Mert Ünler Kaplan International Colleges Dil Okullarını anlatıyor | A&F Yurtdışı Eğitim

Mert Ünler A.B.D. Kaplan International Colleges Boston Dil Okullarını Anlatıyor

Mert Ünler, Amerika Kaplan International Colleges Boston Dil Okulundaki Tecrübelerini Anlatıyor.

Merhaba

Geçen yıl üniversitemde okuduğum hazırlığın üstüne bunu pekiştirmemin en doğru yolunun yaz dönemini yurtdışında geçirmek olduğuna karar kıldım ve geçmiş yıllarda gittiğim İngiltere’dense bu sefer Amerika’nın daha doğru bir tercih olacağını düşündüm. Bu düşünce çerçevesinde iki üç acenteyle görüşmüştüm fakat sonunda bir akrabamın doğrudan tanıması ve önerisi olan a&f yurtdışı eğitim danışmanlığını seçtim. Daha ilk görüşmeden yani yaklaşık olarak senenin başından Amerika’dan dönene kadarki süreçte her konuda çok yardımcı oldular.Esra hanım olsun Feray hanım olsun bu konudaki donanımlarını ve tecrübelerini en güzel şekilde aktardılar ve benim için ve ilerde de mutlaka sizin için en doğru seçimin hangisi olacağını tüm sıcakkanlılıklarıyla anlatacaklardır.

Öncelikle Kaplan okulları Amerika ve dünyaya yayılmış büyük bir dil okulu. Benim gittiğim Boston’da bile 3 tane vardı. Benim Northeastern’dakini tercih etme sebebim bir üniversite kampüsü içinde olmasını istemem ve orada yaz okulunda olan öğrenciler olsun kaplan okullarının öğrencileri olsun güzel bir ortam olacağı düşüncesi üzerineydi ve öylede oldu. Okul binası ve Çevre şartları Türkiye’deki özel okullardan bir farkı yoktu gerçekten çok kaliteliydi hatta üniversite ya da master için tavsiye edebilirim.

Konaklama kısmına gelirsek ben yurtta kaldım ama aile yanında kalan arkadaşlarımda vardı orada tanıştığım. Benim tavsiyem kesinlikle yurttan yanadır çünkü eğer aile yanına giderseniz bir ailenin yanında sizinle beraber maksimum iki öğrenci daha olacaktır ve okul dışında tanışabileceğiniz insan sayısı sınırlanacaktır oysa ki yurt ortamında bu sayıdan çok daha fazla insanla tanışma fırsatı bulacaksınız. Oraya herkes sizin gibi geldiği için genelde herkes sıcakkanlı ve tanışma eğilimli insanlar olacaktır. Ayrıca Boston ve Northeastern University için özelleştirmek gerekirse genellikle aile yanı için seçilmiş evler şehrin dışında bulunmaktaydı ve aile yanında kalan arkadaşlarımız ulaşım konusunda daha fazla sıkıntı çekmişlerdi. Yurtlar ise genellikle şehir merkezinde olup yurtta kalan insanlar kolaylıkla okula ulaşabilmekteydi. Benim kaldığım 8 hafta içinde iki farklı yurtta kaldım ilki 5 dk yürüme mesafesindeydi ikincisi ise metro ile iki durak mesafedeydi ve 10 dk ulaşım mesafesindeydi.

Üniversitenin kampüsü şehir merkezine çok yakın olduğu için çevrede cafe adına bulunabilecek bir sürü yer vardı. Bir de oraya sizden önce gelen bir sürü arkadaşınız da olacaktır aynı sınıfta olsun aynı yurtta olsun onlar size gidebileceğiniz yerler konusunda yardımcı olacaklardır. Boston keşfedilmesi zor bir şehir değil ayrıca ve keşfederken zevk alacağınız bir şehir.

Gece hayatı ile ilgili bilgi vermek gerekirse Amerika’nın her yerinde olduğu gibi barlara girişte 21 yaş sınırı var ve bu konuda katılar Türkiye’deki gibi kesinlikle değiller. Ben gittiğimde 19 yaşındaydım ama bu kesinlikle bir sorun değildi çünkü kaldığınız yurt ortamında ve evde olan arkadaşlarınız sürekli parti verecektir ve güzel bir ortam olacaktır.

Ben orada Türklerle zaman geçirmemeye dikkat etmiştim zaten tek başıma gitmiştim ama ister istemez Türklerle karşılaşıyorsunuz. Mesela orda karşılaştığım Türk kafilesinden iki kişi burada beraber gezebiliriz demişlerdi ve durumu açıklayarak nazikçe reddetmiştim çünkü dilinizi geliştirmek istiyorsanız minimum düzeyde Türkçe konuşmanız gerekmektedir. Bence kesinlikle herkesin yaşaması gereken bir tecrübe herkese tavsiye ederim. Sadece gitmemde değil orada karşıma çıkan problemlerde de tüm içtenlikleriyle ilgilenen Feray Hanım ve Esra Hanıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Herkese böyle bir tecrübe yaşamasını tavsiye ediyorum.

 

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi