LiveZilla Live Chat Software

Ukrayna’da Üniversite

 
Ukrayna'da Üniversite

Ukraynada Yüksek Öğrenim

Ukrayna Üniversiteleri özellikle son yıllarda yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen okullar arasına girdi. Bu durumun ana sebepleri eğitim kaliteleri ve okul fiyatlarının aşırı ucuz olması. Ukrayna üniversiteleri eski Sovyetlerin eğitime ve gelişmeye verdiği önemi parçalanma sonrasında da devam ettirerek kendini geliştirmiş eğitim kalite standartlarını daha da yükseltmiştir. Ukrayna üniversiteleri eğitim kalitesi ve akademik kadroları ile yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği okullar arasındadır. Üniversite kampüsleri genellikle çok büyük ve gelişmiştir doğu bloğu döneminden kalma devasa yurtları sayesinde yurt konaklaması tercih eden öğrenciler açıkta kalmaz. Yüksek kapasiteye sahip yurtların aylık ödemeleri 25-90 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Tüm bu pozitif özelliklerinin yanı sıra Ukrayna üniversiteleri devlet destekli olduğu için yıllık harçlar bütçe dostudur.

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak için Lise diplomanızın olması yeterlidir.  Lisede almış olduğunuz derslere göre istediğiniz bölümde eğitim alma şansını yakalarsınız. Ukrayna’da üniversite okuyabilmeniz için herhangi bir sınava tabi tutulmazsınız istediğiniz üniversitede istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz. Hazırlık eğitiminin hemen ardından üniversite eğitimine başlanır. Ukrayna’da 3 dilde eğitim alınabilir. Ukrayna’nın anadili olan Ukraynaca, Rusça ve İngilizce eğitim alabileceğiniz dillerdir. Eğitiminiz sonunda sadece üniversite diplomasına değil ayrıca üç dil bilmenin avantajına da ulaşmış olursunuz.

Ayrıca Ukrayna Üniversitelerine tüm AB ülkeleri üniversiteleri tarafından denklik verilmiştir. Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Ukrayna üniversitelerine denklik vermektedir.

Kültür ve sanat yönünden de zengin olan ülkenin vize prosedürü ve okul kayıt işlemleri de öğrenciyi yormaz ve kısa zamanda sonuçlanır.

Hazırlık Eğitimi

Üniversiteye başlamadan önce alınması gereken hazırlık eğitimi sadece dil eğitiminden oluşmaz. Öğrenci üniversiteye kayıt yaptırdığı anda okuyacağı fakülteyi belirler. Dört ana başlıkta sunulan Tıp, mühendislik, iktisat ve sosyal bilimler dallarından birini seçmek durumundadır. Bunun başlıca sebebi hazırlık eğitiminde dilin yanı sıra okuyacağı alanında temel derslerini görmeye başlar. 1 yıl süren hazırlık sınıfı öğrencinin sadece dil becerilerini geliştirmez diğer dersleri de görmek zorunda olduğundan fakülteye başladığında kafa karışıklığı yaşamaz ve tüm derslere hazırlıklıdır. Ukrayna’da Akademik yıl 1 Eylül de başlayıp Haziranın sonuna kadar süren iki dönemden oluşur. Ara tatil Ocak da başlayıp Şubatta biter. Hazırlık eğitimi 1 yıl, lisans eğitimi 4 yıl, uzmanlık eğitimi 1,5 yıl, master 2 yıl, doktora 3-6 yıl arasıdır. Dersler hafta sonu hariç her gün yapılır.

 Posted by at 12:00
  • Mechnikov Odessa National University

    Odessa Ulusal Meçnikov Üniversitesi Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi (ONU) 1865 yılında kurulduğu günden itibaren Ukrayna eğitim, bilim ve araştırma sisteminin geliş...

    devamı
  • odessa state polytechnic university

     Odessa State Politeknik Üniversitesi  1918 yılında kurulan Odessa Ulusal Teknik Üniversitesi, aslen bir enstitü olarak kurulmuştur. Günümüzde Ukraynan...

    devamı