Amerika eğitim sistemi | A&F Yurtdışı Eğitim

Amerika Eğitim Sistemi  ve Amerika dil okulları fiyat listesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletlerinde eğitim sistemi yönetimi yerel yönetimlere (eyaletlere) devredilmiştir. ABD ulusal düzeyde eğitimden sorumlu bir bakanlığa sahip olmayan ender ülkelerdendir. Eyaletler düzeyinde çözülemeyen sorunlar ortaya çıkarsa federal hükümet devreye girer. Eğitimde federal hükümetin görevleri yasalarla ve kurallarla belirlenmemiştir. Eğitim dili İngilizcedir fakat yeteri derecede İngilizce bilmeyenler İngilizcelerini geliştirene kadar kendi dillerinde eğitim alabilirler.

ABD eğitim sisteminde Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sınıf temellerine göre yapılanmış olan ‘halk okulu’, ‘ortaokul’ ve ‘lise’ ayrımı yoktur. 6 veya 8 yıllık ilkokulu (elementary school) bitiren her çocuk sosyal köken ve yeteneğine bakılmaksızın ve herhangi bir seçimden geçirilmeksizin 6 veya 5 yıl süren ortaöğretim kurumlarına (high school) kabul edilir. Eğitimde fırsat eşitliği en önem verilen konudur. Irk, cinsiyet, sosyo-ekonomik ayrım yapmak yasaktır.

Okul öncesi eğitim devlete bağlı anaokullarında (kinder garten) verilir. 4-5 yaş arası çocuklar 1-2 yıl eğitim görür.  Mecburi değildir 5 yaş grubunda okullaşma oranı %93’tür. Zorunlu eğitim eyaletlere göre 10- 13 yıl arasında değişkenlik gösterir. Eyalet kanunlarına bağlı olarak okul 5,6 ya da 7 yaşında başlar. Okullarda kütüphane sistemi gelişmiştir ezberci sistem yerine araştırmacı eğitim desteklenir.

Ortaöğretim 7. veya 9. sınıfta başlayıp 12. sınıfın sonuna kadar devam etmektedir. Geleneksel dört yıllık “High School”, ayrıca 3’er yıllık “Junior High School ve Senior High School” ve altı yıllık “High School”lar ortaöğretim okulları olup 14-18 yas grubunu kapsamaktadırlar Ortaöğretimin 1. devresinde (junior) mesleki rehberliğe önem verilir. Ortaöğretimin 2. devresinde (senior) ise temel derslerin yanı sıra üniversiteye hazırlık, mesleki ve genel amaçlı dersler sunulur. Öğrenciler temel bir alan (major), ve bir de yan alan (minor) seçerler. High School’lar, ilkokulu bitiren her öğrenciyi sınavsız kabul ederler. Ders geçme esası hâkimdir. Temel derslerin dışında yaratıcı yazım, gazetecilik, komünizm, azınlıklar tarihi gibi değişik seçmeli dersler bulunmaktadır. Değerlendirme genelde A dan F ye kadar harf notlarıyla yapılır. Bir üst eğitim kurumuna geçerken veya iş başvurusunda ‘transcript’ önemlidir.

Amerika’da farklı okul modelleri vardır bunlar; 4 yıllık elementary school veya primary school üzerine 4 yıllık middle school ve 4 yıllık high school (4+4+4), 8 yıllık bir ilkokulla, 4 yıllık High Schooldan olusan (8+4) modeli) 6 yıllık bir ilkokulla 3 yıllık bir ortaokul (“Junior High School”) ve 3 yıllık bir liseden (“Senior High School”) olusan model (6+3+3) 6 yıllık bir ilkokulla 6 yıllık bir High School’dan olusan (6+6) modeli

Mesleki eğitim, genelde liseden sonra 2 yıldır ve yüksekokullar sistemi içerisinde yer alır. Bunun yanında lisenin 11 ve 12. mesleki eğitime yönelmek isteyen bazı özel amaçlı liseler ve büyük mesleki teknik okullar ortaöğretim düzeyinde teknik programlar uygular. Bu öğrencilere diploma yanında mesleki yeterlik belgesi de düzenlenmektedir

Amerika’da 3 çeşit yükseköğretim kurumu bulunmaktadır:

-Ön lisans veren meslek yüksekokulları (junior or community colleges, vocational technical institutions)

-Lisans derecesi veren 4 yıllık müstakil yüksekokullar (colleges)

-Üniversiteler

Yabancı öğrenciler ABD’de eğitim alabilmek için öncelikle okuldan I-20 belgesine ve F-1 vize tipine sahip olmaları yeterlidir. Dil eğitimi için 1-2 ay önce başvuru yapmak yeterliyken üniversite eğitimi için bir yıl önce okula başvuru yapılmalıdır. Okul kabul mektubu ulaştıktan sonra vize alınır ve okul ödemeleri yapılır.

BAŞVURU YAP
Hemen Ara
Yol Tarifi