındır. Çoğunluğun öteki olduğu bir ülkede kendinizi o ülkenin vatandaşı gibi hissetmeye başlarsınız.

İngiltere Dil Okullarını Tercih Eden Öğrenci Vizesini Nasıl Alır?

Yurtdışı Eğitim Firması İngiltere’de ki dil kursuyla bağlantıya geçer öğrencinin kayıt işlemlerini bitirir. İlgili tüm belgeleri hazırlar. Öğrenciye İngiltere dil okuluna gidebilmesi amacıyla, öğrenci vizesi için gerekli evrakların bir listesi verilir. Öğrencinin listesindeki evraklar öğrencinin sadece kendisinin çıkarabileceği evraklardır. Örnek olarak; vukuatlı nüfus örneği, askerlik belgesi, öğrenci belgesi gibi. Öğrenci belgeleri getirdiğinde danışmanla birlikte hazırlanacak formlar hazırlanır, çeviri işlemleri yapılır öğrenci dosyası bitirilir. İngiltere Konsolosluğundan gerekli randevular alınır. İngiliz Konsolosluğu adına İstanbul’da bulunan Teleperformance tüm vize başvurularını kabul eder. Prosedür gereği dosyasını öğrenci kendisi teslim eder. Sonrada acentesi pasaportun durumunu takip eder. İngiltere konsolosluğunun iki farklı tip öğrenci vizesi vardır.

Öğrenci Ziyaretçi Vizesi (Student Visitor Visa)

Uzatılamayan ve Çalışma izni bulunmayan vize tipidir. Başvuru için İngilizce düzeyi şartı yoktur. En fazla 11 ay  olarak verilir.

Öğrenci Vizesi(Student Visa)

En az orta düzeyde (CEFR B1) ingilizce bilgisine sahip olmak gerekir. İngiltere’den uzatılabilir.

 

İngiltere Dil Okullarını Tercih Eden Öğrenci Nerede Kalır ?

Üç farklı konaklama tavsiye edebiliriz. Birincisi aile yanı konaklama, İkincisi okul yurdunda konaklama son seçenek ise hiçbir danışman acentenin kolay kolay öneremeyeceği stüdyo dairelerdir.

Her seçenekte olduğu gibi aile yanı konaklamanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Aile yanında kalmanın en önemli avantajları aile senin çamaşırını yıkar eve gelince sana sıcak yemeğini hazırlar ve en önemlisi İngiltere’deki dil okullarının bazı kriterlerden geçirerek bulduğu bu ailelerin ana dili İngilizce olduğu için dili daha kolay öğrenir ve İngiliz kültürünü yaşayarak kavrarsın. Gelelim aile yanında konaklamanın dezavantajlarına öğrencilerden gelen genel şikâyet ” kendimi özgür hissetmiyorum sıkıldım” olarak özetlenebilir. Dezavantaj olarak baktığımız bu durum öğrenci aileleri açısından ise velinimet olarak karşılanıyor. Ebeveynlere göre evlatlarının bir ailenin yanında çok da özgür olmaması tercih edilir bir durum.

Okulun yurdunda konaklamanın en bilinen avantajı öğrenciye daha merkezi bir yerde konaklama ve tamamen bağımsız olma şansı vermesidir. Nationality mix çok fazladır. Yurtta her türlü ihtiyacını öğrenci kendi sağlar.
Stüdyo tipi dairelere gelince danışman acenteler daire tipi konaklamaya çok sıcak bakmaz. Bunun sebebi acente tek tek gidip bu daireleri inceleme ve araştırma şansı bulamaz. Danışman acente bunun riskini almak yerine en az 4 haftalık bir aile yanı veya okul yurdunda konaklama sağlar bu 4 hafta içinde ortama adaptasyon sağlayan öğrenci kendi stüdyo dairesini kendi kiralayabilir.

İngiltere Dil Okullarında Sınıflar kaç kişiliktir?

İngiltere’deki dil okullarında sınıf öğrenci sayısını belirleyen pek çok etki vardır. Öncelikle mevsimsel etkileri değerlendirebiliriz. Kış sezonunda 6-8 öğrencinin eğitim aldığı sınıflarda yazın taleple bağlantılı olarak 12-15 e kadar öğrenci sayısı ulaşabilir. Bunun yanı sıra okulun tipi ve ödeme seçenekleri, farklılık göstermekle beraber 4-6 kişilik sınıflarda bulunabilir.

İngiltere Dil Okullarına Giden Öğrencinin Gezme, Eğlenme ve Çalışma İmkânları Nelerdir?

Mesafeler yakındır. Bir şehirden başka bir şehre o kadar rahat geçersiniz ki öğrenci olarak kaldığınız dönem boyunca neredeyse tüm Britanya’yı gezebilme şansınız olur. Eğer vize tipiniz uygun ise İrlanda, İskoçya ve Fransa gibi ülkelere geçiş yapmak çok kolaydır. İngiltere’nin her şehrinde öğrencilerin tüm gereksinimlerini karşılayan aktivitelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Müzelere girişler ücretsizdir. Gece Hayatı çok canlıdır. Doğal güzellikleri ile de İngiltere zengin bir ülkedir. Peyzaj parkaları, waterparkları, doğa sporları için çok müsait olan coğrafi yapısı ile farklı seçenekler sunar.
Öğrencinin çalışma imkânları aldığı vizenin çeşidine göre İngiltere Hükümeti tarafından belirlenen kurallara bağlıdır.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi