LiveZilla Live Chat Software

Adem Yıldız ETC Bournemouth Dil Okullarını Anlatıyor

 
adem yıldız

 

Merhaba;

İngiltere’ye gitmeden önce bir çok acente ile iletişime geçtim ve hepsinden çeşitli bilgiler aldım ancak hangisiyle gideceğime karar verme konusunda biraz düşündüm çünkü güvenilir ve doğru bir acente de karar kılmam gerekiyordu. Yaklaşık 15 acente arasında a&f yurt dışı eğitim ile gitmeye karar verdim çünkü çalışan bireylerin sıcakkanlı ve samimi olduklarını hissettim. Ayrıca belirli bir tecrübe birikimine sahipler, işlerini bilerek yaptıklarını düşündüm. Acentede çalışan Esra, Ümmühan ve Feray hanım sıcakkanlı insanlar. Vize başvuru işlemleri dönemlerinde ve okul seçiminde sizin istek ve talepleriniz doğrultusunda size en iyi okulları sunacakları doğrultusunda emin olabilirsiniz.

Öncelikli olarak ETC orta düzeyde eğitim standardına sahip bir okul, Bournemouth şehrinin merkezine yakın ve ders saatlerinden sonra şehir merkezine gidip vakit geçirmek kolay, ancak aileler şehir merkezinde ikamet etmiyorlar ve aile de kalmak istediğin zaman otobüs mesafesinde olma ihtimali yüksek. Eğer otobüs mesafesinde kalırsan haftalık ya da aylık biletler alıp otobüs masrafını daha ucuza getirebilirsin. Okulun iki binası var, ikinci binası yeni eklendi ve köklü bir okul olduğunu söyleyebilirim. Öğretmen kadrosu genel olarak deneyimli ancak bu biraz da senin şansınla alakalı. Bir dönem yaklaşık 12 hafta sürüyor bu süre içinde ve 12 hafta sonra bir üst seviyeye geçiyorsun her 6 haftada bir deneme sınavı yapılıyor. Okul yönetimi yaz dönemlerinde bazen yaz okulu yoğunluğuyla alakalı olarak öğrenci isteklerine cevap veremeyebiliyor ancak eğer aile ile ilgili bir sıkıntın olursa ellerinden geleni yapıyorlar. Okul da ve şehrin genelinde Türk öğrencilerin sayısının az olduğunu söyleyemem ancak belirli dönemlerde Türk örenci yüzdesi düşüyor ancak yazları daha da artıyor. Ağırlıklı olarak İspanyol, Kolombiya ve Belçika öğrencilerinin yoğun olduğunu söyleyebilirim.

Eğer ailede kalırsan ve biraz da şanslıysan konuşkan bir ailenin yanında kalabilirsin ve bu İngilizceni ilerletme konusunda bir avantaj olabilir. Ancak İngilizlerin içinden çok konuşkanları bulmak pek kolay değil çünkü biraz soğuk insanlar olduklarını söyleyebilirim:) ancak genelleme yapmamak gerektiğini düşünüyorum. Bazı aileler duruma ekonomik olarak yaklaşıyorlar bazı aileler ise duruma daha çok bir şeyler paylaşmak ve örencilere yardımcı olmak düşüncesiyle yaklaşıyorlar. Eğer kaldığın aile çok konuşkan değilse bile bazı ailelerin evinde birden fazla öğrenci olabiliyor. Okul yönetimi aynı ülkeden öğrencileri aynı eve göndermiyor bu yüzden ev arkadaşın olursa onlarla pratik yapabilirsin. İngilizlerin bir yemek kültürü olduğunu söyleyemeyiz bu yüzden ingiltereye gittiğin zaman yemek konusunda aradığını bulamayabilirsin aile yanında kalırsan. Aile 6 ya da 7 çeşit yemek yapacaktır İngilizlerin hepsi için bunu söyleyebiliriz ve yedikleri yemekler patates ağırlıklı olacaktır. Türkiyede yaşamış bir insan için bu bazen sıkıntı oluşturabilir ancak uzun kalırsan bu durum bir süre sonra bir sıkıntı oluşturmaz. Eğer aile yanında kalmazsa kısa bir zaman içinde apartman dairesi şeklinde tek odalı flat ler bulman mümkün ayrıca bu durum daha ucuza gelecektir.

Bournemouth da gece hayatının çok hareketli olduğunu söyleyebilirim bir çok gece kulübü bulunmakta ve her gün bir gece kulübü ilgi görüyor. Bournemouth da bir çok dil okulu var ve bu orası için çok etkili bir endüstri her an her yerde bir dil okulu öğrencisine rastlaman mümkün. Yaz aylarına doğru kumsal da barbekü yapmak çok popüler ve bu öğrencilerle güzel vakit geçirme imkanı sunuyor. Büyük bir yeşil alan var ve bazen burada çeşitli organizasyonlar düzenleniyor ( konser vb. )

Biz genelde okuldan sonra öğle yemeği için Olive Cafe ye takılıyorduk, cafe Türk cafesi. Ayrıca bazen saray Türk restoranına giderdik bu yerde güzel Türk yemekleri de bulmak mümkün yada halk kütüphanesinin altında flirt cafe vardır burada oturup vakit geçirirdik. Havanın güzel olduğu dönemlerde de az öncede bahsettiğim parka giderdik ve çimenliklerde otururduk.

 

 Posted by at 15:34