LiveZilla Live Chat Software

2012 Eurovision Şarkı Yarışması

 
eurovision şarkı yarışması

 

Bu yıl 57. si Azerbaycan’ın Bakü şehrinde Kristal Salon’da yapılacak olan Eurovision şarkı yarışmasına Türkiye Can Bonomo’nun söylediği “Love me Back” şarkısı ile katılacak. Yarı final kura çekimleri yapılan yarışmada Türkiye 24 Mayıs’ta 13. sırada yarışacak.

Türkiye’yi TRT delegasyonunun başkanı İsmail Güngör’ün temsil ettiği yarı final kura çekimine, yarışmada mücadele edecek 43 ülkenin temsilcisi katıldı. Geçen yılın birincisi ve ev sahibi ülke sıfatıyla doğrudan final kura çekimine katılan Azerbaycan 13. sırada yarışacak. Birinci grupta mücadele edecek ülkeler 22 Mayıs’ta, ikinci grupta mücadele edecek ülkeler 24 Mayıs’ta sahneye çıkacak. 57. Eurovision şarkı yarışmasının finali ise 26 Mayıs’ta yapılacak. Azerbaycan’ın da finalde bizim gibi 13. sırada yarışacak olmasının tuhaf bir rastlantı olarak kabul edildi. Ermenistan, Azerbaycan’da olan siyasi gerginliği neden göstererek yarışmaya katılmama kararı almıştı. Polonya ise 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağını gerekçe göstererek yarışmadan çekildi. Toplamda 42 ülkenin temsil edildiği yarışmaya Karadağ, iki yıl aradan sonra tekrar katılacak.

Türkiye adına yarışacak Can Bonomo,16 Mayıs 1987 yılında İzmir’de doğdu. Sekiz yaşında gitar çalmaya başlayan Bonomo Bilgi Üniversitesi sinema ve televizyonculuk bölümünde okudu. Radio N101′de, ve NTV’de sunuculuk ve müzik çalışmalarına devam etti.+18 adlı dizide oyunculuk yaptı. Meczup adlı ilk albümünü 2011 Ocak ayında çıkardı. Beste ve güftesi Can Bonomo’ya ait olan “Love me Back” şarkısı ve klibi Türkiye ve Dünya’da çok sevildi ve iyi yorumlar aldı.

İnternette uluslararası yapılan bir çok anket ve oylamada 16 Ekim 1983 Marakeş, Fas doğumlu; Fas ve Berberi asıllı İsveçli pop şarkıcısı Loreen, açık ara Eurovision’da birinciliğe oynayan şarkılar arasında “Euphoria” adlı şarkıyla İsveç’in 2012 Eurovision temsilcisi olan şarkının internette dolaşan ilginç hikayeleri de var. İkincilik için en yakın aday Rusya olarak gösteriliyor. Rusya’yı İtalya, Danimarka, Sırbistan ve İngiltere izliyor. Türkiye’de anketlerde ilk 10 sıralamasının içinde yer alıyor.
Eurovizyon’la ilgili en çok konuşulan haber ulusal finalde Eurovision 2008 birincisi Dima Bilan’ın da yarıştığı Rusya’da, 6 nineden oluşan “Buranovskiye Babushki” adlı grup, “Party For Everybody” adlı Udmurtça-İngilizce karşımı şarkı ile Rusya’yı temsil hakkı kazandılar. Rusya’nın Udmurtya Özerk Cumhuriyeti’nden olan, giydikleri halk kıyafetleri ile ilgi gören bu sevimli ninelerimiz, sempatiklikleri ile 1 gün içinde tüm Avrupa favori listelerinde ilk 3′te yer aldılar. Eurovision bahis sitelerindeki sıralamalara ise doğrudan 2. olarak girdiler.
Eurovision 2012 finalistlerinden Danimarka, yarışmaya Soluna Samay’dan “Should’ve Known Better” adlı parça ile katılıyor. İlk dörde girmesi beklenen şarkı bir çok kişi tarafından çok sevildi ama bir o kadarda şarkıdan hoşlanmayan karşı bir kitle şimdiden oluştu. İlk beşte anılan Sırbistan, balkanların en sevilen isimlerinden Zeljko Joksimovic ile katılacak. Sırbistan’ı 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Joksimovic “Nije ljubav stvar” ile ülkesini temsil edecek.
Eurovizyon’un en ilgi çeken bir diğer haberi ise İngiltere adına yarışacak olan Engelbert Humperdinck oldu. 75 yaşındaki sanatçı “Love Will Set You Free” adlı parçayla ülkesini temsil edecek. Eurovision Şarkı Yarışmasında İngiltere’yi temsil edeceği açıklandığında yaşı dolayısıyla birçok dinleyiciden eleştiri alan Humperdinck, önyargıları boşa çıkardı ve müzikseverlerden tam not almayı başardı.Eurovision Şarkı Yarışmasının resmi internet sitesinde görücüye çıkan “Love Will Set You Free”, Martin Terefe ile Sacha Skarbek’in imzasını taşıyor. Uluslararası müzik endüstrisinde 45 yılı aşkın süredir yer alan ve 150 milyonun üzerinde albüm satışı yapan Humperdinck’in 4 Grammy adaylığının yanı sıra Altın Küre ödülü bulunuyor.
Diğer dikkat çeken haberler ise Yunanistan ve Romanya’nın sıralamada sürpriz yapacağına dair oldu. 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Yunanistan’ı temsil edecek Eleftheria Eleftheriou, yarışmanın seçmelerinde “Afrodizyak-Aphrodisiac” adlı şarkısıyla favori gösterilen sanatçılar arasında. Sanatçı yakın zamanda tanıtım için Türkiye’ye gelecek. Bu yıl Romanya’yı Mandinga müzik grubu “Zaleilah” şarkısı ile temsil edecek. Romanya müzik listelerinde bir numaraya taşınan şarkının Official videosu geçtiğimiz günlerde Youtube üzerinden yayınlandı. Oldukça iddialı oldukları görünen grubun klibi bir o kadar eğlenceli ve güzel. İki haftada yaklaşık 3 milyon kez izlenen grubun güzel solisti Elena şarkıyı İngilizce ve İspanyolca olarak seslendirecek.
Bu yıl favorilerden olan İtalya’yı Nina Zilli temsil edecek. Haftalar önce İtalya’yı Nina Zilli’nin temsil edeceğini duyuran RAI, 62. San Remo Şarkı Yarışması’nda seslendirdiği “Per Sempre” ile mi Bakü’de yarışacağı konusunda resmi bir açıklama yapmamıştı, kararı sonraki günlerde vereceğini duyurmuştu. RAI’den gelen son haberlerde, Nina Zilli’nin aynı zamanda 2012 çıkışlı albümüne ismini de veren “L’Amore e Femmina” parçasıyla Azerbaycan’a gideceğini deklare edildi. Öte yandan, RAI’nin kararı açıklanana dek bir çok Eurovision takipçisi “Per Sempre” şarkısını listede üst sıralara taşıdı.

Ümmühan Peçe Sönmez
www.afegitim.com

 Posted by at 05:01