Adelaide | A&F Yurtdışı Eğitim

Adelaide Şehri Tarihi ve Genel Özellikleri

Adelaide şehri, Avustralya eğitim bölgelerinden birisi olup dünyaca tercih edilen kaliteli dil okullarına sahiplik yapmaktadır. Avustralya’da ingilizce öğrenebileceğiniz en kaliteli Adelaide dil okulu fiyatları ve daha fazlası için ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Gulf St. Vincent sahilinin ortasında, yeşilliklerle kaplı bir alanda kurulu olan Adelaide Güney Avustralya’nın başkentidir. Şehir doğal güzelliği, biyolojik çeşitliliği, şık mimarisi, butik mağazaları, plajları, sanat etkinlikleri ve gece hayatıyla ziyaretçilerinin ve yurtdışından gelen öğrencilerin gönüllerini fethetmektedir. Dünyanın kozmopolit şehirlerine göre tekdüze ve sakin bir şehir olarak tanımlansa da sunduğu olanaklar ve düzenli yerleşim yapısı ile dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında 6. sırada yer almaktadır. Büyük şehir olmasına rağmen ince bir zevke ve sevimliliğe sahiptir.

1836 yılında bölgeye ilk gelen yerleşimciler bu şehrin yeni bir koloni olduğunu bugün Glenelg denilen bir ağacın dibinde durup ilan etmişlerdir. Adelaide Avustralya Kralı IV. William döneminde kurulmuş ve adını dönemin kraliçesinden almıştır. Adelaide şehrinin tamamı önce kâğıt üzerinde planlanmış, daha sonra gerekli tüm teknikler kullanılarak inşa edilmiştir. Şehir merkezinde bulunan caddelerin çoğunluğu hâlâ bu planın eserleridir.

Bir Avrupa başkentini anımsatan şehrin nüfusu birmilyonun üzerindedir. Avustralya’nın kültür başkenti olarak görülen şehir halkı için kültür ve yaşam önemli bir yer tutmaktadır. Adelaide üzüm bağları, plajları, kentsel dokusu, dağ manzaraları ve çölleriyle tuhaf birleşimler başkentidir.

Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları veya British Airways, Emirates, Malaysia Airlines, Singapore Airlines gibi birçok havayolu şirketi İstanbul Atatürk havalimanından aktarmalı olarak Adelaide’a sefer düzenlemektedir. Havaalanlarındaki bekleme süreleriyle birlikte uçuşunuz 24 saati bulacaktır. Adelaide Havaalanından şehir merkezine yolculuk yaklaşık 15 dakikadır;otobüs, taksi, tren ve Skylink Shuttle gibi birçok alternatif ulaşım şeklide kullanılabilir.

Ne Yenir?

Yemeklerin genelinde ülkenin iklimsel ve biyolojik çeşitliği kullanılır. Ülkede her çeşit sebze ve meyve yetişmektedir. Dolayısıyla burada egzotik rambutanlardan hindistancevizine pek çok şey yiyebilirsiniz.. Eğer egzotik yiyecekleri seviyorsanız cennetine düştüğünüzü düşünebilirsiniz. Avustralyalılar barbeküye bayılır; dolayısıyla menülerde ağırlıklı olarak biftek ve rosto vardır. Et yemekleri içinde farklı tatlar denemek isteyenler için kanguru, emu veya istiridye heybe bifteği seçenekleri de bulunmaktadır. Deniz mahsulleri açısından da çok zengin bir mutfakları vardır ayrıca Avustralya’nın geleneksel yiyeceklerinden biride kıymalı börektir. Adelaide’de yerel mutfaktan dünya mutfağına pek çok şeyi uygun fiyata yiyebilirsiniz. Avustralyalılar, haftada birkaç gün dışarıda yemek yer.

Nasıl eğlenilir?

Sanat; Avustralya’nın genelinde sahne sanatlarına büyük önem verilir. Sanat kenti olarak tanımlayabileceğimiz Adelaide, opera, bale, konser, tiyatro gibi pek çok kültürel faaliyet Güney Avustralya’nın sahne sanatları merkezi North Terrace ile nehir kıyısı arasında bulunan Adelaide Festival Merkezinde yapılır. Festival merkezinin yanı sıra Bakehouse Tiyatrosu, Nexus Sanat Merkezi, Adelaide Eğlence Merkezi, Palace East End Sinemaları, Moonlight Sinema (gece yarısı film gösterimi açık havada yapılır)

Müzik; Klasik müzik severler için, Adelaide Senfoni Orkestrası seçeneği, canlı müzik ve eğlenceli gece hayatını sevenler için ise şehir merkezi Rundle Caddesi’nde farklı türlerde birçok gece kulübü ve canlı müzik seçeneği sunar.

Festivaller; Adelaide tam bir festival cennetidir her yıl birçok festival ve etkinlik farklı ülkelerden gelen katılımcılarla kutlanır. Bu etkinlikler ve festivaller arasında, kültürel gösteriler, geleneksel müzikler, filmler gibi birçok sanat dalı yer alır. Tour Down Under, Adelaide Sanat Festivali, Adelaide Fringe, Womadelaide, Adelaide Kabare Festivali, Adelaide Fikirlerin Festivali, Güney Avustralyalı Yaşayan Sanatçılar Festivali (SALA), Credit Union Christmas Pageant en önemlilerindendir.

Spor; günlük hayatın bir parçasını oluşturan spor etkinlikleri için en önemli mekan 34 bin seyirci kapasiteli Adelaide Oval spor merkezidir. Ulusal ve Uluslar arası kriket maçları, Avustralya futbolu maçları, Rugby Ligi, Amerikan futbolu, hokey ve tenis maçlarına ev sahipliği yapar. Ayrıca; Golf, Çim Bowlingi, Tenis, Test kriket en sevilen spor dallarındandır.

Ne alınır?

En orijinal hediyelerden olan Aborjin el sanatlar şehrin dört bir yanındaki dükkânlarda bulunabilir. Bumerang, didgeridoo gibi otantik hediyelikler en meşhurlarıdır.. Didgeridoo, içi termitler tarafından oyulan ağaç gövdesinden yapılan bir müzik aletidir. Kullanabileceğiniz eşyalardan hoşlanıyorsanız pandanus yaprağından üretilen sepet ve nihaleleri tercih edebilirsiniz. Avustralya’da en çok çıkarılan değerli taş olan safir de gümrük vergisine tabi olmadan alınabilir.

Yurtdışı Eğitim

Adelaide  üniversite ve dil okullarında binlerce yabancı öğrenci kaliteli ve üst düzey eğitim almayı sürdürmektedir. Tüm şehirlerinde olduğu gibi Avustralya hükümeti, Adelaide da bulunan tüm okulları içinde yeni Avustralya eğitim sistemini uygulamaktadır. Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden olduğu kabul edilen Avustralya eğitim hizmetleri artık çok yakınınızda gitmek istediğiniz şehir,okul ve fiyatlar hakkında bilgi alabilir ,kararlarınızı bu bilgiler ışığındaverebilirsiniz.  a&f Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 15 yıllık tecrübesi ile sizlere en kaliteli ve güvenilir hizmetleri ücretsiz olarak vermektedir.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi