LiveZilla Live Chat Software

Çin Öğrenci Vizesi

 
çin vizesi

Çin vizesi; Single , Double, Multiple ve Yıllık Multiple olmak üzere dört çeşittir. Vizenin giriş sayısı sağ üst köşesinde “Entries” kısmında gösterilir.

Single ( Tek Girişli) Vize “Entries” kısmında (01) olarak belirtilir ve alındığı tarihten sonraki 3 ay içerisinde tek girişe müsade eder ve girişte en fazla 30 gün kalınabilir.
Double ( Çift Girişli) Vize “Entries” kısmında (02) olarak belirtilir ve alındığı tarihten sonraki 3 ay içerisinde 2 defa girişe müsade eder ve her girişte en fazla 30 gün kalınabilir.
Multiple ( Çok Girişli) Vize “Entries” kısmında (M) olarak belirtilir ve alındığı tarihten sonraki 6 ay içerisinde istenilen sayıda girişe müsaade eder. Her girişte en fazla 30 gün kalınabilir.

Daha önce Çin vizesi bulunmayanlar, ilk başvuruda sadece Single vize başvurusunda bulunabilirler. Daha önce Single vizesi olanlar Double, Double vizesi olanlar 6 aylık Multiple, 6 aylık Multiple vizesi olanlar ise Yıllık Multiple vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptirler.

X Vizesi (Öğrenci Vizesi): Çin’e öğrenim görmek, ileri düzey öğrenim veya staj amacıyla altı ay veya daha uzun sürelik bir dönem için gelen yabancılara verilir. X Vizesine başvuru için, kabul eden birimden ve ilgili yetkili otoriteden alınacak sertifikalar gerekmektedir. Yani Çin’e gelecek denizaşırı öğrenciler için başvuru formu (JW201 Formu veya JW202 Formu), Yabancılar için giriş izni tebliği ve sağlık raporu.

çin vizesi için gerekli belgeler
-Vize Başvuru Formu
-En az 1 yıl geçerliliği olan pasaport
-1 adet vesikalık fotoğraf
-En son mezun olduğu okul diploması
-Çin’deki okuldan JW202 ( Öğrenci Kabul Kağıdı ) belgesi
-Tam teşekküllü hastaneden heyet sağlık raporu
Not: Siyah ve Yeşil Pasaport için Çin Halk Cumhuriyeti vize uygulamamaktadır.

Not: X Vizesinde giriş adeti tektir. Bu vize sahibinin, girişini takip eden otuz gün içerisinde yerel yönetime kayıt yaptırması ve ikamet izni almak için gerekli prosedürleri yerine getirmesi gereklidir.

Vize başvuruları normal ( 5 iş günü ) ve Express (3 iş günü ) olarak alınabilmektedir.
Express vize harcı normal vize harcından 20 USD daha fazla olup başvuru sahibine aittir.
Vize başvuruları (İstanbul için) haftada 3 gün ( Pazartesi – Çarşamba – Cuma ) günleri yapılmaktadır.

Not 1: Türk vatandaşı olmayanların yukarıda belirtilen belgelere ek olarak “Oturum İzni” ve vatandaşı olduğu ülke büyükelçilik veya konsolosluğundan ” Konsolosluk Yazısı” getirmeleri gerekmektedir. Ülkemizde turist olarak bulunan yabancı ülke vatandaşları vize alamazlar
Not 2: Çifte vatandaş olan Türk vatandaşlarının yabancı ülke pasaportuna Çin vizesi almak istemesi durumunda yukarıda belirtilen belgelere ek olarak T.C. Nüfus cüzdanını fotokopisini de belgelere eklemesi gerekmektedir.

 Posted by at 04:54