LiveZilla Live Chat Software

Odessa State Polytechnic University

 
odessa state polytechnic university

 Odessa State Politeknik Üniversitesi

1918 yılında kurulan Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi, aslen bir enstitü olarak kurulmuştur. Günümüzde Ukraynanın en önemli mühendislik merkezlerinden biridir. Kampüs 13 binadan oluşur. Akademik departmanlar, laboratuarlar, 1 kütüphane, 5 okuma salonu vardır. Ayrıca 5000 kişi kapasiteli 8 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Kampüs içinde ayrıca eğlence faaliyet alanları ve sağlık merkezi, Üniversitenin spor kompleksi, 7 profesyonel spor salonu, yüzme havuzu, atış poligonu ve tenis kortları bulunmaktadır.

Üniversitenin, Karadeniz kıyısında Chayka isminde açık hava sporları ve sağlıklı yaşam merkezi bulunur. Yaklaşık 3000 kapasiteli tatil merkezinden tüm öğrenciler yararlanabilir. Odessa State Polytechnic üniversitesi ayrıca Öğrenci Sarayı adında bir kültür merkezine sahiptir. Konser ve etkinliklerin düzenlendiği ve öğrencilerinde performans gösterebildiği şehrin en modern ve kaliteli kültür ve sanat merkezidir. Üniversitenin öğrenci tiyatrosu Odessa’da ciddi bir izleyici kitlesine sahiptir. Üniversitenin Avrupa Üniversiteler Birliği ve Üniversiteler Uluslararası Birliğine tam üyeliği vardır. Bu üyelikler sayesinde üniversite araştırmalarının yönlendirilmesi sağlanırken, modern eğitim sistemi olarak ele alınan öğrenme aktiviteleri içindeki gelişme arttırılmaktadır. OSPU eğitim potansiyelinin yükselişi daha fazla gelişmeye yararlı olur ve dünya çapındaki diğer üniversitelerle uluslar arası bağlantılarını kuvvetlendirir. Ayrıca UNESCO, Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi ve Uluslararası Eğitim Programları Genel Acentası ile işbirliği içerisindedir.

9000 öğrenci kapasiteli Üniversitenin öğrenim dili Rusça ve Ukraynaca’dır. Eylülden Hazirana iki dönemden oluşan akademik takvime sahiptir.

Öğrenciler Hazırlık Fakültesi’nde 1 sene Rusça veya Ukrayna’ca yabancı dil dersleri, gene seçtikleri dile göre bilimsel terminoloji ve doğa bilimleri üzerine temel disiplinleri görür.

Üniversite, Avrupa Birliği eğitim ve araştırma programları olan TEMPUS ve COPERNICUS’ta yer alır; Üye devletlerarasında işbirliğini teşvik etmek amacıyla Avrupa topluluğu tarafından kabul edilen bir dizi bilimsel araştırma birliğidir. Ayrıca  Odessa State Polytechnic Üniversitesinin Avrupa, Asya ve ABD’deki 28 yüksek okul ve üniversite ile işbirliği anlaşması vardır.

Akademik Bölümler

Makine Yapımı Enstitüsü

Endüstri Teknolojileri Enstitüsü

Kimya Mühendisliği Fakültesi

Elektrik (ısı, su, fuel, nükleer güç) Mühendisliği Enstitüsü

Elektrik Mühendisliği Enstitüsü

Radyo-elektronik ve Telekomünikasyon Enstitüsü

İşletim Sistemleri Enstitüsü

İş, Ekonomi ve Enformasyon Teknolojileri Enstitüsü

İnsan Bilimleri Fakültesi

 

 

 

 

 Posted by at 12:16