LiveZilla Live Chat Software

Mechnikov Odessa National University

 
Mechnikov Odessa National University

Odessa Ulusal Meçnikov Üniversitesi

Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi (ONU) 1865 yılında kurulduğu günden itibaren Ukrayna eğitim, bilim ve araştırma sisteminin geliştirilmesi ve kültürünün oluşumunda rol oynayan lider kurumlardan biri olmuştur. Ukrayna'nın en eski üniversitelerinden biridir. ONU dünya çapında dikkat çeken bir üniversitedir. Dünya çapında otorite olan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında fahri olarak 48. dir.

Üniversitenin akademisyenleri ve bilim adamları dünya çapında Nobel dahil pek çok fizik tarih ve kimya ödülüne layık görülmüştür. Üniversite 2. Dünya savaşında dahi eğitim ve çalışmalarına ara vermeden devam eden Ukrayna’nın tek üniversitesidir.1978 yılında, SSCB önde gelen üniversiteleri listesine dâhil edildi.

Üniversite temel amaç olarak, bilim, sanat, ekonomi, hukuk, işletme, ekonomi ve üretimin farklı alanlarında uzman ihtiyacı, sağlamak amacıyla nitelikli insan yetiştirmektir

Üniversite 20 departman ve ilgili lisans bazında 41 branşta uzman eğitimleri gerçekleştirmektedir. Mikrobiyoloji ve viroloji, psikoloji, Bulgar dili ve edebiyatı, bilgisayar sistemleri ve ağları, çeviri, felsefe, uygulamalı dilbilimleri, yayıncılık ve editörlüğü, üretken olmayan küresel yönetim, muhasebe ve denetimi, uluslar arası ekonomik ilişkiler ve yabancı vatandaşlar için hazırlık sınıfları bulunur.

Üniversite personeli toplam 3500 kişiden oluşur, bunların 179 tanesi bilimsel doktor ve profesör, 732’si doçenttir. Bilimsel-pedagojik personel sayısı ise, eğitim sürecinin yürütülmesi ve bilimsel araştırmalar yürütmek isteyenler dâhil, 1671 kişidir. Bilim alanında, 125 doktor ve profesör; 57 akademisyen, ilgili bilimler dâhil olmak üzere 576 doçent ve bilim adamı, birçok ulusal ve uluslar arası ödül almıştır. 8000 öğrencinin eğitim aldığı okulda 700 yabancı öğrenci bulunmaktadır.

Önde gelen Ukrayna üniversitelerden biri olan ONU yaklaşık 100 dünya üniversitesi tarafından desteklenen, TEMPUS-TACIS, INTAS, KNOW-HOW, SCOR gibi proje ve programların katılımcısıdır. 52,937 m² akademik alana sahip olan üniversite ayrıca 8 yurt binası, 4 yemekhane ve kahve-bar ve revirleri ile 40,500 metrekare sosyal alana sahiptir. 500 kişi kapasiteli spor ve eğlence kampı "Chernomorka"’dan tüm öğrenciler yararlanabilmektedir.

Bilimsel araştırmalar da üniversite 30 bilim dalında  4 Araştırma Enstitüsü, 11 Araştırma ve Geliştirme Merkezi, 14 Bilimsel Araştırma Laboratuarları belirlemiş ve bunların üzerine yoğunlaşmıştır. 1926 yılında kurulan Fizik Araştırmaları Enstitüsü, ilk bilimsel kurumudur. Optik veri kaydı konusunda dünyaca ünlü bir merkezdir. Üniversite kütüphanesi Ukrayna'nın en büyük ve en eski kütüphanelerinden biridir.

1867 yılında kurulan Botanik Bahçesi dünya florasının çeşitliliği için mücadele vermektedir. Bahçe doğal bir anıt statüsüne sahiptir ve Bakanlık kararı ile özel bir fonla Ukrayna'nın ulusal koruması altındadır. Fon 3840 tür ve melezleri içerir. Hidrobiyolojik istasyonu 1902’de ünlü zoolog Buchinsky tarafından kurulmuştur. Farklı zamanlarda Tretijakov, Zaicev gibi olağanüstü biyologlar orada çalışmıştır.

Ayrıca Üniversite bünyesinde üç müze vardır. Bunlar sırasıyla Petrografik-myneralogical müzesi (1865), Zooloji Müzesi (ΧΙΧ c başlangıcı.), Paleontoloji Müzesi 1873

Akademik Bölümler:

Tarih Fakültesi

Biyoloji Fakültesi

Kimya Fakültesi

Jeoloji ve Coğrafya Fakültesi

Ekonomi ve Hukuk Bölümü

Fizik Fakültesi

Romantik-Germen Fakültesi

Filoloji Fakültesi

 Felsefe Fakültesi

 

 Posted by at 18:44